Köşe Yazarları

3. Haftanın Değerlendirmesi

Merhaba Voleybol Aktüel Takipçileri;
Kadınlar 1. Lig A Grubunda üçüncü haftayı geride bıraktık. Takımlar kendi sahasında veya deplasmanda ikinci maçlarını oynadılar. Önümüzdeki haftanın maçlarından sonra takımların performansları belirgin bir şekilde ortaya çıkacağını düşünüyorum. 

Favori takımlar ne yaptı?
Sürpriz sonuçlanan maçlar var mı?
İki haftadır kazanan takımlar ne durumda?
İhtimal dahilinde sonuçlanan maçlar hangileri? 

Lider takımın maçında başlayarak, puan sıralamasına göre devam edeceğim.

 

Bolu Belediyespor: 3 –  Edremit Belediyesi Altınolukspor: 0
Setler: 25-14  /  25-17  / 25-16

Favori olan takım kazandı. Bolu Belediyespor, birinci haftanın lideriydi, bu hafta da liderliğe oturdu. Karşılaştığı üç takımdan ikisi grubun puansız son iki takımı, diğer takımda grubun sekizincisi. Fikstür gereği lige hazır olamayan veya bir önceki haftadan demoralize olan takımlarla karşılaştılar. Üç haftadır da kazanıyor olmaları, lige hazır ve iddialı bir takım olduklarını gösteriyor. Önümüzdeki hafta İzmir BŞB ile deplasmanda karşılaşacaklar. İzmir BŞB’nin üç haftadır kaybediyor olması, güçsüz bir takım olduğunu göstermez. Bu maç kolay geçmeyecektir.

Edremit Belediyesi Altınolukspor, fikstür dezavantajı yaşıyor. Üç haftadır lige hazır olan takımlarla maç yaptılar. Üçüncü hafta puan durumu itibariyle; grubun birincisi, üçüncüsü ve dördüncüsü ile karşılaştılar. İlk iki hafta sonunda set ortalaması 22,66’ydı. Bu hafta 20’nin altına düştüler. Önümüzdeki hafta Anadolu Üniversitesi ile kendi sahasında karşılaşacaklar. Saha ve seyirci avantajını kullanarak maçı kazanması bekleniyor.

 

Kale 1957 Spor: 3  –  İzmir Büyükşehir Belediyespor: 0
Setler: 25-22  /  25-14  / 27-25

İhtimal dahilinde bir skor. Hatta, 3-1/3-2 bitmesi de sürpriz sayılmazdı. Nitekim ilk sette İzmir BŞB setin çoğunluğunu önde götürmüş, son set, zor geçmiş. Kale 1957, üçüncü hafta itibariyle grubun sekizinci, onuncu ve onikincisiyle oynadı. Lige hazır olmayan takımlarla karşılaştı. Bu hafta Çanakkale Belediye karşısında işinin zor olacağını düşünüyorum.  

İzmir Büyükşehir Belediyespor, ilk iki hafta maçlarını izledim, bu haftanın istatistiğine baktım. Kaybettiği dokuz setin yedisinde; setin üçte ikilik bölümünde ya öndeler ya da rakiple başa baş bir oyun ortaya koymuşlar. Karşıyaka karşısında kazandığı seti sayarsak, rakiple başa baş oynadıkları sekiz setten sadece birini kazanabilmişler. Üstelikte iki kez de uzatma setlerinden, seti kaybetmişler. Bu durumun nedenini teknik ekip daha iyi biliyordur, gerekli önlemleri alacaklardır. İzmir BŞB her an bir çıkış yakalayabilir. Bu hafta Bolu Belediyespor ile sahasında karşılaşacaklar, ancak lige hazır olmayan üç takımla karşılaştılar. İzmir BŞB ya bu hafta ben artık lige hazırım diyecek, ya da bir süre daha böyle gidecek.

 

Göztepe: 0  –  Sarıyer Belediyespor: 3
Setler: 19-25  /  17-25  / 22-25

Bu maçı canlı izledim. Sarıyer Belediyespor favori takımdı. Maç beklenildiği gibi sonuçlandı. Sarıyer Belediyespor, geçen yılın lig lideri kadrosunu korudu ve üzerine takviyeler yaptı. Kolay kazanmasa da gücünü sahaya yansıtarak kazanmasını bildi. Ancak, kazandığı maçların rakiplerinin hiç birisi puan durumunda ilk beşte değil. Bu hafta ligin beşinci sırasındaki, grubun iddialı takımı Karşıyaka ile karşılaşacaklar, kolay bir maç olmayacak.

Göztepe, ligin yeni takımı. Mücadele ederek ve savaşarak kaybettiler. İlk iki hafta lige hazır olmayan takımlarla karşılaştılar ve kazanmasını bildiler. Lige hazır olan Sarıyer Belediyespor, karşısında grubun dirençli, azimli ve kolay pes etmeyen bir takımı olacakları izlenimini verdiler. Bu hafta Büyükçekmece ile deplasmanda karşılaşacaklar. Büyükçekmece gittikçe form grafiği yükselen bir takım. Bu maç zor geçecektir.

 

M. E. Marmara Akademi: 1  –  Çanakkale Belediyespor: 3
Setler: 12-25 / 25-19 / 17-25 / 19-25

Çanakkale Belediyespor, çok iyi bir takım kurdu. Bu maça çıkarken rakip, grup lideriydi ve rakibin sahasında oynayacaklardı. Çanakkale Belediyespor’un deneyimli oyuncuları maçı kazanmasını bildiler. Üçüncü hafta itibariyle grubun ikincisi, dördüncüsü ve beşincisiyle karşılaştılar, üç maçtan iki galibiyet çıkardılar. Sarıyer Belediyespor’a deplasmanda 3-1 kaybettiler. Bu hafta sahasında Kale 1957 ile karşılaşacaklar. İki il takımın maçı. Kale 3 haftadır kazanıyor ancak, grubun alt sıralarındaki takımlara karşı kazandılar.

M. E. Marmara Akademi, genç ve yetenekli oyuncularıyla lige iyi bir başlangıç yaptılar. Marmara Akademi lige hazır olmayan ve kötü gününde olan hangi takım olursa olsun yener demiştim. İlk iki hafta böyle oldu. Üçüncü hafta, lige hazır olan takıma karşı kendi sahalarında kaybettiler. Çanakkale maçının zor geçeceğini yazmıştım, zor geçmiş ve kaybetmişler. Bu hafta ligde çok iddialı olmayan ve ancak lig deneyimine sahip Küçükyalı Yelkenspor ile karşılaşacaklar. Aşağı yukarı denk iki takım, sonucu çok merak edilen bir maç.   

Karşıyaka: 3  –  Küçükyalı Yelken Spor: 0
Setler: (25-18  /  25-18  / 25-16)

Maçın favorisi Karşıyaka’ydı. Beklenildiği gibi sonuçlandı. Üçüncü hafta itibariyle, kendi sahasında grubun dokuzuncu ve onuncu sırasındaki takımlarını kolay geçti. Geçen hafta grubun güçlü takımı Çanakkale Belediye karşısında ilk seti almasına rağmen kaybetti. Bu hafta Sarıyer belediyespor ile deplasmanda karşılaşacaklar. Karşıyaka’nın bir özelliği oyunu kısım kısım oynuyorlar. Oyun içinde ya başarılı bir performans ortaya koyuyorlar, ya da oyundan düşüyorlar. Ancak, rakibi Sarıyer Belediyespor, ilk kez en iyi derece grup beşincisi Karşıyaka ile karşılaşacak. Sarıyer Belediyespor için zor, Karşıyaka için kolay pes etmeyeceği bir maç izleyeceğiz. Sarıyer biraz ağır basıyor ise de, bu maçın kesin favorisi yok.

Küçükyalı Yelken Spor, büyük bir taraftara sahip bir takımla oynadılar. Güçlerini sahaya yansıtmışlar. Set skorlarından belli ki, mücadele etmişler. Ancak, rakip güçlü ve deplasmanda oynadılar. Üç haftadır, güçlü takımlarla karşılaştılar. Bu hafta Marmara Akademi ile karşılaşacaklar, denk kuvvetlerin maçı diyebilirim. Lige iyi başlangıç yapamayan ancak tecrübeli takım ile çok genç, çok yetenekli, çok mücadeleci lig deneyimi olmayan iki takımın mücadelesi şeklinde geçecek. Bu maç skoru, altı skordan biri ile sonuçlanabilir.

 

Anadolu Üniversitesi: 0  –  Büyükçekmece Voleybol Akademi: 3
Setler: 18-25  /  21-25  / 13-25

Maçın favorisi Büyükçekmece’ydi. Beklenildiği gibi sonuçlandı. Büyükçekmece, üçüncü hafta sonu itibariyle, grubun birinci, üçüncü ve sonuncu ile oynadılar. Üçüncü ile deplasmanda 2-0 önde iken maçı kaybettiler. Bu hafta Göztepe ile kendi evinde karşılaşacaklar. Büyükçekmece’nin avantajı, güçlü takımlarla maç yaparak lige başlangıç yaptılar.

Anadolu Üniversitesi, ligde mücadele eden, etkili voleybol oynamaya çalışan bir takım görüntüsünde. Şu ana kadar kendine denk bir takımla karşılaşmadılar. Bu hafta kendi gücüne daha yakın olan Edremit Belediye ile karşılaşacaklar. 

Maçlar çok keyifli ve çekişmeli geçmekte. Geçtiğimiz hafta sürpriz sonuç yok. Ancak bu hafta daha çok güç bakımından birbirine yakın olan takımların haftası olacak. Sürpriz maç sonuçları olabilir. Hayal kırıklıkları ortaya çıkabilir. Başarısını pekiştiren takımlar, belli olabilir. Önümüzdeki haftayı takımlar açısından kırılma haftası olarak görüyorum. 

Tüm takımlara başarılar diliyorum. 

Atila İNCE

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu