13 Aralık 2018 Perşembe

Voleybola Adanmış Bir Ömür Lori Okimura

Okimura’ya Göre Plaj Voleybolu İçin Videolu Görüntüleme Sistemi Daha Erken. Lori Okimura ile yaptığımız söyleşi sizlerle...

04 Aralık 2017 Pazartesi 06:39
Voleybola Adanmış Bir Ömür Lori Okimura

-          Lori Okimura Kimdir ?

ABD Olimpiyat Komitesi tarafından tanınan ABD’de oturarak voleybol, salon ve plaj resmi ulusal yönetim organı olan USA Volleyball Yönetim Kurulu Başkanı (Başkan) görevinde bulunuyorum. Londra Olimpiyatlarından sonra 2012'de Beach At-Large temsilcisi olarak Kurul'a seçildim ve 2014 yılında da Yönetim Kurulu tarafından Başkan’lığa seçildim.  Son 28 yıldır Güney California Voleybol Birliği'nde (SCVA) USA Volleyball üyesi olarak bulunuyorum. 

o   NORCECA Yönetim Kurulu üyesi ve NORCECA Pazarlama Komisyonu Başkanıyım. 

o   2016 yılında, FIVB Plaj Voleybolu Komisyonu'na atandım ve Dünya ParaVolley Adalet Komisyonu’nda görev yaptım.

o   Mesleki kariyerimde voleybolda medya ilişkileri, spor malzemeleri imalatı ve etkinlik yönetimi üzerinde çalıştım, ancak su topu, profesyonel golf ve üniversite atletizminde de görev yaptım.

-           

-          Salon Voleybolunu mu Yoksa Plaj Voleybolunu mu Tercih Edersiniz ?

Voleybolun popüler olduğu Hawaii'denim, bu yüzden mümkün olduğunca çok voleybol oynayarak büyüdüm. Hem salon  hem de plaj voleybolu oynamayı tercih ederim ve  her türlü voleybolu oynamayı izlemeyi tercih ediyorum. Son zamanlarda, oturarak voleybol ve ayakta plaj voleybolu gibi Paralimpik disiplinlerle çok ilgileniyorum. 

-          1996 Atlanta Yaz Olimpiyatları’nı Anlatabilir misiniz ?

1996 Atlanta Olimpiyatları, ilk kez plaj voleybolunun olimpik bir spor olarak kabul edildiği olimpiyat olarak önemini sürdürecek. Plaj voleybolu, IOC Başkanı Juan Antonio Samaranch, FIVB ve efsanevi profesyonel oyuncular Sinjin Smith ve Randy Stoklos’un çalışmaları sayesinde olimpiyat programında yer aldı. Amerika Birleşik Devletleri için, plaj voleybolu tarihinde Karch Kiraly & Kent Steffes'in Olimpiyat altın madalyalarını kazanması, Mike Dodd ve geç Mike Whitmarsh'ın yanına gümüş madalya kazanması önemli bir olaydı.

-          FIVB Technical Supervisor Günlerinizden Bahsedebilir misiniz ?

Mikasa'daki çalışmalarım boyunca, FIVB hakkında çok şeyler öğrendim. Bu bildiklerim sayesinde FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu'nda FIVB Technical Supervisor oldum. Benim gibi voleybolda ve iş hayatında geçmişte dünyada çeşitli olayları denetlemeye yardımcı olan insanlar atandı. Bütün dünyada benim gibi voleybol ve iş hayatı geçmişi olan kişiler bir araya geldi. Bu, rekabet ve format konusundaki teknik bilgilerimizi kullanmak için iyi bir yoldu ve önemli olayları yönetmenin sahne arkasındaki tecrübelerimize ait bilgilerimizi birleştirdik. Dünyanın dört bir yanındaki kurucular ve çalıştığım insanlar halen spor endüstrisinde en değerli ve saygın insanlar arasında yer almaktadır. Yıllar geçtikçe birçoğuyla çalışmaya devam ettim, ancak artık teknik bir süpervisor değilim.

-          USA Volleyball’ı Bize Anlatabilir misiniz ?

Uzun yıllar boyunca bir oyuncu, antrenör, kulüp müdürü ve sponsor olarak USA Volleyball’daydım. 2012'de Yönetim Kurulu’na katıldım, 2014'te Başkanlık yaptım.  USA Volleyball, 40 bölgesel voleybol dernekleri aracılığıyla ABD'de sağlam bir temel oluşturmuştur. Bu bağımsız dernekler, sporu yerel olarak çocuklara, velilere, öğretmenlere, antrenörlere ve canlı veya TV'de voleybol izlemeyi seven herkes için sunmaktan sorumludur. Bir USA Volleyball turnuvasında binlerce oyuncu, yüzlerce top ve voleybolu destekleyen düzinelerce şirket görmeniz gerçekten inanılmaz bir şey. Adidas, Molten, VERT, Sport Court, Sports Imports ve diğer şirketler, USA Volleyball’un insanlara oynamak için fırsatlar sağlayan ve ABD Milli Takımları’nı destekleyen sponsorlardan ve ortaklardan yalnızca birkaçıdır.

-          Bize Mikasa Sports’u Anlatabilir misiniz ?

Mikasa ile kariyerimin başında olimpik voleybol, plaj voleybolu ve su topu ile diğer spor dallarında ürün geliştirme konusu üzerine çalıştım. Orada çalıştığım yıllarda, Olimpiyatların (plaj, kapalı voleybol ve su topu), Ulusal Kolej Atletizm Derneği (NCAA) ve ABD'de Profesyonel 4 kişilik plaj voleybolu turlarının resmi topu Mikasa idi. 

-          AVP Plaj Turu’nu Anlatabilir misiniz ?

Üniversitede öğrenciyken, spor bilgi bürosunda okudum ve çalıştım.  Bir gün, patronum, AVP Turu’na medya ilişkileri ekibi arandığı konusunda bir çağrı aldı; bu yüzden bir röportaj için gittim ve aynı gün göreve başladım.  AVP'de çalışmaya başladıktan kısa bir süre sonra patronum buradan ayrıldı ve işime başlayana kadar bir sürü işi yaptım ve bu da bana hızlı bir şekilde öğrenmek ve değerli bir deneyim kazanmak için büyük bir fırsat sağladı. AVP Turu'ndaki günlerim, vakıfların çoğunun inşa edildiği ilk yıllardaydı.  İlk canlı televizyon yayınları, kurumsal sponsorluklar ve plaj voleybolu popülerliği bu günlerdeki başarının kilometre taşlarını oluşturdu. Ancak turun en önemli noktası, tüm dünyadan birçok seviyedeki spor gelişiminin bir parçası olan en efsanevi profesyonel plaj oyuncularının mücadele etmesiydi.

-          Tim Tesallone Kimdir ?

Tim Tessalone, Los Angeles'taki Güney Kaliforniya Üniversitesi (USC) Spor Bilimleri Direktörüdür. Amerika'daki en iyi atletizm programlarından birine sahip olan üniversite de medya ilişkileri sorumlusudur. Üniversitedeki öğrenciyken, stajım sırasında spor bilgi bölümünde Tim için çalıştım. Bana spor medyası ilişkileri hakkında akıl hocalığı yaptı ve yakın arkadaşım oldu.  Aslında, hala üniversitede öğrenciyken  Tim çalıştığı AVP Pro Plaj Voleybolu Turu'nda bana iş bulmada yardımcı oldu.

-          Creative Sports Strategies’den Bahseder misiniz  ?

