Köşe YazarlarıManşet

4. Haftanın Değerlendirmesi

Merhaba Voleybol Aktüel Takipçileri;

Kadınlar 1. Lig A Grubunda dördüncü haftayı geride bıraktık. Takımlar ikişer kez kendi evinde ve deplasmanda maç yaptılar. Aşağı yukarı takımların performansları ve lig sürecindeki puan sıralaması şekillenmeye başladı.

Favoriler ne yaptı?

Sürprizler var mı?

Sonucu ihtimal dahilinde biten maçlar..!

Sürprize yakın sonuçlanan maçlar..!

Lider takımın maçında başlayarak, puan sıralamasına göre devam edelim. Önce kazanan takımı değerlendirelim.

Sarıyer Belediye Spor: 3  –  Karşıyaka: 0  (25-15  /  28-26  / 25-20)

Favori takım Sarıyer Bld. kazandı. Bu galibiyetle liderliğe oturdu. İçerde dışarda dört maçtır galip geliyor. Şu ana kadar altıncı sıradan daha aşağıdaki takımlarla maç yaptılar. Ama kazanmasını biliyorlar. Haftaya, çok hareketli, iyi blok yapan ve iyi savunma yapan genç bir ekiple karşılaşacaklar. Doğrusu bu maçın sonucunu merak ediyorum.

Karşıyaka zorlar demiştik. Zorlamış ancak, sonuç alamamış. Birinci setin ortalarına kadar skor olarak başa baş bir mücadele (14-13) ortaya koymuşlar. Bu skordan sonra rakibe 11 sayı vermişler, kendileri 2 sayı almış. İkinci sette, 24-20 öndeyken seti vermişler. Üçüncü sette, 23-20 gerideyken seti vermişler. Karşıyaka’yı yazdığım zaman her zaman şunu diyorum, setin yarısında kora kor mücadele ediyorlar, diğer yarısında oyundan düşüyorlar. Önde götürdüğü setlerin sonunda, inisiyatifi rakibe kaptırıyorlar. Bu durumun neye işaret ettiği belli. Takımın moral ve motivasyona daha çok ihtiyacı vardır. Bu hafta ege derbisinde Göztepe ile maçları var. Bu tür maçlar, güçlü güçsüz takım bazında tahmin yapmak zor. Maçın havası, taraftar desteği, sinirlerine hakim olan taraf kazanır.

İzmir Büyükşehir Belediye Spor: 1   –   Bolu Belediye Spor: 3  (20-25  /  25-23 / 16-25  / 23-25)

Bu maçı canlı izledim. Bolu Belediye Spor için kolay geçmeyecek demiştim. Kolay olmasa da zor olmadı, kazanmaları. Hak ederek kazandılar, iyi mücadele ediyorlar. Oyuna konsantrasyonları iyi. İki ortadaki takımla, iki de sıralamanın sonundaki takımlarla oynadılar. Bu hafta kendi evinde şimdiye kadar oynadıkları takımlardan lige daha hazır olan Çanakkale Belediye ile oynayacaklar. Kolay bir maç olmayacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Spor, bir türlü gerçek gücünü sahaya yansıtamadı. Kağıt üstünde kadro kötü değil, ancak bir galibiyet almaları gerekiyor. Gerçek güçlerinin sahaya yansıtmalarındaki engel nedir? Bunun üzerinde durulması gerekir. Sanki bir şey eksik gibi… Hani çok güzel malzemeden, çok güzel bir aşçı yemek yapar, ama lezzetli olmaz. Ya az pişirilmiştir, ya baharat eksiktir… Önümüzdeki haftalarda, sonuç alan ve iyi skor yakalayan bir takım olacağı inancımı kaybetmediğimi belirtmek isterim.

Çanakkale Belediye Spor: 1   –  Kale 1957 Spor: 3  (31-33  /  25-16  / 21-25  / 28-30)

Haftanın maçıydı. Geçen hafta yazmıştım, kolay maç olmayacak demiştim. Kolay olmadı. Çanakkale’nin kazanmaya daha yakın olduğu kanaat ve düşüncesindeydim. Sanırım bu maçta duygularına daha hakim olan ve kazanmaya daha arzulu olan takım Kale 1957 Spor kazandı. Sürpriz değil ama, kazanması az ihtimalli görülüyordu. İki set uzatmalarda sonuçlanmış. Ama kora kor bir mücadele olmuş. Kale bu haftayı kolay geçer.

Çanakkale Belediye Spor, setin sonlarına kadar başa baş götürdüğü üç setin üçünü de kaybetmiş. Buradan bir ders çıkarılması lazım. Bir maç boyunca üç kez finalde kaybediyorsunuz. Buraya dikkat etmek gerekir. Fizik kondisyon eksikliği mi? Hiç sanmam, o zaman geriye psikolojik faktörler kalıyor. Çanakkale için Bolu Belediye maçı önemli, Bolu ilk defa daha deneyimli ve mücadele eden bir takımla karşılaşacak. Bu maçın favorisi yok.

Küçükyalı Yelken Spor: 1  –  M. E. Marmara Akademi: 3  (25-23  /  22-25 / 21-25  / 19-25)

Bu maç altı ihtimalli bir skor ile biter demiştim. Sonuç sürpriz değil, ancak Marmara Akademi’nin kazanma arzusu ve isteği ağır basmış. Başa baş mücadele ile geçen dört setin üçünü Marmara kazanmış. Bu hafta Sarıyer karşısında favori değiller, ama skor olarak nasıl bir tablo ortaya çıkacak doğrusu çok merak ediyorum.

Küçükyalı Yelken Spor, setlerde başa baş bir oyun ortaya koyduğunu, ancak sonuca gidemediğini görüyoruz. Bu hafta Kale karşısında şansları çok az, ancak iyi oyun ve iyi mücadele ortaya koymaları beklenmekte.

Büyükçekmece Voleybol Akademi: 3  –  Göztepe: 2   (25-21  /  21-25  / 25-19  / 24-26  /  15-7)

Büyükçekmece’yi favori görüyordum, zorda olsa kazanmış. Uzatmalarda kaybettiği seti, aslında önde götürdüğü halde alamamış. Ligin yeni takımına karşı galip gelmesini bilmiş.

Göztepe, mücadele ediyor, maça asılıyor ve kolay pes etmeyen bir takım. Ancak, takımın yeni olması büyük bir dezavantaj. Fakat şimdiye kadar aldıkları sonuçlarını ve sıralamasını, ben yinede başarılı buluyorum. Ligin mücadele eden ve iyi voleybol oynayan bir takımı olma yolundalar. Bu hafta ege derbisine çıkacak. Bir asıra yakın rakibi Karşıyaka ile karşılaşacaklar. Maçın havasını avantaja çeviren ve sinirlerine hakim olan kazanır.

Edremit Belediye Altınoluk Spor: 3   –  Anadolu Üniversitesi: 1  (23-25 / 25-15  / 25-7  / 25-19)

Sıralamada en alttaki iki takımın mücadelesi. Edremit Belediye favoriydi. Kazanmasını bilmiş. Edremit Belediye ligin başından bu yana lige daha hazır olan takımlarla maç yaptı.

Anadolu Üniversitesi, galibiyetleri ve puanları yok. İyi mücadele ve iyi voleybol ortaya koyarak yollarına devam etmeleri beklenmekte.

Takımların güçleri ve performansları daha belirginleştiği bir hafta oldu. Maçlar daha çekişmeli ve mücadele içinde geçiyor.

 

Atila İNCE

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu