18 Ağustos 2019 Pazar

Rota Büyükçekmeceyi Geçemedi

05 Kasım 2018, 09:13
Rota Büyükçekmeceyi Geçemedi

Rota, kendi sahası ve seyircisi önünde geçen yıl 2. Ligden yükselen Büyükçekmece’yi geçemedi. Sahasında ikinci yenilgisini aldı. Karşılaştığı takımlardan Karşıyaka hariç, 5 takımın hepsi puan sıralamasında en alttan 6 takım arasında. İlk üç haftayı lider, arkasından gelen iki haftayı da lig ikinci olarak sıralamada yer alması bu olsa gerek.

Büyükçekmece, öyle ben geçen yıl çıktım ligde tutunayım yeter demiyor. Kora kor mücadele etti. Karşımdaki takım yılların 1. Lig deneyimi var, temkinli olayım demedi. Her sete asıldı ve mücadele etti.

Birinci set, adım adım ilerledi. Her iki takımda rakibini kontrol ederek oynadı. Teknik molaya Rota 12-11 önde girdi. Teknik moladan sonrada karşılıklı takip devam etti. 20’li sayılara Rota 20-19 önde girdi ve seti 25-23 alarak 1-0 öne geçti.

İkinci set, teknik molaya kadar beraberlikler ve karşılıklı öne geçmeler yaşandı. Teknik molayı Rota ilk sette olduğu gibi 12-11 önde tamamladı. Teknik moladan sonra Rota 16-13 öne geçti. Bundan sonra Büyükçekmece, Ebony ile etkili servis kullanarak 8 sayılık bir seri yakaladı, durumu 21-16 yaptı. Setide 25-17 alarak durumu 1-1 yaptı.

Üçüncü set, Rota’nın etkili oyunuyla daha setin başında fark açıldı. Rota, teknik molaya 12-8, 20’li sayılara 20-11 önde ve setide 25-13 alarak durumu 2-1 yaptı.

Dördüncü set, adeta kıran kırana geçti. Rota teknik molaya 12-6 önde girmesine rağmen, Büyükçekmece’nin etkili servisleri ve smaçlarıyla 20’li sayılara 20-19 geriden girdi. Set bitene kadar her iki takım adım adım birbirini takip etti. Bir sayıyla öne geçmeler ve beraberlikler yaşandı. Oyuncular bu sette canla başla mücadele ettiler. Nefes nefese geçti. Büyükçekmece seti 31-29 alarak durumu 2-2 berabere yaptı.

Beşinci set, baştan sona Büyükçekmece’nin üstünlüğü ile geçti. Saha değişimine 8-1 önde girdi. Setide 15-3 alarak, maçı 3-2 kazandı.

Büyükçekmece Lig ikincisini, kendi evinde yenerek bu ligde kalıcı olacağının işaretini verdi. Takımın yetenekli oyuncuları, takıma büyük katkı sağlıyor. Takım içinde yardımlaşma ve uyum üst düzeydeydi. Hiç de öyle geçen yılın 2. Lig takımı gibi değillerdi. Hele dördünce sette geriden geldiler, önce rakibini yakaladılar, sonra başa baş mücadele ettiler. Set uzatmaları genellikle ev sahibi takımın lehine sonuçlanır. Ancak, büyük mücadele örneği göstererek, seti 31-29 aldılar.

Kaptan Miniriye, çok yetenekli bir oyuncu. Çok etkili smaçlarla rakibini bocalattı. Çapraza sert vuruyor. Rakibin dengesini dağıtıyor. Arkadan da iyi top topladı, takıma büyük katkı sağladı.

Elif Nur, etkili servis atıyor, çok çalıştı, çok mücadele etti. Maçı hiçbir zaman bırakmadı.

Ebony, bu oyuncu uzun boyunu iyi kullanıyor. Topa çok sert vuruyor. Rakibin topu çıkarması çok zor oluyor. Topu boş alana ve çapraza atıyor. Kolay kolay bloklara yakalanmadı. Arkaya düşen topları etkili bir şekilde pasöre verdi.

Defne, iyi bir pasör, çok dikkatli oynuyor. Topun altına iyi giriyor. Etkili paslar atarak takım arkadaşlarına etkili smaç yapmasını sağladı.

Rota için, Rasih Mardinçelebi turnuvası ve iki hafta önce Karşıyaka maçının ardından yazdığım yazılarda açıkça belirttim. Aynen şunları yazdım, takım bilinci oluşturulmalı, takım bilinci oluşmuş ekipler başarı ve başarısızlığı oyuncu ve teknik yönetim ortakça kabullenir. Düşme hattının üstünde yer alan takımlarla oynayacağı maçlarda çok zorlanır demiştim, işte düşme hattının üstündeki takımla evinde zorlandı. Fikstürün getirdiği nimetleri ilk beş hafta iyi kullandı. Takım bilinci oluşmadan başarı gelmez. Oyuncuları, oyun içinde daha fazla özgüvene ve desteğe ihtiyaçları var.

Selis ve Cansu çok iyi smaçörler. Selis’i Arkas’tan tanıyorum. Bugünde takımına çok sayı kazandırdı. Hücum esnasında topa sert ve isabetli vuruyor. Ancak, rakip servis atarken bu iki oyuncu üç metre çizgisinin gerisindelerse, bu oyuncuların üstüne top atılıyor. Özellikle Karşıyaka maçında, Selis’in üstüne çok top atıldı. Bu maçta da aynısı oldu. Bugün buna Cansu’da eklendi. Bu oyuncular yere yakın olan topu alamıyorlar, alsalar da etkili bir şekilde oyuna sokamıyorlar. Bu oyuncular, neden servis karşılama çalıştırılmazlar? Karşı takımın Başantrenörü oyuncusuna işaret ediyor, bu oyuncuların üstüne servis atın diye... İşaret etmediği zamanlarda da oyuncular atıyor zaten. Bu durumu rakip başantrenör ve oyuncusu çözmüş… Rakibin çözdüğünü, Rotada çözebilmeli.

 

Atila İNCE

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV