Genel Haberler

19 Kasım Dünya Erkekler Günü

Uluslararası Erkekler Günü (International Men’s Day – IMD) her yıl 19 Kasım’da kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından da desteklenen uluslararası bir gündür.
Dünya Erkekler Günü olarak da bilinmektedir. İlk olarak Prof. Dr. Thomas Oaster tarafından 7 Şubat 1992 tarihinde dile getirilmiştir bir projedir. Resmi olarak ise kabul edilmesi ve kutlanması ise ilk defa 1999 yılında Trinidad-Tobago’da gerçekleşmiştir.

Uluslararası Erkekler Günü, günümüzde yetmişin üzerinde ülke tarafından desteklenmekte ve kutlanmaktadır.[4] Dünya Erkekler Günü, UNESCO’da da dile getirilmiş ve Ingenborg Breines Kadın ve Barış Kültür Müdürü tarafından “Bu mükemmel bir fikir ve bazı cinsiyet dengelerini bize verecektir” sözleri ile önemi anlatılmıştır.

Uluslararası Erkekler Günü’nün kutlanma amacı cinsiyetler arası ilişkilerin geliştirilmesi, erkeklerin rol model olduğu durumların vurgulanması, erkeklerin yaşadığı cinsiyete bağlı eşitsizlikler vs. birçok konuyu içerir.

2016 yılı itibarıyla aşağıdaki ülkeler Dünya Erkekler Günü’nü resmi olarak kabul etmiş ve kutlamaktadır

Türkiye’de dördüncü kez Dünya Erkekler Günü’nde Kadın Dostu Markalar Platformu öncülüğünde Türkiye’de ilk kez düzenlenen, 19 Kasım Eşitliğe İnanan ve Eşitliği Güçlendiren Erkekler Günü etkinliğinde Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç ‘Eşitliğin Liderleri Özel Ödülü’ne layık görüldü.
Başkan Ali Koç adına ödülü Yönetim Kurulu Üyesi Simla Türker Bayazıt aldı.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu