19 Ağustos 2019 Pazartesi

Oyunculuktan Antrenörlüğe Yücel Gündüz

En Büyük Hedefi Bir Voleybol Akademisi Kurmak

26 Temmuz 2018 Perşembe 11:53
Oyunculuktan Antrenörlüğe Yücel Gündüz

-          Yücel Gündüz Kimdir?

10.06.1980 Erzincan doğumluyum. İlk-orta ve lise öğrenimimi İstanbul’da yaptım ve voleybola lise zamanında  tanıştım. Türkiye milli Olimpiyat Komitesi (USO) Projesi kapsamında voleybola başladım sonra okul takımı,

Arçelik, Marmara koleji kulüplerinde oynadıktan sonra oyunculuğu bırakıp antrenörlüğe başladım.

-          Antrenörlük Kariyerine Nasıl Başladınız ?

Antrenörlüğe yine Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nde başladım. Sırasıyla Arçelik, GS, Bulvarspor, Suadiye yıldızları, Sarıyer belediyesi, Kartal belediyesi şu anda da İstanbul Sanat ve Spor Kulübü’nün hem antrenörlüğünü hem de voleybol şube sorumluluğunu yapmaktayım

-          İstanbul Sanat ve Spor Kulübü’ndeki Günlerinizden Bahseder misiniz ?

Burada 2 senedir görev yapmaktayım. Bu sezon küçük,yıldız,genç kızlarda –erkek genç takımlar katagorisinde ligde mücadele ettik. Buradaki oyuncuların tamamını kendi alt yapımızda yetiştirip liglere girdik bu yüzden bayağı tempolu antreman dönemi ve lig geçti. Şimdiki hedef küçük, yıldız, genç kateagorilerinde hem erkek hem kız takımı çıkarmak bu yüzden okul taramaları oyuncu seçimleri sürüyor. Çalışmalarımız devam ediyor yoğun, zor ama eğlenceli zamanlar oluyor.

-          Kartal Belediyespor Günlerinden Bahseder misiniz?

Kartal belediye spor kulübünde 1,5 sene kadar çalıştım. Kartal belediye Spor’un yeri farklı çünkü hem voleybol başladığım hem kendi semtimin takımı olması nedeniyle. Buradan hiç istemeye istemeye ayrılmak zorunda kaldım çünkü orada iyi bir takım bırakmıştım hatta oradan ayrıldıktan sonra bile fırsat buldukça maçlarını izlemeye gittim. İnşallah önümüzdeki sezon istedikleri gibi bir sezon geçirirler.

-          Ulaşmak İstediğiniz Hedefiniz Nedir ?

Aslında en büyük hedefim bir akademi kurmak ve çocuklara spor yoluyla ulaşıp iyi birey olmalarında yardımcı olmak. Bu akademiden yetişen oyuncuların tabi ki derece yaptıklarını görmek.

-          Kazandığınız Ödüllerden Sizin İçin Önemli Olan Hangisi ?

İlk turnuvamda hocamdan aldığım madalya

-          Türkiye’de Voleybola Olan İlgi Sizce yeterli mi ?

Bence hak ettiği yerde değil gölgede kalıyor özellikle de futbolun. Takımlarımız Avrupa’da fırtına gibi eserken yazılı ve görsel basında 2 kelimeyle geçiliyor

-          Sizce Türkiye’de Voleybol Seyircisi Nasıl Yaratılır ?

Eğitimle yaratılabilir. Çünkü bizim seyirci profilimiz nasıl desem futbol seyircisi. Ben eskiden voleybol izlemeye gelen insanların beraber oturduğunu görürdüm şimdi bırak oturmayı aynı yoldan gelmiyorlar bu da biraz yöneticilerin suçu aslında seyirciyi eğitirken yöneticiyi de eğitmek gerek. Sporu sporun içinden gelene bırakmak gerek. Eğer kulüpler savaşa değil de maça hazırlansa o zaman biz de voleybol seyircisi yarata biliriz.

-          Dünyada Ve Türkiye’de En Beğendiğiniz Antrenör Ve Oyuncu Kim?

Antrenör olarak dünyada Rus Karpov Türkiye’de Gökhan Edman. Oyuncu olarak Gamova ve Kim.

-          Şampiyonlar Ligi İçin Ne Düşünüyorsunuz?

Şampiyonlar Ligi için çok fazla bir şey diyemeyeceğim çünkü şampiyonlar zaten hep Türkiye’de. Oralarda çok önemli kulüplerimiz önemli başarılara imza atıyor

-          Video Challange Sistemi Hakkındaki Düşünceleriniz Ne?

Bence gerekliydi böyle bir sistem, çünkü voleybolda ufak bir temas maçın kaderini değiştirebilir.

-          Sizce Türkiye’de Voleybolda Neler Eksik?

Nerden başlamak lazım bilmiyorum ki. Alt yapı eksiğimiz çok. Alt yapılar için salon ve imkanlar kısıtlı bazı yerlerde hiç yok denilebilir. Alt yapıdan oyuncular yukarıda yani üst liglerde oynama şansı çok az(sultanlar-efeler)

Çoğu kulüp maddi açıdan çok zor durumda bunda sponsor bulamamalarının  etkisi çok. Ligin ve voleybolun reklam kısmı iyi yapılmıyor ve tanıtılmadığına inanıyorum.

 

 

 

Anahtar Kelimeler: Yücel Gündüz

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV