26 Eylül 2018 Çarşamba

Oturarak Voleybolun Ekslans'ı: Gökhan Gök

En Büyük Amacı Olimpiyatlarda Bayrağımızı Dalgalandırmak

17 Ağustos 2017 Perşembe 12:03
Oturarak Voleybolun Ekslans'ı: Gökhan Gök

-          GÖKHAN EXELANS KİMDİR ?

      Adım Gökhan Gök. Exelans ortaokul döneminden kalma ve sonrasında devam eden arkadaşların taktığı lakap ve benimde sevdiğim kullandığım nick

-          NEDEN OTURARAK VOLEYBOLU TERCİH ETTİNİZ ?

      Daha önce çalıştığım ve oturarak voleybolu ülkemize gelmesinde katkıları olan ve Türkiye’nin ilk takımını kuran Temsa şirketinde bir çalışandım ve kurumumuz güvenlik amiri emekli Albay Halit Sefa Eman’ın teşviki ile 2007 yılında başladım. Sefa Bey’e branşa ve bana katkılarından, bu sporu sevdirmesinden devam etmemi sağlamasından dolayı çok teşekkür ederim. 2007 yılında hocamız Yusuf Kenan Kök (Milli Takım Başantrenörü ) ile başladım ve o günden beri kopamadım.

-          OTURARAK VOLEYBOL ENGELLİLERE NE GİBİ FAYDALAR SAĞLIYOR ?

      Aslında sporun engelliye sağladığı faydalar konusunda branşa değil engelli sporları olarak bakmak gerekiyor. Spor tüm bireyler için önemlidir fakat engelli bir birey için ayrı yere sahiptir. Zaten yaşamlarında birçok engelle karşılaşan ve bu sorunların stresini yaşayan engellilere yeni pencere oluşturmaktadır. Engel durumu ne olursa olsun bu tür aktivitelere katılmaları ve hareket etmeleri yaşam motivelerini arttırmaktadır. Sporun engelli insanlar için bir başka önemli yönü, sosyal ilişkilerin oluşmasını sağlamasıdır. Kalıcı engellilik, engelli insanların kendilerine olan yaklaşımlarını bozar, içe kapanıklığa neden olur. Bakmakla yükümlü olan insanların onlardan utanması ile de daha da artabilir. Yeni engelli hale gelmiş insanlarda, spor etkinliklerine katılmak kendini önemseme duygusunun yeniden kazanılmasına, olumlu davranışların ve tekrar sosyal hayata katılmasında yardımcı olur.

-          BU SPORDA KARŞILAŞTIĞINIZ ZORLUKLAR NELERDİR ?

Bu sporun aslında hiç zorluğu yok, küçük bir dokunuşla destekle çok iyi yerlere geleceğine inanıyorum . Tek istediğim yetkililerin “Sakatın Sporumu Mu Olur” mantığından çıkmaları ve destek vermeleri.  2011 yılında Hollanda’da yapılan Avrupa Şampiyonasına ödenek olmadığı için Türkiye olarak katılamadık şimdi bu yıl Kasım ayında Hırvatistan da yapılacak olan Avrupa Şampiyonası’na katılacağız. Fakat yine bakanlık bütçe vermediğinden kamp yapamıyor ve hazırlanamıyoruz. Buradan yetkililere sesleniyorum “Siz bize imkan verin biz Mars’a gidelim” sporun engellinin önüne geçmeyiniz büyük rakamlar değil bizim branşın masrafı  oyuncu ve file başka masrafı bulunmuyor

-          ULAŞMAK İSTEDİĞİNİZ HEDEF NEDİR ?

Tabi ki her sporcu gibi olimpiyatlarda yer almak ve ülkemizi temsil edip bayrağımızı dalgalandırmak.

-          OLİMPİYATLARDA OTURARAK VOLEYBOLDA NEDEN YOKUZ ?

      Çünkü biz yeni bir branşız ve resmi faaliyetlere imkan olmadığından katılamıyoruz bunun için de başarı gelmemekte. 2005 te Türkiye’de oynanmaya başlayan bu branş 2006 yılında Bedensel Engelliler Spor Federasyonu tarafından branş olarak kabul edildi ve 2015 yılına kadar birkaç defa Türkiye şampiyonası yapıldı ilk defa Federasyon Başkanımız Sayın Arif Ümit UZTÜRK tarafından etaplı ligi oluşturuldu. Kendisine buradan çok teşekkür ederim.

-          TÜRKİYE’DE FAAL OTURARAK VOLEYBOL OYNAYAN OYUNCU SAYISI VE BU KONU İLE İLGİLENEN KULÜP SAYISI NEDİR ?

      İlk yıl 9 takımla başlayan lig, daha 2.sezonunda 18 takıma ulaşarak %100 lük bir büyüme yakalamış ve 2.Lig oluşturulmuştur.  Avrupa’da 2.Ligi olan tek ülke biziz ve büyümeye devam ediyoruz. Yaklaşık 200 sporcu teknik heyet ve hakemlerimizle biz kocaman ve yok sayılmayacak bir aileyiz. Oturarak Voleybolun en güzel tarafı, rekabetten çok dostluk ve aile ilişkileridir.

-          OYNANAN SAHANIN NORMALE GÖRE KÜÇÜK OLMASININ AVANTAJ VE DEZAVANTAJI NEDİR ?

      Oturarak voleybolun kuralları normal voleybolla aynı farkımız ve artımız bizim branşta servise blok da yapabiliyoruz. Bu avantaj olarak görülse de ayaktakinden çok hızlı oynandığından ve hareketi kollarımızla sağladığımızdan aslında dezavantajdır.

-          OTURARAK VOLEYBOLA OLAN İLGİ NE DÜZEYDE ?

      İlk sezonunda dokuz takımla başlayıp 2.sezonda 18 takıma ulaşan branşımıza ilgi çok fazladır ve izlemesi de çok zevklidir.

-          OYUNCU KİTLESİ KİMLERDEN OLUŞUYOR VE YARALANAN ASKERLERİN KULLANIMI GİBİ BİR DURUM VAR MI ?

      Amputasyonlar (uzuvların her hangi bir yerinden kesilmiş olması)

      Hareket sistemine ait engeller : Bacaklarda ve kollarda felç olma hali, eklem ankilozları (hareket açıklığı kaybı), bacak boyu kısalığı, omurga eğriliği (skolyoz), cücelik… Kısacası bedensel engelli her birey bu sporu rahatça yapabilir. Liglerimizde oynayan gazilerimiz de mevcut. Tüm gazilerimize de tavsiye ederim rehabilite olabilecekleri bir platform.

-          ÇALIŞTIĞINIZ VE EN BEĞENDİĞİNİZ OYUNCU KİM ?

      Aslında bir oyuncu değil birçok oyuncu var. İlklerden olduğumdan tüm sporcu arkadaşlarımı tanırım ve bir çoğuyla beraber çalışma fırsatım oldu ama takım arkadaşım kardeşim saydığım geçen sezon en iyi pasör ödülünü alan arkadaşım Yunus ÖZBAYHAN’ın oyununu ve tekniğini çok beğeniyorum ve beraber oynamak benim için bir şanstır.

-          SİZCE TÜRKİYE’DE OTURARAK VOLEYBOLA İLGİ NASIL YARATILIR

      Türkiye’de oturarak voleybola ilgi zaten çok yüksektir. Sadece yetkililerin bizlere destek verip önümüzü açmaları gerekiyor. Bunlar sağlandığında gerisi zaten gelecektir.

-          DÜNYADA EN BEĞENDİĞİNİZ OTURARAK VOLEYBOL  ANTRENÖR VE OYUNCU KİM ?

      Dünya’da ve ülkemde en beğendiğim oturarak voleybol antrenörü kendi hocam beni yetiştiren ve Milli Takımda da hocam olan gerçekten abi olarak gördüğüm Yusuf Kenan Kök’tür. O’nun dışında Ereğli takım antrenörü ve Milli Takım Yardımcı Antrenörü Adem Çelik hocamı da çok seviyorum ve bu branşa katkılarından dolayı başta Federasyon başkanımız Sayınn Arif Ümit UZTÜRK’e bu branşın oluşmasında gecesini gündüzüne katan Yusuf Kenan KÖK’e bende ve sporcu arkadaşlarımda emeği çok olan Milli Takım Yardımcı antrenörü Adem ÇELİK’e bizlerin sesi olan sizlere sporcu ve hakem arkadaşlarıma kısacası çorbada tuzu olan herkese sonsuz teşekkürler.

    Gökhan GÖK

Paykasakarti.net| paykasa kart al, paykasa satın al, ucuz paykasa, paykasa fiyatları, paykasa nedir, paykasa al, paykasa bayi, istanbul paykasa, ankara paykasa, adana paykasa

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV