Köşe YazarlarıManşet

10. Haftanın Değerlendirmesi

Merhaba Voleybol Aktüel Takipçileri,
Büyük bir sürpriz maçımız var.
Yıldızı parlayan takımlar var.
Düşüşte olan takımlarımız var.
Favoriler genellikle kazandılar.

Lider takımın maçında başlayarak, puan sıralamasına göre devam edelim.

 Kale 1957 Spor: 3   –  Boluspor: 0  –  (25-8  /  25-23  / 25-20) 

Kale 1957 favori görüyordu, kazanarak liderliğini iyice pekiştirdi. Birinci seti çok kolay almış. İkinci ve üçüncü setleri 20’li sayılara başa baş gelinerek, seti kazanmasını bilmiş. Birinci set 23-23 beraberlikle geçilmiş, ikinci set 22-20 geçilmiş.

Geçtiğimiz hafta Kale 1957’yi Alman Futbol Milli Takımına benzetmiştim. Şimdi bunun üstüne şunu ekliyorum. Kale 1957 etkili ve mücadeleci bir oyun ortaya koyuyor, bu da yetmiyor, rakibini de etkili ve mücadeleci bir oyun ortaya koyması için yüreklendiriyor ve motive ediyor. Kazandığı 25’lik setin 21’inde rakibine 20 ve üstünde sayı vermiş. Kazandığı setlerin dörtte üçünde rakibi ile başa başa mücadele etmiş, ancak yine de kazanmasını bilmiş. Böylece rakibini de oyunun içine alıyor.

Kısacası Kale 1957 oynuyor ve oynatıyor! 

Sarıyer Belediyespor: 1  – Edremit Belediyesi Altınolukspor: 3 (22-25  /  26-24  / 27-29  / 20-25)

Güçlü kadroya sahip ve evinde oynayan Sarıyer Belediyespor bu maçı rahat kazanması bekleniyordu. Hem de uzak ara favori görünüyordu. Haftanın, belki de sezonun sürprizi oldu.

Bu maça çıkmadan önce sekiz galibiyetle grup ikincisi Sarıyer Belediyespor ile dört galibiyetle grup sekizincisi Edremit Belediyespor’un mücadelesini deplasman takımı Edremit Belediyespor üç puan alarak kazandı.

Doğrusu bu galibiyeti kimse beklemiyordu. Sezona iyi başlayamayan Edremit Belediyespor, sonradan toparlanarak maç kazanmaya başladı. Son beş maçın dördünü kazandı. Grup yedinciliğine yükseldi. Sezon başından bu yana en başarılı sıralamayı yakaladı.   

Mehmet Erdem Marmara Akademi: 3  – Anadolu Üniversitesi (25-21  /  25-17  / 25-19)

Marmara Akademi’nin kazanması bekleniyordu, kazanmasını bilmiş. Rakibi grup sonuncusu. Genç ve yetenekli oyunculara sahip. Her maçı final havasında oynuyorlar. Oyuncuların 1. Lig deneyimi az. Çok ilginçtir, oyuncuları uluslararası deneyime ve alt yapı turnuva deneyimine sahipler. Voleybolumuzun gelecekte yıldızları bu takımın içinden çıkacak. Şimdiye kadar kazanması beklenen hiçbir maçı kaybetmediler. 

Çanakkale Belediyespor: 3   –  Göztepe: 1  (24-26 / 25-16 / 25-15  / 25-18)

Çanakkale geçtiğimiz hafta İzmir BŞB’ye deplasmanda yenilmişti. Maçı canlı izlemiştim. Çok transfer yapmalarına rağmen, İzmir BŞB karşısında etkili olamamışlardı. Evinde Göztepe’yi ilk set dışında zorlanmadan yenmişler.

Göztepe dört deplasman (İzmir BŞB maçını deplasman saymıyorum) maçının hepsinde de rakip ne olursa olsun, set almış. Beş puan toplamış. Dört deplasman maçının üçünde ilk seti kazanan taraf olmuş. Maça belli bir motivasyon düzeyinde başladığı, sonradan maçın başındaki motivasyonunun kaybolduğunu söyleyebiliriz. Tüm maçlarının yarısını 3-2’lik oynadılar. Oyun içinde çok iniş çıkış yaşıyorlar.

 Karşıyaka: 3  – Büyükçekmece Voleybol (25-23 / 14-25  / 25-17 / 25-13)

Maçın favorisi Karşıyaka görünüyordu, 3-1 kazanarak yükselişini, sürdürdü. İlginç bir maç olmuş. Birinci sette, Büyükçekmece 8-1 önde, 18-8 önde, seti neredeyse kolayladı, derken. Karşıyaka, Ezgi ULUDAĞ’ın etkili servisleriyle, onüç sayılık seri yakalıyor. Yakın bir zamana kadar onüç sayılık seriye tanık olmadım. Bu onüç sayının dağılımı şöyle; sekiz sayı Karşıyaka’nın doğrudan kazandığı sayı, beş sayı Büyükçekmece’nin hatasından kazanılan sayı. Karşıyaka kazandığı sekiz sayının; üç sayı Aleyna’nın smacından, üç sayı blok sayısı, iki sayı Ezgi’nin servis sayısı. Büyükçekmece, rakibine kazandırdığı hata sayısı da şöyle; üç sayı smaç aut, bir sayı, servis aut, bir sayı pozisyon hatası. Bu seri sürecinde Karşıyaka çok iyi blok savunma ve çok etkili top takibini yaptı.

İkinci set, Karşıyaka oyunda yok. Üçüncü set, Büyükçekmece oyunda yok. Dördüncü set Büyükçekmece oyunda yok.

Futbolda Avrupa’da bir ülkenin milli takım teknik direktörü, Türk Milli Futbol Takımı için önemli bir maç öncesi şunları söylemişti. “Türkler, maçın belli bölümlerinde oyunun insiyatifini ele geçirip adeta rakibe saldırıyorlar. İşte bu bölümlerde Türk milli takımını durdurmak çok zor oluyor. Sonra nedeni belli olmayan bir şekilde oyunda etkisiz kalıyorlar. Türk Milli Futbol Takımı, saldırıya geçtiği bölümlerde, atak oyunumuzu bırakıp, Türkleri durdurmaya çalışacağız” demişti.

Karşıyaka’yı tam da “Türk Futbol Milli Takımına” benzetiyorum. Oyunun belli bölümlerinde durdurulamıyor, 13 sayılık seri bunun göstergesi. Sezon başından bu yana yazıyorum, maç içinde muazzam iniş çıkışlar yaşıyorlar. Senkronize bir takım. Yani takım halinde etkili oynuyorlar, takım halinde oyundan düşüyorlar. Eğer bir düzen tuttururlarsa, o ayarda gidiyorlar. Birde oyundan düştü mü, set bile veriyorlar, puan bile veriyorlar. Bu maçta, evinde ikinci seti farklı veriyor, sonra arka arkaya iki seti farklı kazanıyor.

Karşıyaka evinde oynadığı beş maçın beşinde de galibiyetle ayrıldı. Evinde kolay kolay maç vermiyor. Karşıyaka taraftarı efsanedir, takımını yense de yenilse de sonuna kadar alkışlar ve takımlarının yanında olurlar.

Küçükyalı Yelkenspor: 2  –  İzmir BŞ Belediyespor: 3 (26-24 /  23-25  /  16-25  / 30-28  /  9-15)

Bu maça çıkmadan önce İzmir BŞB iki haftadır kazanıyordu. Kadro itibariyle İzmir BŞB rakibinden daha güçlü bir takım. Kazanması bekleniyordu, kazanmasını bilmiş. İzmir BŞB ilginç bir takım. Puan sıralamasında sekizinci olmasına rağmen grubun, en çok sayı kazanan takımı ve rakibe en çok sayı veren takımı. Oynuyor da, rakibini de oynatıyor.

Setlerde 2-1 öndeyken dördüncü sette, 22-16 önde ve seti kaybediyor. Sonra karar setine gidiliyor. İzmir BŞB, oyun içinde çok iniş çıkışlar yaşıyor. İlk haftalara göre daha etkili oynuyor ve mücadele ediyor.

Küçükyalı, rakibin gücü ne olursa olsun, centilmenlik içinde maçını oynuyor. Voleybola katkı yaparak ilerliyor.

 

Atila İNCE

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.