Köşe Yazarları

100 Cumhuriyet Kadını Voleybol Sahasında

Genel Yayın Yönetmenimiz Savaş Eskigülek Aydınlık Gazetesi'ndeki 'Haberiniz Olsun' isimli köşesinde 100 Cumhuriyet Kadınının Voleybol Sahalarında nasıl yer alacağını yazdı.

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Voleybolda şampiyonlar belli olmaya devam ediyor. Geçen hafta erkeklerde 2.Lig’den 1.Lig’e yükselen takımlarımızdan bahsetmiştim. Bu hafta da kadınlarda 1.Lig’in yeni takımlarından ve çok farklı bir formadan bahsedeceğim.

Kadınlar 1.Ligi’nin Yeni Takımları Belli Oldu

Samsun’da sona eren TVF Kadınlar Voleybol 2.Ligi final etabında rakiplerine üstünlük sağlayan Zeren Spor, Fethiye Lokman Hekim Zirve Spor, Sultan Spor ve İmamoğlu Belediyesi takımları şampiyon oldular ve gelecek sezon 1.Lig’de mücadele etme hakkı kazandılar. Şampiyonları tebrik ederim.

Sırada Alpaslan Endüstri Erkekler Voleybol 1.Ligi yarı final etabı var. Ligde ilk dört sırayı alan 8 takım Bursa’da final etabına kalmak için karşılaşıyor. Etabın ikinci gününde Akkuş Belediyespor, Milas Belediyespor takımları final etabına kalmayı başardılar. Final etabının diğer takımları ise üçüncü maçlardan sonra belli oldu. Son maçlarının ardından Alanya Belediyespor ile Sain Joseph takımları final etabı biletini kaptılar. Final etabı maçları 4-6 Nisan tarihlerinde Ankara’da oynanacak ve Efeler Ligi’ne yükselecek iki takım belli olacak.

TVF Kadınlar Voleybol 1.Ligi’nde ise lig etabı 2 Nisan Pazar günü oynanacak maçlarla tamamlanacak. Bitime bir hafta kala A Grubunda Göztepe, İstanbul BŞ Bld., Edremit Bld. Altınoluk ve Muratpaşa Bld.Spor takımları ile B Grubunda Adam Voleybol, Karayolları, Beşiktaş Ceylan ve Bahçelievler Belediyespor yarı final etabına yükselmeyi garantilediler. Yarı final etabı 7-9 Nisan, Sultanlar Ligi’ne yükselecek 2 takımın belirleneceği final etabı ise 14-16 Nisan tarihleri arasında Bolu’da oynanacak. Takımlara başarılar diliyorum.

Öyle Bir Forma Düşünün Ki…

Önceki yazılarımda formaların dili olduğunu ve neler anlattığını sizlerle paylaşmıştım. Bildiğiniz gibi bu yıl, cumhuriyetimizin 100.şeref yılını idrak ediyoruz. Birçok spor kulübü yüzüncü yıla özel logolar tasarladılar, formalarına Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün imzasını nakşettiler. Kulüplerimiz hemen hemen tüm branşlarda 100. yıl mesajı içeren formalarıyla sahaya çıkıyorlar. Ama içlerinde bir tanesi var ki 81 ilimizin tek tek silüeti ile Cumhuriyetimizin geride kalan 100 yılında tarihe iz bırakan yüzbinlerce Cumhuriyet Kadınından 100 tanesinin ismi bulunuyor.

Kimler Kimler Var?

Başta, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, bir anlamda Cumhuriyetimizin annesi Zübeyde Hanım’ın, Gazi’nin eşi, ilk First Leydi Latife Hanım, sekiz bin saat uçuş yapan Sabiha Gökçen olmak üzere, bilim, kültür, sanat, spor, siyaset, edebiyat, iş ve eğitim dünyasının önemli isimleri var bu formada.
İdil Biret, Adile Naşit, Yıldız Kenter, Fatma Girik, Meral Okay, Müzeyyen Senar, Leyla Gencer, Safiye Ayla, kiralık kemanla parlayan yıldız Suna Kan, Semiha Berksoy, Bedia Muvahhit gibi sanatçılar, Türkan Saylan, Remziye Hisar, Dilhan Eryurt, ilk kadın doktor Safiye Ali, Cumhuriyetin asi kızı Halide Edip Adıvar, Kerime Nadir, kültürlerarası psikolojinin öncüsü Çiğdem Kağıtçıbaşı, sanat tarihçisi Gülru Necipoğlu, Piri Reis’i dünyaya tanıtan Afet İnan, ressam Canan Tolon, heykeltıraş Seyhan Topuz, ilk kadın arkeolog Jale İnan, Muazzez İlmiye Çığ, Anadolu’nun dilini çözen Halet Çambel, çığır açan ilahiyatçı Beyza Bilgin, hukuk alanında Tülay Tuğcu, Işıl Karakaş, Füruzan İkincioğulları, Süreyya Ağaoğlu, dünya ticaretinin ortasında bir hanımefendi Zuhal Mansfield, iş insanları Suna Kıraç ve Güler Sabancı, ilk kadın valimiz Ayla Aytaman, ilk kadın büyükelçimiz Filiz Dinçmen, ilk kadın bakan Türkan Akyol, bir kenti yöneten Müfide İlhan, ilk kadın başbakan Tansu Çiller, ilk dünya güzelimiz Keriman Halis, kainat güzelimiz Azra Akın, Manş Denizini geçen ilk Türk Kadını Nesrin Olgun, madalya canavarı Ayşe Begüm Onbaşı, Sümeyye Boyacı, Lale Orta, Şahika Ercümen ve Demir Leydi Neslihan Demir Güler gibi tam 100 Cumhuriyet kadını…

TVF Kadınlar Voleybol 1.Ligi takımlarından Adam Voleybol Spor Kulübü’nden sık sık bahsederim.  Gaziantep temsilcisinin her biri birbirinden anlamlı projeleri, Türk Kadınına, bölge gençliğine yönelik farkındalık ve çok önemli mesajlar içeriyor. İşte bu 100 isim, Gazi’nin imzasıyla birlikte Gaziantep’i voleybolda temsil eden ve yaptığı işlerle fark yaratan bu takımın formasında yer alıyor. Adam Voleybol bir kez daha kalplerimizi fethetti. Emeği Geçen herkese teşekkür ediyorum.

Bugün de Cumhuriyetimizin 100.yılına girdiği bu yılda, Türk tarihinde yer alan 100 kadının isminin bulunduğu bir formadan ‘Haberiniz Olsun’ istedim.
Kalın sağlıcakla.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu