13 Aralık 2018 Perşembe

Sporcu Aileden Gelen Yetenek Merve Tanyel

Merve Tanel Yeon-kong Kim’i Unutamıyor. Merve Tanyel ile yaptığımız söyleşi sizlerle...

05 Şubat 2018 Pazartesi 12:33
Sporcu Aileden Gelen Yetenek Merve Tanyel

- Merve Tanyel Kimdir?

Ben basketbol ve voleybolcu bir baba ve gene bir voleybolcu annenin kızı olarak 6 Şubat 1996 yılında İstanbul’da doğdum. Aynı zamanda ablamda Vakıfbank altyapısında voleybol oynamış bir sporcudur. İlkokul ve liseyi Özel Irmak Okulları’nda okudum. Lise eğitimim sonrasında üniversite için San Diego, Amerika’ya geldim. Üniversite eğitimimi Mayıs 2018’de bitirip profesyonel voleybol oynamak için Türkiye’ye döneceğim.

 

- Voleybol Kariyerine Nasıl Başladın?

Voleybola ilk defa Suadiye Spor Voleybol Okulu’nda 6 yaşında başladım. Oradaki voleybol antrenörüm Mustafa Gürdal ve Ercan Gündoğdu 1.5 yıl sonra gelişimimden dolayı benim iyi bir kulübe gitmemi babama önermişler ve o yıl babam ben ve ablamı Vakıfbank altyapısında voleybola başlatmış. Ben 8.5 yaşındaydım. 2 yıl Vakıfbank’ta altyapılarda oynadım. Daha sonra ablam voleybolu bırakınca bende Vakıfbank’tan ayrıldım. Reşat Arığ Hocamın tavsiyesi üzerine evime çok yakın olan Fenerbahçe SK’de voleybol oynamaya başladım çünkü orada altyapılarda ilk antrenörüm olan Mustafa Gürdal vardı. Fenerbahçe’de voleybol oynamaya 2008 yılında başladım ve hala Fenerbahçe’nin sözleşmeli oyuncusuyum.

 

- ABD’deki Günlerinden Bahsedebilir misin?

Amerika’da hayatımın en renkli ve kaliteli yıllarını yaşadım ve yaşıyorum. Değişik insanlarla tanışmak ve değişik yerler görmek beni bu günde olduğum kişi haline getirdi. Aldığım okul ve voleybol eğitimi sayesinde çok farklı bir yerde olduğumu düşünüyorum ve Türkiye’ye dönüp öğrendiklerimi paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

 

- ABD Vatandaşlığına Geçmenin Sebebi Nedir ?

ABD vatandaşlık hakkını ben doğduğumda kazandım çünkü babam Amerikan vatandaşı. Bugün çifte vatandaş olarak hem Türkiye hem Amerika vatandaşıyım. Ama ben Türkiye’de doğup büyüdüğüm için milli takımlarda oynama hakkımı Türkiye için kullandım.

 

- Sporcu Bir Aileden Gelmenin Avantajları Neler ?

Gözlerimi sporun içinde açtım. Babam ve annem çok yoğun spor yapan bireylerdi. Her hafta sonu Suadiye Miltaş tesislerine gider babam ve ablamla birlikte tenis, voleybol ve basketbol oynardık. Ayrıca tüm yaz aylarını yüzerek geçirirdim. Voleybola başlamadan önce annemin maçlarına gider onu voleybol oynarken izlerdim. Voleybola da annemi izlerken aşık oldum. Sporcu bir ailenin içinde büyüdüğüm için fiziksel ve mental özellikler kazandım ve disiplinli ve güçlü bir bir birey oldum. Aynı zamanda sporun eğitim hayatımda rolü de çok büyüktür çünkü orta okul, lise ve üniversite eğitimimi voleybol bursuyla okudum.

 

- Ablan İrem Tanyel’i Bize Anlatabilir misin?

Ablam İrem benim dünyadaki en büyük destekçim. Voleybola başladığım ilk günden beri yanımda ablam vardır ve eminim ki bitireceğim gün de orada olacaktır. Ablam Türkiye’de ki şartlardan dolayı voleybolu genç yaşta bırakmak zorunda kaldı ve eğitimine devam etti ama hala voleybolu çok sever ve devamlı maçları takip eder. Ablam şuan Chicago, Amerika’da master yapıyor ve yaşamını Amerika’da sürdürmek istiyor. Bir de evimizin neşesi Golden Retriever cinsi köpeğimiz Sasha var. Onu da burda yazmak istedim.

 

-Fenerbahçe’deki Günlerinden Bahsedebilir misin ?

Fenerbahçe benim ikinci evim. En güzel 7 yılım Fenerbahçe Dereağzı Tesislerinde geçti. Hayattaki en iyi iki dostumu ve en yakın arkadaşlarımı Fenerbahçe’de voleybol oynarken tanıdım. Küçük, yıldız, genç ve PAV takımlarında oynadım ve kaptanlık yapma onuruna sahip oldum. Kısa bir süreliğine A takım ile de antrenman ve maç yapma şansına sahip oldum. Orada Kim Yeon-koung, Logan Tom ve Lindsey Berg gibi isimlerle birlikte oynadım. Özellikle Türkiye şampiyonalarında Fenerbahçe forması giymenin ne kadar önemli olduğunu ve bunun herkese nasip olamayacağını öğrendim. Fenerbahçe gibi bir camianın parçası olduğum için çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Benim Amerika NCAA’ye gelmem için büyük destek verdiler. Benimle 5 yıllık bir anlaşma yaptılar. 4 yıl NCAA’de oynadıktan ve Mayıs ayında mezun olduktan sonra Fenerbahçe A takımında profesyonel voleybol oynamak için Türkiye’ye geri döneceğim.

 

- Türkiye’de Alt Yapılara Verilen Önem Ne Düzeyde ?

Alt yapılarla ilgili benim gözlemlerim çok farklı. Türkiye’nin en iyi iki takımı olan Fenerbahçe ve Vakıfbank’ta voleybol oynadım. Benim zamanımda Fenerbahçe ile Vakıfbank altyapısı ciddi bir rekabet içerisindeydiler ama Amerika’ya geldikten sonra anladım ki daha yapacakları çok iş var. En önemlisi voleybolu burada Amerika’da olduğu gibi genç yaştaki çocuklara yaymalılar ve eğitim sistemi ile birlikte entegre etmeliler. Yetenekli oyunculara lise ve üniversite burs imkanı sağlamalı ve alt yapılarda çok daha kariyerli ve deneyimli antrenörlerle çalışmalılar. Dolayısıyla bence bununla ilgili özel bir sistem yaratılmalı.

 

- Vakıfbank Günlerinden Bahsedebilir misin ?

Ben Vakıfbank’a Amerika’ya gelmeden önceki son yılımda kulübüm Fenerbahçe’nin onayıyla kiralık olarak geldim. Vakıfbank’ta ki tüm oyuncular benim milli takım ve alt yapılardan arkadaşlarımdı. Ama en önemli faktör benim İsmail Şahin hocamla çalışmak istemem oldu. Ondan 1 sene boyunca çok şey öğrendim ve Türkiye’den Amerika’ya Genç Bayanlar Türkiye Voleybol Şampiyonu olarak geldim. Bana göre Vakıfbank’ın o seneki genç bayan takımı alt yapılardaki son 10 yılın en iyi takımlarından bir tanesiydi.

 

- 2014 Türkiye Bayanlar Voleybol Ligini Anlatabilir misin ?

2013/2014 Genç Bayanlar Voleybol ve PAV ligini Vakıfbank’ta oynadım. Genç bayanlarda maç kaybetmeden Türkiye Şampiyonu olduk. PAV liginde ise finalde GS’ye kaybederek Türkiye ikincisi olduk. Benim için çok özel bir yıldı. Antrenörlerim İsmail Hocadan ve yardımcıları Serkan, Gökhan, ve Burak hocadan çok şey öğrendim. Amerika’ya gelirken bu unvanlara sahip olmak ve bu antrenörlerle çalışmak benim için büyük bir referans ve deneyim oldu.

 

- Milli Takım Formasını Kaç Kez Giydin ?

Milli takımlarda 28 kez forma giydim. Yıldız Milli ile Tayland’da gerçekleşen Dünya Şampiyonasında oynadım. 2 Balkan Şampiyonası ve EYOF için milli takım kadrosunda yer aldım. Bunun dışında 2 tanede özel turnuvada oynadım. Genç Milli kampına çağırıldım. U20 ve U23 milli takımları için yapılan hazırlık kamplarına davet edildim ama Amerika’da sezonum başladığı için ikisine de gidemedim. İleride inşallah ay yıldızlı formayı tekrar taşıma onuruna sahip olabilirim.

 

- Bize NCAA Turnuvasını Anlatabilir misin ?

NCAA birinci liginde 324 takım 12 farklı konferansta oynuyor. Konferans birincileri ve dereceye giren toplam 64 takım NCAA final grubuna katılıyor. 64 takımla başlayan NCAA final grubu eleme sistemiyle son 4 takıma kadar gidiyor. Son 4 takım ise Aralık ayının 3. Haftası NCAA şampiyonluğu için oynuyorlar. NCAA de ilk 25 içinde olan en iyi voleybol programları periyodik olarak her hafta başı açıklanıyor ve ülkedeki en iyi voleybolcular her hafta onore ediliyor. Lisede oynayan voleybolcular üniversite seçimlerini bu ilk 25 voleybol programına bakarak yapıyorlar.

 

- ABD’de Voleybola Verilen Önemden Bahseder misin ?

Amerika son 10 yıl içerisinde özellikle bayan voleybolunda dünyayı domine etti. Profesyonel voleybol ligi olmamasına rağmen NCAA voleybol ligleri dünyanın en iyi voleybolcularını yetiştiriyor ve bu voleybolcular dünyanın en iyi voleybol liglerinde profesyonel oynayarak kariyer yapıyorlar. Ama buradaki en önemli faktör eğitim ile voleybolun birbirlerine entegre edilmiş olması çünkü üniversite eğitiminde başarılı olamayan bir sporcunun voleybol oynaması mümkün olmuyor. Aynı zamanda Amerika’da voleybola başlama yaşı 6-7 yaşlarına indirildiği için alt yapılarda yetişen binlerce voleybolcu üniversitelerde burs alma ve üstün bir ligde voleybol oynama şansını yakalıyorlar.

 

- Türkiye Ve Dünyada En Beğendiğin Voleybolcu Kim ?

Türkiye’de en beğendiğim voleybolcu Gözde Kırdar’dır. Vakıfbank’ta oynadığım senelerde Gözde ablayı yakından izleme şansını buldum. Onun en beğendim özelliği hırsı ve disiplinidir. Dünyada en beğendim voleybolcuları Fenerbahçe’de birlikte oynama şansına sahip olduğum Yeon-koung Kim ve Logan Tom olarak sayabilirim. Kim’in açık ara günümüzün en iyi bayan voleybolcusu olduğunu düşünüyorum. Logan Tom’un ise en sevdiğim yanı voleybolun her bölümünü oynayabilen çok zeki bir oyuncu olmasıdır.

 

- Çalıştığın Ve En Beğendiğin Antrenör Kim ?

Öncelikle burada çalıştığım tüm antrenörleri onurlandırmak için isimlerini vermek istiyorum. Baştan başlayarak Mustafa Gürdal, Ercan Gündoğdu, Erdem Hangül, Filiz Uludağ, Hakan Kayhan, Hasan Çelik, Saim Pakkan, Kamil Söz, İsmail Şahin, Serkan Gür, Şahin Çatma, Mehmet Bedestenlioğlu, Alper Erdoğmuş, Onur Çarıkçı, Suphi Doğancı, Ataman Güneyligil, Giovanni Guidetti ve Marco Motta. Bunların içinde benim için en özel olanı İsmail Şahin hocamdır. Onunla 1 senede olsa çalışmaktan çok keyif aldım ve onun antrenörlüğünden çok şey kazandım. Bu arada Fenerbahçe alt yapısında oynarken beni izleyen ve benim iyi bir voleybolcu olacağıma inanan Ze Roberto ve Jaan De Brandt’ın da voleybol yaşamımda etkileri olduğunu söyleyebilirim. Son olarak Amerika’da oynadığım 4 yıl içinde gelişimimde yardımcı olan antrenörlerim Marie Zidek, Brent Hilliard ve Jenifer Petrie’ye de çok müteşekkirim.

 

- Kazandığın Ödüllerden Senin İçin Önemli Olan Hangisi ?

Amerika’ya gelmeden 1 sene önce kazandığım 2014 Genç Bayanlar Şampiyonluğunun benim için çok özel bir yeri var. O seneye kadar şampiyonluğa çok yaklaşmış ama şampiyonluk unvanını alamamıştım. 2014 te Vakıfbank’ta ki antrenörlerimin ve arkadaşlarımın emeğiyle sonunda şampiyonluğu tattım ve o günü hiç unutamam.

 

- Beraber Oynadığın Ve Sen de En Çok İz Bırakan Oyuncu Kim ?

Fenerbahçe’de oynadığım yıllarda Yeon-koung Kim ile antrenmanlara çıkma şansını buldum. Zaten önceden onun büyük hayranıydım ama tanıyınca daha da hayran oldum. Kim tartışmasız günümüzün en iyi smaçörü. Voleybolun her bölümünü iyi yapabiliyor ama bundan öte Kim tanıştığım en samimi ve aynı zamanda disiplinli sporcularından biri.

 

- Sence Türkiye’de Voleybol Seyircisi Nasıl Yaratılır ?

Türkiye’de voleybol seyircisinin yaratılabilmesi bence voleybolun genç yaştan başlayarak insanlarımıza reklam edilmesinden geçiyor. Sadece voleybol değil her spor branşının ve spor yapmanın çocuklara yararlarının insanlarımıza öğretilmesi çok önemli. Aileler zaten sporun çocuklarına kazandıracağı şeyleri öğrendikleri zaman çocuklarını spora vereceklerdir. Ayrıca takımların sponsorlarının olması çok önemli çünkü spor okullarına para veremeyen ama çocuklarının spor yapmasını isteyen çok aile var. Kulüplerin sponsorları olmalı ki eğer başarılı veya ümit vaat eden sporculara sahip çıkılabilmeli ve yetiştirilebilmeli.

 

- Voleybol Kariyerin Boyunca Unutamadığın Bir Anın Var mı ?

İlk defa milli takım forması giydiğim Balkan Şampiyonası maçını hiç unutamam. Takım arkadaşlarımla el ele tutuşup milli marşımızı söylemeye başladığımız an hala gözlerimin önünde. Ülkemi temsil etmenin ve bunu en zevk aldığım iş olan voleybol oynayarak yapmanın bana verdiği gurur ve duygular anlatılmaz yaşanır.

 

- Şampiyonlar Ligi İçin Ne Düşünüyorsun ?

Şampiyonlar liginin elit voleybolcular için çok önemli bir platform olduğunu düşünüyorum. Şampiyonlar ligi dünyanın her yerinden televizyondan izlenilen ve sosyal medyadan takip edilen üst düzey voleybol organizasyonudur. Her üst düzey voleybolcunun hayali bir gün bu organizasyonda yer alabilmektir. Son yıllarda şampiyonlar ligini domine eden takımların çoğunun Türkiye’den çıkması cidden çok onur verici.. İnşallah bende bu organizasyonda bir gün voleybol oynama şansına sahip olurum.

 

- Video Challange Sistemi Hakkındaki Düşüncelerin Neler ?

Çok yararlı bir sistem olduğunu düşünüyorum. Voleybol özellikle Amerika’da NCAA liginde ve Türkiye liginde çok gelişmiş düzeyde ve bu yüzden takımlar birbirlerine çok eşit. Takımlar eşit olunca 3-2 kaybedilen maçlar veya ucu ucuna kazanılamayan setler bazen hakemlerin göremediği hatalar yüzünden verilebiliyor. Bu yüzden maçlarda video challenge sisteminin kullanımı bu hatalara çözüm olabilir. 

Anahtar Kelimeler: Merve Tanyel

Paykasakarti.net| paykasa kart al, paykasa satın al, ucuz paykasa, paykasa fiyatları, paykasa nedir, paykasa al, paykasa bayi, istanbul paykasa, ankara paykasa, adana paykasa

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV