16 Eylül 2019 Pazartesi

Salon'da Sultan, Karda Prenses, Plajda Kraliçe

Milli Takım forması ile plaj ve kar voleybolunda ülkemizi temsil eden başarılı voleybolcu Merve Çelebi ile yapılan özel söyleşi sizlerle...

09 Temmuz 2019 Salı 11:38
Salon'da Sultan, Karda Prenses, Plajda Kraliçe
Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti'nde Yılın Sporcu seçilen, Milli Takım forması ile plaj ve kar voleybolunda ülkemizi temsil eden başarılı voleybolcu Merve Çelebi'nin Kıbrıs Haberci Gazetesi'nde yaptığı söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz...

Ülkemiz voleyboluna daha şimdiden adını altın harflerle yazdırmayı başaran sporcumuz Merve Çelebi bu sezon kariyerinin en yoğun, en zor ve en başarılı sürecini yaşıyor.

Voleybolda sadece ülkemizde değil Türkiye, Avrupa ve Dünya arenasında elde ettiği başarılarla da ülkemizin gurur kaynağı olan Merve şimdi de bir sporcunun en büyük hayali olan ve spordaki zirve noktası olan “Olimpiyat” hedefindeki zorlu yolu kararlı bir şekilde yürümeye devam ediyor.

Yaşamını Cihangir’de sürdüren, Mağusa Doğa Koleji’nde ise beden eğitimi öğretmeni olarak gelecek nesilleri yetiştiren Merve, bu sezon ülkemiz Kadınlar Voleybol Ligi’nde ülkeyi doğudan batıya gidip gelerek Lefke Avrupa Üniversitesi ile tüm kulvarlarda şampiyonluk yaşadı.

Öte yandan “Kar Voleybolu”nda Türkiye Milli Takımı ile 5 ayaklı Avrupa ve Dünya Şampiyonası’nın her aşamasında yarı final görüp bir üçüncülük bir de ikincilik madalyası kazanırken “Plaj Voleybolu”nda da yine Türkiye Milli Takımı ile 2020 Tokyo Olimpiyatları’na katılım için 3 ayaklı Continental Cup’ın ilk aşamasını geçerek ikinci aşamaya katılma hakkı elde etti.

Başarılı voleybolcumuz Merve, Haberci Spor’un konuğu olarak geride kalan müthiş sezonu ve inançlı bir şekilde devam eden olimpiyat sürecini Haberci Spor Müdürü Okan Karademir’e değerlendirdi.

“SALONDAKİ BAŞARI ÇİLEYE DEĞDİ”

Merve ilk olarak, KKTC Kadınlar Voleybol Ligi’nde bu sezon fırtına gibi eserek tüm kupaları toplayan Lefke Avrupa Üniversitesi’ne transferini ve yaşanan başarıyı değerlendirdi.

Merve, “LAÜ’den teklif geldiğinde açıkcası yoldan dolayı ikide kalmıştım. Ancak LAÜ sezona iyi gireceğinin sinyallerini vermişti ve çok iyi bir ekip kuruldu. Hedefleri olan bir yapıdaydı ve transferi kabul etmemdeki en büyük etken de bu oldu. Sezon boyunca yol konusu çok yorucuydu. Cihangir’de kalıyorum ve sabahları işim için Mağusa’ya okula gidiyordum dönüşte de antrenman için Lefke’ye. Yani sezon boyunca adayı doğudan batıya gittim geldim. Güzel kısmı ise çektiğimiz tüm bu zorluklar karşısında sezon boyunca tüm kupaları kazanmamız oldu. Süreç çok zorlu geçti ancak istenilen hedeflere ulaşıldığı çin sonuç mutlu ediciydi. Bu çileye değdi” dedi.

“KAR VOLEYBOLUNA DA ALIŞTIM”

Merve daha sonra yeni bir deneyim olan Türkiye Milli Takımı ile kar voleybolu macerasını şu şekilde anlattı;

“Türkiye kar voleyboluna iki yıldır katılıyor. Henüz yeni bir oluşum. Bu sezon tüm turnuvalarda yarı finale kadar yükseldik. 5 ayak üzerinden Avrupa ve Dünya şampiyonası yapıldı. İlk ayak olan Rusya’da dördüncü olduk ve bu benim kar voleybolundaki ilk tecrübemdi. Kayseri’de ise Avrupa üçüncülüğü yaşadık. Ardından Gürcistan ve İtalya’da yarı final, Avusturya’da ise finalde kaybedip ikinci olduk. Salon ve plaj deneyimim iyi ancak kar voleyboluna ilk başta çekinerek gittim. Özellikle Rusya’da -15 derecelerdeki soğuk sıkıntı yarattı. Ancak sonrasında açıldım. Hava sartları zor da olsa alıştım ve kar voleybolu da hoşuma gitmeye başladı. Kar voleybolu biraz daha görselliğe dayalı ve eğlenceye yönelik bir etkinlik. Güzel bir kar sezonu geçirdik. İlk tecrübeme göre de iyi bir başlangıç yaptım. 6 Ağustos’ta Dünya Şampiyonası olacak ve biz de bu yıl başarılı olduğumuz için bu turnuvaya özel olarak davet edildik.”

“PLAJDA OLİMPİYAT İÇİN ERKEN BAŞLADIK”

Başarılı voleybolcumuz salon ve kar voleybolu sürecinin ardından yaz aylarının en çok ilgi gören branşlarından olan ve belki de bir tarih yazarak Türkiye Milli Takımı ile olimpiyat yolunun açılacağı plaj voleybolu sezonunu şu şekilde değerlendirdi:

“Plaj voleyboluna bu yıl erken girerek Nisan ayından itibaren mücadeleye başladık. Avusturya, Yunanistan ve Türkiye’de Dünya şampiyonalarına katıldık. Bu turnuvalara arka arkaya ve sık katılamamızın nedeni vardı. Olimpiyatlardan dolayı erken başlayıp bu turnuvalarda yer aldık. Çünkü esas hedefimiz olan olimpiyat kapısının açılacağı Continental Cup’a hazırlık amaçlıydı. Bu şampiyonalarda derece elde edemedik ancak en büyük hedefimiz olan olimpiyatlar için 3 ayaktan oluşan Continental Cup’ın ilk turunu geçtik ve şansımızı devam ettirdik.”

Merve açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: 

“OLİMPİYATLAR ZOR AMA İMKÂNSIZ DEĞİL”

“2020 Mayıs ayında Continental Cup’ın ikinci ayağı olacak. Turnuva ve rakiplerimiz giderek daha da zorlaşacak. İkinci ayakta yine ilk iki sırayı elde eden son aşamaya çıkacak. 2020 Haziran ayında ise Continental Cup’ın son ayağı yapılacak ve bu turnuva sonunda ilk iki sıradaki takım olimpiyatlara katılma hakkı elde edecek. Bizim için kolay bir süreç değil. Ancak Kıbrıslı Türk olarak olimpiyatlara katılmayı çok istiyorum. Bunun için de elimden gelenin fazlasını vermeye çalışıyorum. Zor ancak imkânsız değil. Bunu başarabiliriz.”

“KURDUĞUM HAYALİN İÇİNDEYİM”

“Kariyerimin en yoğun dönemini geçirdim. Bir yandan salon bir yandan kar ve plaj voleybolu derken mesleğim olan öğretmenlikten dolayı da hayatımın en yorucu ve en tempolu zamanını yaşadım. Ancak gelen başarılar bunların hepsine bedeldi.  Hayatım boyunca buralarda olabilmenin hayalini kurdum ve şu an kurduğum hayalin içindeyim. Çok yoğun bir tempo olsa da sevdiğim işi yaptığım için bu zorluğa alıştım. Fizik olarak çok yorulsam da şu an için bir iki haftalık bir dinlenme sürecim var. Sonrasında Türkiye Pro Beach Tour’a katılacağım.”

“HER ANLAMDA DESTEĞE İHTİYACIM VAR”

“Sponsor konusunda çok büyük sıkıntılar yaşıyorum. Sporcuya destek verileceği söyleniyor ancak verilmiyor. Ambargolar olduğu belirtiliyor fakat ambargoyu delen sporcular olsa da yine destek yok. Ben ve benim gibi sporcuların buna çok ihtiyacı var. İçinde bulunduğum süreç sporcuların zirvesi olan olimpiyatlar. Bir ülkenin bir sporcusu için bu durum çok önemlidir. Ben de kariyer olarak şu an çok önemli bir yerdeyim ve bu yerde kalabilmem için ve daha da ötesine gidebilmem için maddi manevi her anlamda desteğe ihtiyaç duyuyorum. Türkiye Milli Takımı adına yarışıyor olsam da ben orada ülkemi de temsil ediyorum. Bu yüzden başta devletimiz olmak üzere herkesin desteğine ihtiyacım var.”

“GENÇLER HEDEFLERİNİ KÜÇÜK TUTMASINLAR”

“Şu an ben bu seviyelere gelebilmişsem eğer arkamızdan gelecek daha bir sürü gencimiz olabilir. Onlara diyeceğim hiç bir zaman hedeflerini küçük tutmasınlar. Hiç birşey imkansız değil. Zamanında ben hedeflerimi söylediğimde insanlar beni küçümserdi Kıbrıs’ta bir şey olmaz derdiler. Ama ben şimdi buradayım. Ülkemizde çok yetenekli çocuklar var. Bizim gibi eğitmenlerin bunları çıkartması ve geliştirmesi lazım. Ve bende çocukların hep yanındayım ve bu amaçla onları eğitiyorum. Herşey maddi değil manevi konuda da bana ayrı bir motivasyon oluyor böyle şeyler bundan dolayı da böyle bir röportaj için Haberci’ye teşekkür ederim.”

Anahtar Kelimeler: Merve Çelebi

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV