1. LigKadınlar

‘Kız çocuklarını voleybola yönlendirin’

Adam Voleybol’un genç ve başarılı Smaçörü Dilan Yaşar, Telgraf Gazetesi'nden Cihat Öztürk'ün sorularını yanıtladı.

Adam Voleybol’un genç ve başarılı Smaçörü Dilan Yaşar, henüz 22 yaşında. İstanbul Altınyıldız Ortaokulunda hocasının yönlendirmesiyle kariyerine başlayan Yaşar, daha sonra Beşiktaş altyapısında profesyonelliğe adım attı.  Bugün ise profesyonel bir oyuncu olarak kariyerini sürdürüyor. Türkiye’de alt yapıya verilen önemin güngeçtikçe artığını kaydeden Yaşar, ailelere bir çağrı yapmak istiyorum deyip ekliyor: “Kız çocuklarını mutlaka spora yönlendirin, olursa voleybola gönderin. Çünkü onların örnek alacağı bizler, ablaları var diyor. Voleybol benim tutkum diyen Genç Smaçör Dilan Yaşar ile voleybol kariyerini, Adam Voleybol deneyimini ve Gaziantep’i konuştuk.

VOLEYBOL BENİM TUTKUM 

Voleybol senin için ne ifade ediyor?

Voleybol benim tutkum, para kazanmak gibi bir amacım yokken bile gecemi gündüzüme katıp çalıştığım sevdiğim bir hobi şimdi ise işime dönüştü ve ben yıllar geçse de hırsımdan, isteğimden bir şey kaybetmedim hatta katlanarak artıyor, biraz klişe olacak ama voleybol benim yaşam tarzım başka hiçbir şeye böyle bağlı değilim voleybolsuz bir hayat düşünemiyorum.

Senin için farklı olan bir şehre geldin, Gaziantep’e gelmek konusunda tereddütlerin oldu mu?

Bu zaman dilimine kadar hep batı grubunda oynamıştım bu taraflarda daha önce oynamamıştım. Bazı tereddütlerim vardı açıkçası, çünkü bu tarafta daha önce yaşamamıştım. Kulüp yönetimi olsun, takım arkadaşlarım olsun, çok yardımcı oldular bana alışma sürecim çok kolay oldu.

“HAYALİM, MİLLİ TAKIMDA OYNAMAK”

Adam Voleybol’un ve senin hedeflerinden bahsedebilir misin?

Tek hedefimiz tabi ki Sultanlar Ligine çıkmak. Bu takımın Sultanlar Liginde olmasını istiyoruz. Yönetim, antrenörler, arkadaşlarım, yeni transferlerimiz bu amaç doğrultusunda çalışıp antrenmanlarımıza devam ediyoruz. Yolun sonunda başarılı olmak istiyoruz. Öncelikli hedefim takımıma katkı sağlayıp bir üst lige çıkmak. Daha sonraki hedefim ise her oyuncu gibi Milli Takımda oynamak. Ve istikrarlı bir şekilde Sultanlar Liginde oynama hedefim var. Umarım tüm hedeflerimi gerçekleştirebilirim.

“ALTYAPIDA KURULAN ARKADAŞLIKLAR ÇOK GÜZELDİ”

Sen de altyapıdan yetişen bir oyuncusun, kendi süreçlerini de göz önüne alarak, sence Türkiye’de voleybol altyapısı nasıl?

Büyük kulüplerin altyapısı sağlam oluyor. Beşiktaş altyapısından yetiştim. Taraftarları çok güzel, yönetimi çok iyi, oradan yetiştiğim içinde çok şanslıyım. Orada çok iyi bir antrenörle çalıştım. Antrenörüm İsmail Şahin’di. Bana kattığı çok şey oldu. Altyapıda 3 yıl oynadım. Sonra profesyonel lige geçtim. Altyapıda kurulan arkadaşlıklarımız çok güzeldi. O günleri özlemiyor değilim. Türkiye’de de gün geçtikçe kadın voleyboluna verilen önemin arttığını düşünüyorum. Ve son zamanlarda alınan Milli Takım başarılarıyla, voleybola insanlar daha çok ilgi duymaya başladı. Aileler de çocuklarını voleybola göndermeye başladılar. Bizi örnek aldıkları için çok mutluyum.

KIZ ÇOCUKLARININ ÖRNEK ALACAK ABLALARI, BİZLER VARIZ”

Voleybol konusunda kız çocuklarına ve ailelerine bir çağrın olabilir mi?

Adam Voleybol’un altyapısı gün geçtikçe gelişiyor. Ben kız çocuklarının genel olarak spor yapmasına önem veriyorum. Çocuklara spor alışkanlığı sorumluluk duygusu, arkadaşlık, birlikte bir şeyler yapabilme becerisi katıyor. Bu durum da çocuğun kendini güçlü hissetmesini sağlıyor. Gaziantepli aileler çocuklarını içleri rahat bir şekilde altyapıya gönderebilirler. Ailelerin çocuklarını spora yönlendirmesini isterim. Voleybolda onlar için güzel bir seçenek olur. Ablaları var, örnek alacakları.

“GAZİANTEP KÜLTÜRÜNÜ SEVİYORUM”

Gaziantep deyince aklına ne geliyor? Gaziantep’te yaşamak nasıl bir duygu?

Ben Gaziantep’i çok sevdim. Kültürünü ve bu coğrafyayı seviyorum. Sokak lezzetlerini deneyimliyoruz. Gastronomi şehri Gaziantep. Lezzetleri inanılmaz güzel. Antep deyince herkesin aklına baklava geliyor. Eşim, dostum, arkadaşlarım benden her İstanbul’a gittiğimde baklava istiyorlar. Baklava Antep için sadece bir örnek. İnsanları güzel Antep’in, misafirperver. Antep kültürünü seviyorum.

Dilan Yaşar kimdir?

Voleybol Kariyerine İstanbul’da Altınyıldız İlkokulunda 11 yaşında Beden Eğitimi Öğretmeni Aysu Er’in yönlendirmesiyle başladı. Smaçör pozisyonunda oynayan Dilan Yaşar, daha sonra Beşiktaş altyapısında 2 yıl oynadı.  Yaşar, voleybolda sırasıyla şu takımlarda oynadı: Türk Hava Yolları, Küçük Yelken Spor Kulübü, Çanakkale Belediye Spor ve Çan Gençlik Kale Spor. Başarılı Smaçör, geçen sezon aynı zamanda çifte lisanslı olarak Nevşehir Belediyesinde de oynadı.

Cihat Öztürk – Telgraf Gazetesi – Gaziantep

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu