23 Temmuz 2018 Pazartesi

Voleybola sevdalı bir yürek: Sevda Güler

M. Akif Üstündağ başkanlığındaki Voleybol Federasyonu’nda MHK üyeliğine seçilen Sevda Güler, Voleybolun Adresi ve Yeni Dönem Gazetesi için konuştu.

10 Mart 2017 Cuma 06:31
Voleybola sevdalı bir yürek: Sevda Güler
Memleketi Çanakkale’den üniversite öğrenimi için geldiği Bursa’da Bursaspor formasıyla ciddi anlamda voleybolla tanışan Sevda Güler, 19 yıllık aktif hakemlik yaşamından sonra atandığı yeni görevinde voleybol sporunu daha popüler ve izlenir seviyeye getirmek için kolları sıvamış durumda.

Sevda Güler eşi Bora Güler’le birlikte Atıcılar’daki Spor Lisesi’nde Beden Eğitimi öğretmenliği yapıyor.Yıllar sonra Bursa’dan Voleybol Federasyonu MHK ve Gözlemci Kurulu’na seçilmek Güler’in kariyerinde adeta bir dönüm noktası olmuş. ‘Düdüğümüzü duvara astık, yeni görevimde elit hakem sayısıyla, kaliteyi artırmak için arkadaşlarımla yoğun bir çalışma başlattık’ diyen Güler, Bursa’dan en kısa sürede FIVB hakemleri çıkacağını iddia etti.


Üstündağ Federasyonu’nun Bursa ve Türk voleybolu için büyük şans olduğunu vurgulayan Güler, hakemlik yaşamıyla ilgili anılarını paylaşırken, hep dürüst ve adil kararlar vermeye çalıştığını ifade etti. ’En çok itiraz fileye temasla, elden çıkan toplara gelir. Oyuncular seviyesini düşürmezse sorun yaşanmaz’ diyen Güler en beğendiği oyuncu ödülünü, centilmenliği her koşulda elden bırakmayan Fenerbahçeli Eda Erdem Dündar’a verdi.

Sevda Güler kimdir?


Çanakkale’de dünyaya geldi. İlk, orta ve liseyi memleketinde bitiren Güler 1996 yılında üniversite tahsili için geldiği Bursa’dan bir daha kopamadı. Uludağ Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü mezunu olan Güler ilk atanmasından sonra Artvin’de 5 yıl öğretmenlik yaptı. Daha sonra yeniden Bursa’ya dönen Güler kendisi gibi öğretmen olan eski sporcu Bora Güler’le yaşamını birleştirdi. Sevda ve Bora çifti Atıcılar’daki Spor Lisesi’nde Beden Eğitimi Öğretmeni olarak görevlerini sürdürüyor.
 

Bayrağı Özkan Mutlugil’den devralan Voleybol Federasyonu’nun çiçeği burnunda başkanı Mehmet Akif Üstündağ’ın oluşturduğu kurullarda çok sayıda Bursalı üyeye görev vermesi, kamuoyunda sıkça dillendirilen ‘Bursa’nın sporda lobisi yok’ tezine,  anti tez gibi yanıt oldu adeta.


Diğer branşlardaki yalnız bırakılmışlığa bakınca; voleybolda yeni oluşan Bursa lobisi ‘maşallah’ dedirtiyor insana; elimizi üç kez tahtaya vurup, kulakları çekelim de Allah nazardan saklasın.

Ersin Yılmaz’ın yönetim kurulu, İlhan Aşkın’ın Lig Kurulu, Zeki Uslu’nun Teknik Kurul üyesi olarak kolları sıvadığı Üstündağ sürecinin en çarpıcı seçimi; salonlarda hakem olarak düdük çalan ve başarılı performansıyla dikkatleri üzerine çeken milli hakem Sevda Güler’in MHK ve Gözlemci Kurulu’na layık görülmesi oldu.

Daha önce bu kurulda Bursa adına görev yapmış  Ergun Erdiner, Yılmaz Özbabacan, Yaşar Yılmaz ve Şevket Günay sonrasında nöbetin bir bayan üyeye geçmesinin de anlamı çok farklı  kuşkusuz.  Aynı zamanda da bir yerlere yükselmeyi hak edenin bir şekilde karşılılığını alacağına da verilecek en güzel örnek.

Sevda Güler’i yıllardır filenin kenarında ya da kulede maç yönetirken tanıyıp, değerlendirmiş bir spor yazarı olarak notumuzun hep yüksek seviyede olduğunu söyleyebilirim. Dileriz tarafsız ve objektif bir şekilde yönettiği maçların sonunda eli sıkılarak soyunma odasına dönen Güler, yeni pozisyonunda görev süresi bitip, bayrağı bir başka arkadaşına bırakırken de benzeri güzel anılarla sivil yaşamına dönüş yapar.

‘Sayın Güler; örneğin bayanların öncelik sırasında en başlarda yer alan basketbol, futbol, atletizm, yüzme dururken neden voleybolu seçtiniz? Özel bir nedeni var mıydı?

‘ 11 yaşında Çanakkale’de voleybolla tanışınca bir başkası için seçim yapma sansım olmadı, çünkü bu sporu çok sevdim. Rahmetli Ömer Turhan Bursaspor’u çalıştırdığı yıllarda Çanakkale’ye gelip, bayan takımı için oyuncu seçmişti. Beni de beğenince diğer arkadaşlarımla birlikte kendimi Bursa’da buldum. Ömer abi ile 1 yıl ayni takımda oynadıktan sonra DSİ Nilüferspor’a transfer oldum. Bu arada Uludağ Üniversitesi’nde yüksek öğrenimim başlamıştı. DSİ Nilüfer’de Bursa voleybolu için gerçek bir değer olan Emin İmen’le bu sporun inceliklerini öğrendim. Hem okuyup, ayni zamanda spor yapmak kolay bir şey değil. Bu nedenle voleybola sporcu bağlamında üst düzeyde emek harcayamadım. Benimkisi amatörce bir çabaydı.
‘Peki hakem olmak nereden aklınıza geldi?’

‘Mezun olup, atamam gelince kendimi Artvin’de buldum. Küçük bir yer olunca aktif olarak sporla ilgilenme şansım olmadı, sadece mesleğime odaklandım. Yaklaşık 5 yıl spordan uzak yaşadım. Tekrar Bursa’ya dönünce içimdeki küllenmeyen aşkı söndürme adına hakem olmaya karar verdim. 1998 yılında açılan aday hakem kursuna katıldım. Kurs öğretmenliğini o dönemin en popüler hakemi kabul edilen Akın İra yapmıştı. 1 yıl sonra il hakemi oldum, 2005 yılında da ulusal hakem sınavını kazandım. Fileyle iç içe yaşanmış 19 koca yıl göz açıp kapayıncaya kadar geçiverdi. Biraz geç başladığım için yaş itibariyle (41 yaş son basamak) uluslararası hakem (FIVB) olma şansı bulamadım. Bu içimde büyük bir ukdedir. Yapmışken en üst kategoride devam edip, bırakmak isterdim. Ama yine de mutluyum.’

‘Voleybol hakemliğinde başarılı bir kariyeri sürdürürken, birden bire bırakıp MHK’ye üye olmak sizi tatmin ediyor mu?. Teklif nasıl geldi?

‘Voleybola hakem olarak ta, bir kurulda görev alarak da hizmet verebilirsiniz, arada fazla bir fark görmüyorum. Birinde sadece düdük çalıyorsunuz, diğerinde masaya oturup görev dağıtıyorsunuz!.. En başta federasyon yönetim kurulu üyesi Ersin Yılmaz Bey’den böyle bir teklif aldım, ardından MHK’nin yeni başkanı ı Aziz Yener’de bu görevi kabul etmemi çok isteyince kıramadım. Böyle bir makama layık görülmek benim için büyük bir onurdur. Kurul arkadaşlarımla birlikte Türk voleybolunun prestijini zirveye taşımak için elbirliğiyle çalışacağız.’

‘Türkiye çapında birçok maçta hakem olarak görev yaptınız. Uluslararası arenana da böyle bir şansınız oldu mu?

‘Elbette; Liseler Dünya Şampiyonası’yla, Balkan Şampiyonaları’nda düdük çalıp, Türk voleybol hakemliğini temsil ettim.’

‘Hakemlik performansınızın MHK ve Gözlemci Kurulu üyeliğine seçilmenizde bir kriter olduğunu düşünüyor musunuz?’

‘Herhalde öyledir. Düdüğümü çalarken hep dürüst ve ilkeli davranıp, hak geçirmemeye çalıştım. Kulüp ve oyuncularla çok iyi diyalog içindeydim. Bütün bunları dikkate alıp, böyle bir görevi bana uygun görmüşlerdir diye düşünüyorum.’
‘Türk voleybolunu bayanlar ve erkekler bazında kategorize ettiğinizde an itibariyle bayanlar erkeklerin önünde ve popülaritesi de daha fazla. Bunu neye bağlıyorsunuz?

‘Aileler genelde kız çocuklarını daha ziyade voleybola yönlendiriyorlar. Basketbol, atletizm, yüzme ilgi gören branşlar olsa da, bayanlar piyasasında voleybolcuların elit kulüplerde kazandığı paraların da bu seçimde etkili olduğunu söyleyebilirim. Maddi çıkarlanma fazlasıyla öne çıkmaya başladı. Bayan Milli Takımların son yıllarda elde ettiği uluslararası başarıları da, bu seçimde önemli bir kriter.’

 ‘Gelelim yeni görev tanımınıza. Türk voleybolu Şani Güllü, Nejat Altav, Haluk Tuncay, Akın İra, Oktar Tertemiz, Mustafa Elitez, Ümit Sokullu gibi uluslararası platformda dünya kupalarında olimpiyatlarda final yönetmiş hakemler çıkartan bir ülke. Bu sayı bugün itibariyle fazla sayılmaz. FIVB hakemliği özendirecek çalışmalarınız olacak mı?

‘Söz konusu hakem büyüklerimiz, bizim bu mesleğe başlamamızda rol model aldığımız kimselerdi. Ümit Sokullu gibi olimpiyat finali yönetmiş hakem olmayı kim istemez. Kurul olarak hakemliği teşvik edici çalışmalar için program yapıyoruz. En kısa zamanda Türk voleybol hakemleri dünyada yine en itibarlı isimler haline gelip, önemli turnuvalarda düdük çalmaya başlayacaklardır.’

‘Bir Bursalı üye olarak Bursa hakemliği ne düzeyde bulunuyor, yeni yetişenler içinde aşama yapacak isimler var mı? ’

‘Genç isimleri bu spora çekebilmek için önce özendirmek şart. Hakemlik ek meslek olsa da; ekonomik tatmin de gerekiyor. Bursa’dan yetişen Sadettin Deneri arkadaşımız CEV’de klasman atladı, onun FİVA seviyesine yükselmesini istiyoruz. Ali Bağde’de  CEV’de çok başarılı maçlar yönetiyor. Sayı elbette yeterli değil, özendirme anlamında çalışmalara başladık.’ 

‘Bursa voleyboluyla Bursa voleybol hakemliği bugün hak ettiği yerde diyebilir miyiz?

‘Diyebiliriz. Değişik liglerde çok sayıda Bursa takımı mücadele ediyor. Üst düzeydeki bayan takımların da çok sayıda Bursalı voleybolcu var. Voleybolun şehrimizde bu kadar etkin olmasını, federasyon kurullarına bakarak anlayabiliriz. Göreve getirilmemizde bu kriterler önemli oldu zaten. Sadece merkezde Efeler Ligi’nde takımımız bulunmuyor, bu açığı da İnegöl Belediye kapatıyor, şu aralar çok iyi gidiyor, sonuçta o da bir Bursa temsilcisi. Desteklenmesi gerekiyor.’

‘Hakemlik yaşamınızda belleğinde yer etmiş ilginç anılar mutlaka olmuştur. Birini bizimle paylaşır mısınız?

‘2013 yılında Ankara’da yapılan Bayanlar Türkiye Kupası’nda Fenerbahçe ile Galatasaray arasında oynanan final maçını yönetirken, iki takım taraftarları arasında kavga çıkınca maça 1,5 saat ara vermiştik. Hakemlik yaşamımda böylesine bir seyirci terörüne ilk kez tanıklık etmem açıkçası beni çok şaşırtmıştı.’

‘ Aktif hakemlik yaparken yönettiğiniz maçta en çok neye dikkat ederdiniz?

‘Öncelikle adil bir yönetim göstermeye. Her iki tarafın maç bittiğinde yönetimimden memnun kalmasının bana verdiği keyfi hiçbir şeye değişmem.’

‘ Meslek yaşamınızda size zorluk çıkartan oyuncu oldu mu hiç?. Ya da her düdüğünüze itiraz etmeyi alışkanlık haline getirmiş kaşarlılarla yüzleştiniz mi?

 ‘Hakem maç yönetirken tansiyonu yükseltmeme çalışmalıdır. İtirazlar kurallar gereği yapılırsa sorun yaşanmaz. Dozajını arttıranı da kartla cezalandırırız. Açıkçası böyle bir oyuncuyla hiç yüzleşmedim. Belki de benim şansım oldu bu durum.’ 

‘En çok hangi düdüğe itiraz edilir. En centilmen oyuncu desem kimin ismini söylersiniz’

‘File temaslarıyla, elden giden toplar yani blok out her zaman oyuncuların en çok itiraz ettiği pozisyonlar olmuştur. Bazen parmak ucundan çıkan toplar olur, anlık refleksle göremezsiniz, bazen de fileye teması kaçırırsınız. İyi niyetle yaklaşırsanız her şey unutulur gider. En centilmen oyuncu için oyum Fenerbahçeli Eda Erdem Dündar’a gider’.

Tekin Ateşnal / Bursa / Voleybolunadresi.com - Yeni Dönem / Bursa / Engin Aksöz 
Anahtar Kelimeler: Sevda Güler, MHGK

Paykasakarti.net| paykasa kart al, paykasa satın al, ucuz paykasa, paykasa fiyatları, paykasa nedir, paykasa al, paykasa bayi, istanbul paykasa, ankara paykasa, adana paykasa

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV