20 Temmuz 2019 Cumartesi

Sultanlar'ın VNL 4. Hafta performansı

13 Haziran 2019, 16:31
Sultanlar'ın VNL 4. Hafta performansı

Merhaba sevgili voleybol severler,

A Kadın Milli Takımımız, Çin’in Jiangmen kentinde oynadığı 2019 FIVB Kadınlar Voleybol Milletler Ligi 4. Hafta maçlarında 2 galibiyet, 1 yenilgi aldı ve toplamda 10 galibiyet ve 2 yenilgi ile 29 puana ulaştı.

Bu yazımda, Filenin Sultanları’nın 4. Hafta maçlarındaki performansı üzerine düşüncelerimi paylaşmak istiyorum sizlerle…

 

1.Maç ABD:

ABD maçında voleybol için en önemli konularda muhteşem kaliteli oynadık..

1-Servis,

2-Servis karşılama,

3-Blok,

4-Defans...

5-Defanstan çıkan toplar pasöre geldiği içinde ortadan çok kuvvetli atak yaparak oyunu hep domine ettik..

**) Fatma ve Meliha kuvvetli atak yapmaları gerektiğinde de çok etkili oldular.

özellikle Fatma zor toplarda bile puan kazandırdı. Hande’nin çaprazı Fatma olacak gibi gözüküyor..

**) Milli Takım oyuncularının en önemli gelişme gösterdiği konu TAKTİK SERVİSler. Her maç üstüne koyarak gidiyoruz ,servislerle üstünlük kuruyor ve  oyunu kontrol ediyoruz. Servis atılırken hücumun nereden yapılacağını kestirip önceden bloğa gidiyoruz.

**) Bloğumuz doğru yerde olunca, defansta yerleşme de hatasız oluyor. Çıkardığımız toplar, sağa-sola değil pasör yerine atılınca orta oyuncularımız ile kontra ataklarımızı kurşun-kısa paslarla kuvvetli yaparak sonuca gittik.

ABD’ye karşı bu derece kaliteli oyunu 3 set boyunca oynamak kolay iş değildir. Benim için en değerli gelişme oyunun bu yönüdür. Eda’nın takıma katılmasıyla bu ataklar daha da çabuk ve kuvvetli olacaktır Hande’nin de köşelerden kuvvetli atak yapacağı düşünülürse, Milli Takımımızın her pozisyonda tehditkar hücum edecek yeri olduğunu görürüz.

 

2.Maç ÇİN:

ABD maçında servis ve servis karşılama mükemmeldik demiştim. B maçta servis vasat, servis karşılama kötü olunca pasörümüz oyun kuramadı. Topun atılacağı yer belli olduğu zaman da, iş, SMAÇÖRLERİNİZİN SKORA YAPACAĞI KATKIYA kalıyor. Meliha, Şeyma, Fatma SKORU TAŞIYACAK yada MAÇI KAZANDIRACAK SMAÇÖRLER değiller. Ancak, manşete yardımcı olacak ve rahat pozisyonlarda sonuç alacak kapasitede smaçörler. Dört numaralar skora katkı yapmayınca iş Ebrar’a kaldı.  O da elinden geldiği kadar smaç servis ve smaçlarla skor üretti. Hande ve Neriman işte tam da bunun için çok önemli oyuncular Sayı alan, maç alan kuvvette smaçörler. Alternatifleri de yok şuan bana göre…

İlk setteki gibi Meliha ve Şeyma defanstan çıkan toplara kuvvetli smaç vurmaktan korkarak en kritik sayılarda plase atmaları, seti kazanmamızı engelledi. Hata olur yada olmaz fakat HAVAYA KALKAN TOPA VURMAKTAN ÇEKİNEN SMAÇÖRLER İLE ŞAMPİYON OLUNAMAZ..

 

3.Maç POLONYA

 

Maç iki bölümde oynandı.. İlk 2 set... son 3 set...

Bir gün önceki Çin maçının aynı senaryosu oynandı ilk iki set. Dört numara smaçörleri servis karşılama ve smaçlarda iş yapmayınca yine tüm hücum yükü Ebrar’ın sırtına kaldı. Ebrar da smaç servis sayıları ve smaç sayıları ile direnmeye çalıştı. Servislerimiz de çok etkisizdi. Polonya gibi teknik kapasitesi düşük olan takımdan çok daha fazla sayı almalıydık servisten. Kolay ve avuta arka arkaya çok hatalı servis attık. Böyle olunca da ilk iki seti kaybettik.

Polonya tam bize göre bir takım. Uzun ve acemi oyunculardan kurulmuş, istekli her sayıyı aynı heyecanla oynuyor. Uzun oldukları kadar ağır da bir takım. Biz servisi biraz iyi karşılasak orta oyuncularımız 2yirmişer sayı ile bitirecek. Oyunun ilerleyen bölümlerinde pasörümüz dört numara smaçörlerine o kadar güvenemiyordu ki ortaya atılmaması gereken topları dahi zorlayarak attı ve sayı almamızı sağladı.

3. Sette Ebrar’ ı dört numara smaçör başlattık. Oyunun seyri de burada değişti.. Pas atılacak yerler fazlalaştı Polonya’nın en kısa oyuncusu pasörleri de 2 numarada iki pozisyon karşısına gelince Ebrar, skora katkı yapmada hiç zorlanmadı. Gözde de pasör çaprazında gereken skor katkısını yapınca rahatladık. Hücum edilen yerler değişik olunca Polonya takımı yoruldu ve oyundan düştü. Ebrar ise neredeyse tek başına ayakta kalarak oynadığı sette son sayıyı servisten direk sayı alarak maça çok güzel imzasını attı..

Bu maçla Ebrar İLK MAÇ KAZANDIRAN OYUNCULUK performansını da gerçekleştirdi. Genç oyuncumuzdaki asıl muhteşem değişim de; herkesin eleştirdiği  SAHA İÇİ TAVIRLARI neredeyse yok artık! Bu değişimi ve gelişinden dolayı da kutlamak istiyorum Ebrar’ ı. Fizik ve psikolojik olarak gelişimini sürdürürse Milli Forma ile uzun yıllar çok başarılı maçlara imza atacağı kesindir.

 

Sevgili voleybol severler,

Bir sonraki yazımda teknik olarak değerlendirmeler yapmayı planlıyor.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere,

 

Saygılarımla, 

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV