Dünya

1970’lerde Avustralya’da Milli Takımlar

Aşağıdakiler, eski Avustralya voleybolunun ana dayanaklarından biri olan ve ilk 50 yıllık Voleybol Avustralya’nın ilk altı oyuncusu arasında yer alan George Mraz tarafından yazılmıştır.

1970 yılında Melbourne’de Albert Park Basketball Stadium’da yapılan Ulusal Voleybol Şampiyonası’nın ardından, bir erkek takımı, o zamanlar Seylan olan Avustralya’yı temsil etmek üzere seçilmişti. Kadro şu şekilde idi :

Jan Culka (Vic), Joe Durakovic (Vic), Olah Evhart (SA), Jaroslav Frundl (NSW), Theo Hristakos (Vic), Albert Khasey (NSW), Nick Kimov (NSW), Boris Konakoff  (NSW), George Lubimoff (NSW), Uldis Ozolins, (SA), Henry Rybak (Tas), Jouni Salmi (ACT), Hans Siig (ACT), George Silis (NSW), Ctirad Uher (NSW), Eddie Van Der Ploeg (Tas), Ilkka Veijalainen (Vic), Jeff Wellink (NSW).

Bu listede bazı hatalar ve bazı eksiklikler olabilir, ancak belirleyebildiğim kadar doğru. Ne yazık ki bu takım Colombo’ya seyahat etmedi ve nedenini bilmiyorum. Ancak, seçilen ilk Avustralya Erkekler Voleybol takımı olarak kayda geçti.

1971 yılında Adelaide’deki Ulusal Şampiyonaları takiben, o yıl eyaletlerini temsil eden oyunculardan oluşan hem bir Erkekler hem de Kadınlar ekibi seçildi. Takımlar aşağıdaki gibiydi:

ERKEKLER : Uldis Ozolins (SA), George Mraz (Vic), Gordon Duffus (ACT), Emil Prizzi (SA), Jeff Wellink (NSW), Theo Hristakos (Vic), Ctirad Uher (NSW), Ilkka Veijalainen (Vic), Olaf Evhart (SA), Nick Kimov (NSW), Hans Siig (ACT), John Kruk (Vic), Joe Hiller (Coach) (Vic), Mike Dell (Manager) (Tas)

KADINLAR : Anne Karner (Vic), Kai Sumbak (NSW), Marta Ostermeyer (NSW), Christine Maasepp (NSW), Dianne Biebrick (SA), Mari-Anne Kirss (SA), Lynne Newman (Vic), Aime Lomp (SA), Aldona Morkunas (SA), Sue Dansie (SA), Aija Briedis (SA), Jan Stoll (Vic), Alfred Strauts (Coach) (NSW), Les Leber (Manager) (Vic)

O zamanlar bu takımların yarışması için planlanmış bir turnuva yoktu. O yılın en iyi 12 oyuncusu arasına seçilmek sadece bir onurdu. Bu iki takım, uluslararası oyunlarda geleceğin temsili için temel oyuncular oldu.

Bu uluslararası oyunlardan ilki, Ağustos 1971’de Tahiti’deki dostça bir turnuvaya katılmak için bir erkek takımının davet edildiğinde gerçekleşti. Ciddi bir rekabet sayılmazdı ama en azından bir rekabetti! Kimin çok kısa bir sürede seyahat edebildiğini görmek için bir ayarlama yapıldı. Bu, çalışma zamanının yanı sıra bazı kişisel harcamaları da gerektiriyordu ve bunun için çok zamanımız yoktu. Hans Siig, oyun ayakkabılarını getirmeyi unuttu ve Bob Foot’dan ödünç almak zorunda kaldı!

Yolculuk, dostça ve rahat bir şekilde 12 gün boyunca sadece 3 maç ile tamamlandı. Diğer adaları ziyaret etmek ve genellikle turist gibi gezmek için zamanımız oldu. Üç maç oynandı ve Avustralya 2 – 1 kazandı. Takım şu şekilde idi :

Ctirad Uher, George Mraz, Uldis Ozolins, Gordon Duffus, Hans Siig, John Kruk, Nick Kimov, Theo Hristakos, Jeff Wellink, Joe Hiller (koç), Wally Lebedew / Bob Foot (yardımcı menejer)

Tahiti gezisi sırasında ilk Okyanusya Voleybol Bölgesi Wally Lebedew ve Bob Foot tarafından oluşturuldu.

Daha sonra 1. Okyanusya Voleybol Şampiyonası 1973 Eylül’ünde, Sydney’in kuzey sahillerinin banliyösü Narrabeen’de yapıldı. Bu bir tür kentsel kamp ortamıydı ve tüm ekiplerin yurtta kaldıkları yerde kaldıklarından eminim. Avustralya Takımlarının oynadığı ilk gerçek turnuvaydı ve hepimiz çok heyecanlandık. Bu turnuva için takımlar şu şekilde idi:

ERKEKLER: Ctirad Uher ©, George Mraz (Vic),  John Kruk(Vic), Nick Kimov (NSW), Theo Hristakos (Vic), Tony  Naar(ACT) , John Hiller (Vic), Hillary Ranniko (SA), Ilkka Veijalainen (Vic), Sakari Ryopponen (Vic), Russel Newman (Vic), Jorma Soinenen (SA). Joe Hiller (Antrenör) (Vic), Jim Wilson (Yardımı Antrenör) (SA), Ray Frost (Menejer) (Vic), Mike Dell (Yardımcı Menejer) (Tas)

KADINLAR : Aija Ranniko (SA), Sue Fisher (Vic), Nola Murray (NSW), Dianne Biebrik (SA), Jan Stoll (Vic), Lynne Newman (Vic) Sue Dansie (SA), Christine Maasepp (NSW), Mari-Anne Kirss (SA), Jana Zrno (NSW), Fay Singleton (NSW), Marta Ostermayer (NSW). Alfred Strauts (antrenör) (NSW), Johan Olesk (yardımcı antrenör) (SA), Rute Zvaigzne (menejer) (SA), Dagmara Ozolins (yardımcı menejer) (NSW). Bob Foot (Heyet başkanı ) (ACT).

Erkek takımı, Yeni Kaledonya, Guam, Amerikan Samoası, Fiji ve Yeni Zelanda’ya karşı mücadele etti ve 5 maçtan oluşan bir turun ardından 2 final oynadı. Avustralya turnuvayı yenilmeden bitirdi ve ilk Okyanusya Şampiyonu oldu. Kadın ekibi Yeni Kaledonya, Fransız Polinezyası, Fiji ve Yeni Zelanda’ya karşı çift turlu maçlar oynadı ve ilk Okyanusya Kadınlar Şampiyonu oldu.

Son Pasifik şampiyonu olan Yeni Kaledonya erkek takımı, harika bir güç oyunu oynadı. Özellikle bir oyuncuyu hatırlıyorum, Clovis Logologofalau adında solak bir smaçör. Çok büyük bir sıçrama yeteneğine ve çok güçlü smaçlara sahipti. Neyse ki, orta oyuncularımız bu gücü kontrol edebildiler ve Yeni Kaledonya ikinci oldu.

Mart 1974 de, Japon takımı Asahi Kasei, bazı dostluk maçları için Avustralya’ya geldi. O zaman Japonya Olimpiyat Şampiyonu idi ve  bu yüzden Kulüp takımları inanılmaz güçlüydü. Asahi, 3 Olimpiyat Oyunları, 3 Dünya Şampiyonası ve 2 Dünya Kupası kazanmış olan Masayuki Minami tarafından yönetiliyordu. 196 cm boyunda idi ve gördüğümüz en iyi oyuncuydu. Bu maçlar için Avustralya Takımı şu şekilde oluşmuştu:

Ctirad Uher (NSW) ©, George Mraz (Vic),  John Kruk(Vic), Theo Hristakos (Vic), John Hiller (Vic), Hillary Ranniko (SA), Ilkka Veijalainen (Vic), Sakari Ryoppenen (Vic), Russel Newman (Vic), Karl Neumann (SA), Eddie Kruk (Vic),Eddie Van Der Ploeg (Tas), Darian Stirzaker (SA) and Jorma Soinenen (SA). Joe Hiller (Antrenör) (Vic), Jim Wilson (Yardımcı Antrenör) (SA), Ray Frost (Menejer) (Vic), Mike Dell (Yardımcı Menejer) (Tas)

Adelaide’da 2, Wangaratta ve Melbourne 1 er ve Sidney’de 2 maç yaptık ve hiçbir maçta set kazanamadık! Ancak Japon savunma tekniğini öğrendik ve bu bizim için yeni bir bakış açısı oluşturdu ve Japon oyuncuları taklit etmeye çalışmamızla sonuçlandı.

Mayıs 1974 de Sidney’de, Fransız takımı Racing Club de France’ı misafir ettik ve iki maçı da kaybettik. Buna rağmen ilk maçta 2 ikincisinde ise 1 set kazandık.

Avustralya ekibinin istikrarlı bir şekilde o sırada zamana bağlı olarak oyuncu kazandığı ve kaybettiği unutulmamalıdır. Birçoğunun, bir oyuncunun ülkesi için oynamak için harcayabileceği süreyi sınırlayan iş ve aile taahhütleri vardı. Bu 2 maçta takım şu şekilde idi:

Ctirad Uher (NSW) ©, Hillary Ranniko  (SA), Ilkka Veijalainen (Vic), Sakari Ryopponen (Vic), Russell Newman (Vic), George Mraz(Vic), Wolfgang Woerner (Vic), Jack Atkins (Vic), Peter Boudeville (Qld), Tony Naar (ACT), Richard Clews (Qld). Joe Hiller (antrenör) (Vic), Peter Marr (menejer) (Qld)

Sırada Çin vardı! Bir kariyer seçilebilecek kadar şanslı olanlar seçildiler. Çin ve Avustralya hükümetleri, Ocak / Şubat 1975’te Avustralya Erkek ve Kadın ekipleri tarafından ‘Diplomatik’ tura karar verdiler. Kültür Devrimi’nden beri Çin’i ziyaret eden ilk büyük spor takımı olduk.

ERKEKLER: Ctirad Uher (NSW) ©, George Mraz (Vic), John Hiller (Vic), Sakari Ryopponen (Vic), Russell Newman (Vic), Tony Naar (Vic), John Kruk (Vic), Wolfgang Woerner (Vic), Andrew Burns (Vic), Ilkka Veijalainen (Vic), Jack Atkins (Vic), Hillary Ranniko (SA), Joe Hiller (Vic) – Antrenör, Jim Wilson (SA) – Yardımcı Antrenör, Peter Marr (Qld) – Menejer

KADINLAR : Dianne Biebrick (SA), Sue Fisher (Vic), Lynne Newman (Vic), Christine Maasepp (NSW), Marta Ostermayer (NSW), Mirka Hofr (SA), Julie Kelaher (NSW), Sue English (NSW), Mandy Ridgeway (Vic), Janelle Wasley (Qld), Julie Ellis (Qld), Mirva Korhonen (ACT), Juhan Olesk (SA) – Antrenör, Eugene Kolodoczka (SA) – Yardımcı Antrenör, Inne-lee Prima (SA) – Menejer, Bob Foot (ACT) – Delegasyon Şefi, Harry Lozenizens (Vic) – Hakem

Sıcaklığın 30 derecenin üzerinde olduğu Hong Kong’dan 0 derece olan Pekin’e uçtuk. Pekin havaalanında dev bir lacivert kışlık palto yığını olan Çinli temsilciler tarafından karşılandık. Bedenimize uygun bir tane seçmemiz istendi ve onları tüm seyahat için kullandık. Birçoğumuz, Kuzey Yarımküre kışı olduğu için Avustralya’nın yazlarından geldiğimizden kulak kapakları olan kürk şapkalar satın aldık! Havaalanı, duvarları Lenin, Stalin, Engels ve Marx’ın fotoğraflarıyla doluydu. Mao’nun resmi varmıydı  hatırlamıyorum.

Kendimi çok önemsiz hissettiğimi hatırlıyorum. Bir ülkede 1 milyardan fazla kişi içinde 35 kişilik bir topluluktuk! Tur boyunca onur konuğu olarak kabul edildik. Ev sahibimiz ilk birkaç gün kahvaltıda bira ve şarap da verdi, ancak yönetim ekibi kısa bir süre sonra buna bir son verdi. Onurumuza birçok akşam yemeği düzenlendi ve yine tostlara alkol verildi. Her öğünde çok fazla tost vardı, bu yüzden yönetim tarafından dikkatle izlendik!

Peking’deki ilk maçımız 20.000 izleyici barındıran stadyumdaki Çin İl takımına karşıydı ve tribünler tamamen doluydu! Topun uçuşunu ve sahanın periferik boyutlarını bu kadar büyük bir stadyumda yargılamak çok zordu ve havayı dolduran sigara dumanı da vardı. Bir sayı kazanırsak, spiker izleyicilere çabalarımızı alkışlamalarını söyledi. Ve ilk set boyunca karşı takımı engellememeleri talimatı verildi.

Pekin, Nanking, Şangay, Taishan ve Kanton’da maçlar oynadık. Taishan’da bir geçit töreni yapıldı. Takımlar otelin balkonunda duruyordu, büyük bir kalabalık vardı, alkışlıyorlar, el sallıyorlarlardı.

Hiç maç kazanamadık ama olağanüstü bir deneyim kazanmıştık. Tur boyunca büyük misafirperverlik yapıldı ama ev sahiplerimizin dakiklik konusunda duyarlı olduklarını hatırlıyorum bu bazen iyi bir şey değildi.

Kanton’dan 2 maç oynayıp kazandığımız Hong Kong’a gittik.Daha sonra a  galibiyet 1 yenilgi aldığımız Jakarta’ya. Daha sonra bazı oyuncular Avustralya’ya geri döndü ve geri kalanı çim sahada bir maç için Bali’ye gitti.

İlk Asya Şampiyonası Ağustos 1975’te Melbourne’de yapıldı ve bu oyunlar için gerekli olan organizasyon bilgisine henüz sahip olmuştum. Organizatörler Wally Lebedew, Eric Hayman, Wolfgang Gollong vb. idi. Bir oyuncu olarak böyle bir turnuvaya katılmak için neyin gerekli olduğu hakkında hiçbir fikrim yoktu. Hem turnuva öncesi hem de turnuva sırasında Müdürümüz Peter Marr’ın karşılaştığı sorunları da anlamadım. Sevdiğim şeyi yapan bir oyuncuydum, ama belli ki kafam kumun içinde idi.

ERKEKLER: George Mraz (Vic) ©, Ctirad Uher (NSW), John Hiller (Vic), Sakari Ryopponen (Vic), Russell Newman (Vic), Tony Naar (Vic), John Kruk (Vic), Wolfgang Woerner (Vic), Andrew Burns (Vic), Ilkka Veijalainen (Vic), Jack Atkins (Vic), Hillary Ranniko (SA), Joe Hiller (Vic) – Antrenör, Jim Wilson (SA) – Yardımcı Antrenör, Peter Marr (Qld) – Menejer

KADINLAR : Sue Dansie (SA) ©, Sue Fisher (Vic), Lynne Newman (Vic), Ingrid Randva (SA), Marta Ostermayer (NSW), Dianne Biebrick (SA), Julie Kelaher (NSW), Aija Ranniko (SA), Mandy Ridgeway (Vic), Janelle Wasley (Qld), Denise Evans (Qld), Mirva Korhonen (ACT), Juhan Olesk (SA) – Antrenör, Eugene Kolodoczka (SA) – Yardımcı Antrenör, Inne-lee Prima (SA) – Menejer, Bob Foot (ACT) – Delegasyon Başkanı

Erkek takımı, acil durumu olan Russell Newman’ın (Vic) yerine Roy Bruynius (Qld) dışında Çin seyahatindeki takımın aynısıydı.  Ne yazık ki, Roy, enfekte olmuş eli yüzünden turnuvada oynayamadı, ancak ilk takım listesinde yer aldığı için acil duruma izin verilmedi.

Warrnambool’da yaklaşık 7 günlük bir kampının yanı sıra, çoğunlukla Melbourne’da olmak üzere 18 hafta sonu antremanımız vardı. Eyaletlerarası oyuncular ile  Victoria’lı oyunculara bilet verildi.  Warrnambool’daki kamp sırasında ekibimiz Yöneticisi, hevesli bir kumarcı ve muhasebeci olan Peter Marr, takımı finanse etmek için yeterli parayı kazanmak amacıyla kumara devam etti. Ne yazık ki, onun gecesi değildi!

Maçlar sırasında, Rusden Öğretmenler Koleji öğrenci yurtlarında kaldık, tıpkı üniversite yaşantısı gibiydi. Oyunculuk tecrübemize ilk kez Açılış Töreni’nde yemin etmemiz de dahil oldu. İlk kez bir kaptan olarak, tüm katılımcıların adına bunu okumak benim sorumluluğumdu. Bu görevi yerine getirmek ülkem adına oynamaktan daha çok gerdi, ama en gurur verici anlarımdan biri olmaya devam ediyor.

9 aylık oğlum Danny’yi omuzlarında tutan Koreli oyuncu Man Soo Kang’ın (ikisi 195 cm) harika bir fotoğrafını çektim. Asya takımının tamamı sarı saçları onlar için sıra dışı olan Danny’den çok hoşlanıyordu. Turnuva sırasında çok popüler bir fotoğraf fırsatıydı.

İlk Asya Şampiyonasında aldığımız sonuçlar şöyle:

  • v Filipinler : 3-2
  • v Endonezya : 3-2
  • v Yeni Zelanda : 3-0
  • v Japonya : 0-3
  • v Kore : 0-3
  • v Çin : 0-3

Japonya birinci Asya Şampiyonasını kazandı; Kore ikinci, Çin üçüncü ve Avustralya ise övgüye değer şekilde dördüncü oldu.

Kadın Takımı Japonya, Kore, Çin ve Yeni Zelanda’ya karşı mücadele etti.Japonya, Kore ve Çin’e 3-0 mağlup oldu Yeni Zelanda’yı 3-0 mağlup etti ve 4.ncü oldu.

Ocak 1976’da Yeni Zelanda Nelson’da 2. Okyanusya Voleybol Şampiyonası düzenlendi. Nelson, Yeni Zelanda’nın küçük bir sahil kasabasıydı. Sadece 3 ülkenin katılımı hayal kırıklığı yarattı: Hem erkek hem kadınlarda Avusturalya, Fiji ve Yeni Zelanda.

ERKEKLER : George Mraz (Vic) ©, David Wright (Vic), Karl Neumann (SA), Sakari Ryopponen (Vic), Tony Naar (Vic), Phillip Roberts (Vic), Hillary Ranniko (SA), John Kruk (Vic), Andrew Burns (Vic), Trevor Skinner (Vic), Toivo Puusepp (Vic), Jack Atkins (Vic), Joe Hiller (Vic) Antrenör, Mike Dell (Tas) Menejer, Wally Lebedew (SA) Genel Menejer

KADINLAR : Dianne Biebrick (Vic) ©, Sue Dansie (SA), Ingrid Randva (SA), Mirka Hofr (SA), Julie Kelaher (NSW), Mirva Korhonen (SA), Sue English (NSW), Kath Parker (Vic), Anne Wilson (NSW), Juhan Olesk (SA) Antrenör, Eugene Kolodoczka (SA) Yardımcı Antrenör, Jenny Dell (Tas) Menejer

Turnuva iki final ile 2 li maçlar şeklinde yapıldı. Hem Erkekler hem de Kadınlar’da Avustralya takımı, finalde Yeni Zelanda’yı yendi.  Bu gezinin sosyal vurgusu, her iki takımdan da Cook Dağı’na giden bazı oyuncular tarafından yapılan bir otobüs turu oldu. Turnuvanın tamamlanmasının ardından bulutlar altında kamp yaptık.

Mayıs 1978’e kadar, hem Erkek hem de Kadın ekibinin Yeni Kaledonya’daki Noumea’da bir turnuvaya davet edildiği zamana dek Avustralya ekiplerinden hiçbiri için başka bir gezi yapılmadı.  Dört ülke ve ev sahibi yarıştı (Avustralya, Yeni Zelanda, Fransız Polinezyası (Tahiti)). Tek maçta her ülkenin karşılaştığı turnuvada Avustralya tüm maçları kazandı. Turnuva çok sıcak ve nemli koşullarda oynandı ve coşkulu seyirciler nedeniyle antrenörlerin molaları dışında mola vermek zorunda kalındı.

ERKEKLER : George Mraz (Vic) ©, Phillip Roberts (Vic), Toivo Puusepp (Vic), Karl Neumann (SA), Tony Naar (Vic), Phillip Borgeaud (Qld), Peter Lunstedt (SA), Kerry King (Tas), Ilkka Veijalainen (Vic), Doug Vainsaar (SA), Necip Akarsu (Vic), David Wright (SA), Antti Veijalainen (Vic) Antrenör, Brett Stirzaker (SA) Yardımcı Antrenör, Mike Dell (Tas) Menejer

KADIN : Dianne Biebrick (SA), Mirva Coser (Korhonen ) (SA), Ingrid Randva (SA), Sue Dansie (SA), Zinta Zvaigzne (SA), Marta Ostermayer (SA), Jenny Mc Waters (Vic), Anne- Marie Riordan (Qld), Kerry Mitchell (Qld), Julie Kelaher (NSW), Juhan Olesk (SA) Antrenör, John Griffiths (NSW) Yardımcı Antrenör, Jenny Dell (Tas) Menejer

İkinci Asya Erkekler Voleybol Şampiyonası Aralık 1979’da Orta Doğu’da Bahreyn’de yapıldı. Takım şunlardan oluşuyordu:

George Mraz (Vic) ©, Ilkka Veijalainen (Vic), Bob Coupland (Qld), Wayne McNamara (Qld), Tony Naar (Vic), Phillip Roberts (Vic), Doug Vainsaar (SA), Brook Ramage (Vic), Phil Ellery (WA), Peter Lowe (Vic), Antti Veijalainen (Vic) Antrenör, Andrew Lowe (Vic) Menejer, Wally Lebedew (SA) Genel Menejer, Ken Breen (NSW) Hakem

4 grup vardı ve A Grubu’ndaki tüm maçlarımızı Kuveyt, Yeni Zelanda ve Bahreyn’e karşı kazandık. Çapraz madalya maçlarında Japonya, Kore ve Çin’e yenildik, bu nedenle Asya Şampiyonasında 4. olduk.

Çin ekibine karşı yaptığımız maçta, ilk defa geri saha hücumu tecrübesini yaşadık. 5 smaçörden hangisinin topa vurması gerektiği hakkında hiçbir fikrimiz yoktu!

Kişisel bir vurgu olarak, turnuvanın “En Ruhlu Oyuncusu” için bir kupa aldım.

  1. sırayı elde ederek Japonya, Kore ve Çin’in 1980’deki Moskova Olimpiyat Oyunlarını boykot etmeleri ile Asya temsilcileri olduk.  Avustralya Voleybol Federasyonu daha sonra Avustralya Hükümeti’nin tüm Avustralya takımlarının oyunları boykot ettiği yönündeki tutumunu destekledi.

Aynı zamanda, Avustralya Kadın Ekibi Hong Kong’da yarıştı. Bence bu, Kadınlar’ın Asya Şampiyonası’ydı. Sonuçları bulamadım ancak takım şuydu:

Dianne Biebrick (SA), Mari-Anne Baker  (Kriss)(SA), Lyn Roberts (Vic), Sue Brenecki (SA), Sue Dansie (SA), Sue English (NSW), Mirva Korhonnen-Croser (SA), Jenny McWaters (SA), Kerry Mitchell Styles (Qld), Marta Ostermayer (SA), Indrid Randva (SA), Anne- Marie Riordan (Qld)

Bu turnuvadan hemen sonra Milli Takımdan emekli oldum, 1971’den 1979’a kadar Avustralya takımı tarafından oynanan tüm maçlara katıldım – 54 oyun oynadım ve kesinlikle hayatımın en önemli maçlarından biri olan 25 kez kaptanlık yaptım.

 

THE AUSTRALIAN VOLLEYBALL TEAM – THE 1970s

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu