20 Temmuz 2019 Cumartesi

Sultanların Görünen Gerçekleri

25 Haziran 2019, 11:56
Sultanların Görünen Gerçekleri
Merhaba Sevgili Voleybol Severler,
 
Öncelikle 2019 FIVB Kadınlar Milletler Ligi’nde Final Etabı’na kalan A Kadın Milli Takımımızı tebrik ediyorum. Beş ayaktan oluşan toplam 15 maçta ilk beş takım arasına girmeyi başardılar.
Beş hafta boyunca izleyebildiğim maçlarda Filenin Sultanları ile ilgili bazı teknik  konulardaki görüşlerimi sizinle paylaşmak istiyorum.
 
Bana göre VNL 2019 maçlarında görünen gerçekler var;
 
Seçilen oyuncular
 
Milli Takımımız, UZUN-KUVVETLİ-ATLETİK-PSİKOLOJİSİ BOZULMAYAN-TAKIM İÇİNDE UYUMLU-TEMEL TEKNİK ÖZELLİKLERİ GELİŞMİŞ-OYUN ANINDA HANGİ POZİSYONDA TOPA NASIL VURULUR/VURULMAZ-TAKTİK BECERİLERİ AKSAMAYAN SPORCULAR seçiliyor. Bu tür sporcularda ısrar ediliyor.  Bu özellikleri olan ve GELİŞMEYE AÇIK SPORCULAR da yatırıma devam ediliyor. OLİMPİYAT OYUNLARI, AVRUPA ŞAMPİYONASI, DÜNYA LİGİ’NDE takımları dereceye sokacak JENERASYONLAR-KADROLAR böyle oluşuyor. Yoksa hiçbir ülke şansa ''JENERASYON'' yakalamıyor. YARATIYOR!
 
Buna göre;
 
1-) Öncelikle bizim KADROMUZ bu. Geniş kadroda olan Eda, Neriman, Naz, libero Gizem kadroya alınır ve takıma uyumları sağlanırsa katkıları olur. Fakat görünen ''bir belirsizlik olduğu. ''kimse şu oyuncu takıma katılacak’ diyemiyor.
VNL’de amaç İLK 6 TAKIMA KALMAK ve ELDEKİ ÇOĞU GENÇ OYUNCUYU BÜTÜN YAZ BİR ARADA TUTUP,MAÇ YAPAR HALE GETİRMEKMİŞ. Maçların sonunda bu anlaşıyor..18-20 yaşlarında sporcuları A Milli Takıma monte etmek değilmiş.
O zaman şuna hazırlıklı olmalıyız;
A MİLLİ TAKIMDA İLK KEZ OYNAYAN GENÇ OYUNCULAR HERAN ÇOK BASİT HATALAR YAPABİLİRLER.
ASIL ÖNEMLİ KONU;
BU OYUNCULARIN SAHADA KORKMADAN VE OYUNUN TAKTİĞİNE BAĞLI KALARAK DEVAM ETMEK işini halledebilmek..
SPORCULARIMIZI temel teknik ,fizik, taktik, kuvvet, oyun bilgisi(hangi pozisyonda topa nasıl vurulur?) vs bilgilerin yanında OYUNDA DEVAMLILIK SAĞLASINLAR DİYE ''PSİKOLOJİK'' olarak da HAZIRLAMALI-GÜÇLENDİRMELİYİZ..
Biz, oyun kötüye giderse OYUNCU DEĞİŞTİRİYORUZ..(bu tarz yönetim oyuncu yetiştirmez. Hata yapan, hatta seti kaybettiren oyuncu ile ''eğer oyuncu kazanılacak ise..'' devam etmek ve hatalarıyla yüzleşmesi sağlanıp, kenardan destek verilip DEVAM ETMEK GEREKİR..)
Rakiplerimiz ELDEKİ KADROLARI ve O MAÇ OYNAYACAKLARI OYUNA GÖRE ilk altı belirleyip VNL LİG maçlarını oynuyor. İtalya ''HER SETE BAŞKA 6 İLE'' çıkıyor.. yardımcı oyuncu olarak Bosetti kardeşler değişerek oynuyor gibi…
2-) 4 NUMARA SMAÇÖRLERİMİZ;
smaçör olarak KUVVETLİ,CESUR HÜCUM eden, file üstünde blokta da skora katkı yapabilecek(bu nedenle smaçörler de uzun oyuncular olmalı..)özellikte yetiştirilmeli..
şu an kadroda olmayan Neriman Ebrar’dan manşeti, tekniği, tecrübesi daha az oyuncu mu?**DEĞİL.**(en azından bana göre)
O zaman Milli Takım kadrosunda olmamasının mantıklı bir nedeni olmalı. Şahısların kendi aralarındaki uyuşmazlıkları değil, Milli Takıma yapacağı katkı önemlidir. Şahıslar gelip geçecek, Milli Takımımız ilelebet yaşayacaktır. Neriman-Hande-Ebrar’ın köşe oynadığı, arkada manşet için Meliha-Fatma-Güldeniz ile değiştiği bir kadroyu oynar hale getirmek çok zor olmasa gerek..
Meliha, Şeyma, Fatma 4 numarada Türk Milli Takımını dereceye sokacak SMAÇÖRLER DEĞİLLER. Çok iyi niyetliler ama fizik ve özellikle psikolojik olarak yeterli değiller. Oyun içinde çok gel-gitleri olması, psikolojik olarak hata yapmaktan korkmaları, 1-2 blok yediklerinde smaç vurmaktan çekinen, plase atan 4 numaralar ile HEDEF ŞAMPİYONALARDA DERECE YAPMAK ŞANSI OLAMAZ. Özellikle 23-24’lü sayılarda havaya atıldığında topu öldürme yüzdesi çok olan smaçörler değiller..(Zhu,Mihailovic,Gabi vs gibi..)
Bu yüzden Ebrar, her sıkıştığımızda 4 numaraya oynamaya başlıyor. Planlaması doğru olan, doğru sporculardan oluşan kadrolarda pasör çaprazı başlamış hiç bir oyuncu diğer set 4 Numara oynamaya başlamaz.
3-) Orta oyuncu seçimleri 1,90 ve üzeri olmalı..
BLOKTA TOP SEKTİRİYOR !!!!! gibi ''çok komik'' ifadelerle kimseyi kandırmayalım. Milli Takım kalitesinde ve önemli şampiyonalarda dereceye oynayacak Türk Milli Takımı orta oyuncusuna ''blok yapamıyor, boyu kısa, acemi, vs eksikleri olan fakat ''blokta topu sektiriyor, topu çıkarıp hücum ediyoruz'' bu da önemli avantajdır.. gibi komik laflar etmemek lazım..
Atletik, patlayıcı kuvvet özelliği olan, algılaması(topun atılacağı yeri sezebilen) güçlü, taktik servisi etkili olan, üzerine gelen topa defansta hata yapmayan...vs özellikleri mutlaka geliştirmek lazım..
EDA- KÜBRA- ZEHRA’nın ana kadroda olduğunu düşünürsek; YASEMİN-ASLI-AYÇİN’in, bu üç oyuncu sakatlanmadan kesmesi, yerlerine oynaması düşünülemez. Oynasalar da takıma aynı katkıyı veremeyecekleri aşikar. O zaman bu üç  ana oyuncunun alternatiflerini HİÇ DEĞİLSE HEDEF TURNUVALARDA daha tecrübeli, katkı verecek oyunculardan (yaşlarına bakmadan)seçmeliyiz. (Beyza-Dicle Nur-Ergül-Bahar Toksoy gibi..) Konu Türk Milli Takımının hedeflerine varması, üst düzey turnuvalarda her şartta(sakatlık-formsuzluk vs) HEDEFTEN ŞAŞMADAN YOLUNA DEVAM ETMESİ olmalıdır..
4-)LİBEROLARIMIZ;
İYİ LİBERO; 
-BLOĞUN KÖTÜ OLDU ZAMANLARDA DEFANS YAPAN,
-TAKIM MORAL OLARAK KÖTÜ DURUMA DÜŞTÜĞÜ ZAMAN,
-DEFANSTA HER TOPA DEĞEN,DEĞDİĞİ HER TOPU PASÖR YERİNE ALAN,
-SERVİS KARŞILAMADA RAKİBİN SERVİS ATMADIĞI oyuncudur bana göre..
-HÜCUM ve MÜDAFA DUBLAJlarını söylemiyorum daha..
LİBERO SİMGE A Milli Takımın seviyesinin altında bir oyuncu. (hep örnek veriyorum ABD Robinson’ı hedef turnuvalarda libero oynatarak takıma sınıf atlatmakta ve manşeti vasat olan AMA GÜÇLÜ SMAÇÖRLERİNİ kullanabilmekte. Türk Milli Takımımız da bu şekil bir libero yaratma yoluna gitmelidir..)
LİBERO GİZEM ve AYLİN çok iyi oyunlar oynadı ama 2.LİBERO SAHADA FARK YARATACAK OYUNCU OLMALIDIR. (Güldeniz, Damla Çakıroğlu.-Melis gibi..)
5-)PASÖR LERİMİZ;
-NAZ gelecek ise sorun yok fakat en azından Ankara’daki son ayakta kadroda olmalıydı diye düşünüyorum. Türk Milli Takımımız OLİMPİYAT OYUNLARINA GİTMEYİ hedeflediğine göre o platformda oynayabilecek kalitede fiziki kaliteyi de yakalamalı pasör de. Naz BİR sene sonra yaş olarak bitmeyeceğine göre EN KISA SÜREDE TAKIMA DAHİL EDİLMELİDİR..
-CANSU BİR yıldır muhteşem çıkış yaptı. Çok az görülen bir başarı hikayesi bence ama kilo vermesi, çabuklaşması, file üstünde çok daha etkili olması VE MUTLAKA DEFANSINI GELİŞTİRMESİ gerekiyor.
Türkiye de şuan ki kapasitesi bile başarılı olmasına yetiyor fakat OLİMPİK SEVİYEDE hala TOMKOM, MAYA gibi oyunculargeçerli ise bu konulara önem vermeli..
-BUSE 3.pasör olarak sahadaydı..1-2 pozisyon hariç kritik sayılarda ''servise'' girdiğini gördük. Bizden başka 3.pasörünü 23’lü sayılarda servise sokup,5 numarada defans yaptıran takım var mıydı tüm gruplarda bilmiyorum? Takımın en acemi oyuncusuna EN KRİTİK SAYIDA,HİÇ ÇALIŞMADIĞI YERDE servis attırıp, DEFANS YAPTIRMAK görevini vererek ONUN GELİŞMESİNİ SAĞLAMAYI BEKLEMEK bana akıl işi gelmiyor..
BUSE ve ELİF bu gibi puan özelliği olmayan turnuvalarda mutlaka olmalı, yarışmayı bu seviyede yaşamalı, eksikleri bu platformlara göre giderilmeye çalışılmalıdır. Uzun-genç pasör eksikliğimiz bu oyuncuların bir an önce gelişmeleri ile bitebilir. Ayrıca en az iki tane Buse-Elif ten küçük yaşta oyuncu belirlenip bu kadroda çalışması sağlanmalıdır. Cansu’nun aldığı zor sorumluluğun paylaşılması da sağlanmış olur..
6-)PASÖR ÇAPRAZI;
-MERYEM son iki yılda Milli Takıma çok faydalı olmuştur. Çok üst düzey turnuvaları oynayacak fizik güçte olmayan, yaşı itibarıyla da uzun süre LİG-MİLLİ TAKIM yükünü kaldıramayacağı belli olan oyuncumuza teşekkür edilip Ebrar-Gözde-Melis Durul ile pasör çaprazı bölümümüzü halletme yoluna gitmek lazımdır. Meryem de zor lig sezonlarından sonra yazın fizik olarak kendini toplayıp-eksiklerini çalışıp yeni lig sezonlarına daha güçlü hazırlanma fırsatı yakalamış olur..
TAKIMIZIN OYUN İÇİNDE AKSADIĞI NOKTALAR;
-Belçika takımına, 4~5 metreden fileden açık topa ikili blok yapmak VOLEYBOLU BİLMEMEK demektir.
-LİBERO SİMGE’ye ‘5 numara O UZUN KÖŞEYE BAK, DEFANSTA’ NİYE KİMSE DEMEZ? ‘BİZ hücum ederken 6 numaraya doğru kayıp, karşıdan seken-gelen 2.topları bekle’ diye kimse neden söylemez?
-Defans sistemimiz; 6 NUMARA-ARKA ORTA OYNAYAN OYUNCUNUN KARŞI TAKIMIN ATAK YAPTIĞI YERİN ÇAPRAZINA GERİYE AÇILARAK oluyor ama bu sistem artık çoktan bitti bana göre. 6 numaradaki oyuncu bu kadar geri açılırsa, sahada çok boş alan kalıyor ve 6 numaray ''payp atak'' yapmamız zora giriyor.
-Ezgi, pasları ''çabuk oynatmak'' istediği için ÇOK ALÇAK ATIYOR. Bu da SMAÇÖRLERİN TEKNİK ÖZELLİKLERİNİ kullanamadan hücum etmelerine neden oluyor. Top biraz yükseldiğinde HÜCUM KALİTEMİZ ARTMAKTA.
-ZEHRA, kurşun paslarda sadece 1-6 No arasına-paralel atak yapmakta. Üst düzey maçlarda bu hücumları blokta kontrol edilecektir. Ortadan ön-arka kısa,t ek ayak toplara da vurması gerekmekte..
-4 Numara smaçörlerimiz önlerinde paralelde KISA PASÖR varken, çapraza ezbere UZUN ORTA adımına doğru HÜCUM YAPMALARI çok yanlış..
-PASÖRLERİMİZİN (daha çok Ezgi) karşı takım kısa pasörü yada kısa köşe smaçörü nerde ise o pozisyondaki smaçörümüze pas atmamaları..
-Yine PASÖRLERİMİZİN üst üste aynı oyuncuya ısrarla pas atarak 3-4 sayı vermemize neden olmaları.
Şimdilik A Milli Takımımızın son VNL maçlarında oynadığı oyunlara göre durumu bana göre budur. Genç, kapasitesi olan,17-19 yaşlarında (14-15 yaşlarda da çok enteresan sporcularımız var..) ki yetenekli, uzun boylu sporcularımızı da düşünürsek 10 SENE ÜST DÜZEY TURNUVALARDA DEVAMLI YARIŞACAK KALİTEDE kadromuz var diye düşünüyorum yeter ki bu sporcuları yetiştirmemizi doğru yapalım.
2003’te başlayan FİLENİN SULTANLARI hikayemiz inşallah artarak devam edecektir.
 
Saygılarımla.  

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV