19 Ağustos 2019 Pazartesi

Voleybol Taraftarla Güzel

14 Ekim 2014, 12:33
Voleybol Taraftarla Güzel
 Merhaba Sevgili Voleybol Dostları,

İtalya’da düzenlenen FIVB 2014 Bayanlar Voleybol Dünya Şampiyonası sebebiyle Cumartesi- Pazar akşamları voleybola doyduk. Şahsen her sayıdan sonra giren müzik hem salonda hem ekran başında rahatsız etse de dolu tribünler önünde oynanan maçlar büyük keyif verdi. Sporu şova fazla bulaştırmak her zaman doğru sonuç vermez. Şov kısmını kararda tutmak en iyisi.

Kupa seremonisi bazı yorumcuların hışmına uğrasa da ben beğendim. Oyunculara verilen madalyaların uzaması kupanın heyecanını düşürüyor, bu yüzden bu uygulama yerindeydi.

Evet, dolu tribünler hep bir özleme neden oldu. Ne yazık ki sporu izlemekten bu kadar uzaklaşmamız salonların keyfini kaçırıyor. Gerçi bu konuda çalışmalar, araştırmalar yapılıyordur ama mesela İstanbul’un merkezi salonunun toplu ulaşım açısından sorunlu bir yerde olması, salona giderken yetersiz aydınlatmanın insanı içini karartmasını geçelim. Ancak salonun hınca hınç dolu olacağı bir maçın giriş ve çıkışlarındaki yaşanacak sorunları projeyi tasarlayan, uygulayan ve onaylayanlar nasıl önceden kestirememiş hayret verici bir durum. Eski salon girişi bu açıdan çok daha uygundu.

Salon demişken bu hafta yolumuz Sultanbeyli Spor Salonu’na düştü. Sağ olsun ilk yazımızın kahramanlarından Pamukspor’lu aileler, cumartesi günü oynanan maça davet ettiler. Ulaşımı da onlar üstlenince pek sorun kalmadı.

Böyle bir metropolde, oldukça sıkışık bir takvimde, maçların şehrin değişik noktalarına dağılması faydalı. En azından voleybolun sevilmesi için uygun olabilir. Ama amaç bu değil de ‘uygun salon bulduk oraya yığalım’ denince maçlar,  gerekli tanıtım da yapılmayınca salon uzaklardan gelen sporculara ve ailelerine kaldı yine.

Isınma sırasında tribünlere girdim. Isınmalar devam etti, hakemler sahaya çıktı, hakemler kaptanlara imza attırdı ve hakemler gitti. Ama maç başladı. Antrenörlerden birinin hakemliğindeki maç önce şaşkınlığa yol açsa da nedeni sonradan anlaşıldı. Takımlardan Kanarya 9 kişi yerine 8 kişi ile sahaya çıkmıştı. Maçın puanları hükmen Pamukspor’a verildi. Maç resmi olarak başlamadı ancak sahada bu durumdan hiç etkilenmeyen oyuncular olunca yine keyifli anlar yaşandı.

Maçı takip için skorboarda el atılınca güzel bir saat daha geçirdik. Masa hakemlerinin olduğu yerden maçı izlemek skorboardun işleyişini öğrenmek değişik bir deneyim oldu.

Yıllar önce okul takımında oynarken bir maç için hafta içi Eyüp’teki salona gitmiştik. Müthiş bir sis vardı ve iki okulda İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaydı. Biz bir saat önce salona varmış ve rakibi bekliyorduk. Rakip güçlüydü ve bir mucize bizi galibiyete götürecekti. O mucizeye dakikalar kalmıştı. Bizden sonraki takımlar soyunmuş ısınmaya başlamışlardı. Bir dakika kala merdivenlerden inen rakip okul takımı mucizeye izin vermedi. Rekabet bazen oyunun önüne geçiyor. İkisi bir arada daha iyi…

Oynamak ise ısrarla, en güzeli…

Voleybol dolu günler dileği ile…

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

ARŞİV