Yaratıcı Spor Stratejileri, kişisel bir aile trajedisi nedeniyle Kaliforniya'da işimden ayrılmaya ve işe başladığım Hawaii'ye geri dönmeye zorlandıktan sonra 2001'den 2016'ya kadar kurduğum ve yönettiğim bir şirkettir. Çeşitli etkinler oluşturarak ve  üretimdeki uzmanlığımı kullanarak ailemi Hawaii'ye geri getirmemi  ve voleybol için çalışmaya devam etmemi sağladı.      

-          Dünyada En Beğendiğiniz Plaj Voleybolu Oyuncusu Kim  ?

Cevap vermesi zor bir soru. Dürüst olmak gerekirse en sevdiğim tek bir oyuncu yok.  Yıllardır çok fazla oyuncu ile birlikte çalıştım ki bunlardan bazılarını çok iyi tanımıştım.  Saygı duyduğum ve hayran olduğum her oyuncunun bir özelliği var. Her birinde onlarla ilgili en sevdiğim şeyleri yapabilecekleri bir şeyler var.

-          Kariyerinizde Unutamadığınız Bir Anınız Var mı ?

Kariyerimdeki en iyi anıların bazıları Japonya ziyaretlerinden kalmadır. Voleybol için çalışan birisi için Japonya pek çok alanda çok önem taşıyor. Hiroshima'ya yaptığım ilk ziyaretimde top üreticilerinin üretim için robot teknolojisi kullandıklarını hala hatırlıyorum. FIVB Dünya Turu’nda teknik süpervizör olarak çalıştığım ilk yılım, doğal bir kumsaldaki ilk kalıcı plaj voleybol stadyumlarından birini de içeren, plaj voleybolunda zengin bir tarihe sahip olan Osaka'da geçti.  Ve en iyi hatıralarımdan biri, ABD erkek voleybol takımının 2015 FIVB Dünya Kupasını kazanması ve Rio Olimpiyatları'na katılması idi. Japonya'dan döndüğümde Japonya Voleybol Birliği ve Tokyo 2020 Olimpik ve Paralimpik organizasyon komitesinden arkadaşlarla tanışma şansı kazanmıştım. Bir sonraki Oyunlara ev sahipliği yapacakları ve çabalarımı mümkün olan her şekilde destekledikleri  için çok heyecanlıydım.

-          Video Değerlendirme Sistemi Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?

FIVB, video değerlendirme sistemi uygulamasını başlattığında, çoğumuzun aklında nasıl uygulanacağı konusunda sorular vardı. Başlıca kaygılar, talepleri gözden geçirmek için harcanan zaman ve maçların zamanlamasının, özellikle de canlı TV'de yayınlanmasını nasıl etkileyebileceği ile ilgiliydi. FIVB ve özellikle yetkililer endişeleri gidermek için çok çalıştılar ve mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için sistemde gerekli düzenlemeleri yapmak için gerekeni yapıyorlar. Maçta oyuna müdahale veya geciktirme olarak görülmesi halinde, bu uygulama maçın süresi uzatabiliyor ve çekilmez bir hale getirebiliyor. Bu durumda anons yapan kişiler ve TV yorumcuları, sonuç için bir miktar beklenti yaratmak için salonda veya TV yayınlarında büyük ekranda kullanılan grafiklerle, izleyicinin neler olduğunu anlamasına yardımcı olabilir. Video değerlendirme sistemi, salon voleyboluna  uluslararası düzeyde başarıyla entegre edilmişken, plaj voleybolu için daha fazla süreye ihtiyaç var. Rio Olimpiyat Oyunları’nda bu sistemin bazı örneklerini gördük, ancak, plaj voleybolunun doğası gereği sistem için gelecekte bazı ilave düzenlemeler gerektirebilir.

 

 

 

Anahtar Kelimeler: Lori Okimura

Paykasakarti.net| paykasa kart al, paykasa satın al, ucuz paykasa, paykasa fiyatları, paykasa nedir, paykasa al, paykasa bayi, istanbul paykasa, ankara paykasa, adana paykasa

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV