Genel HaberlerManşet

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü

Milletlerin uygarlık yolunda gösterdiği ilerleme, kadına verdiği değer ile ölçülmelidir. Kuruluşunun ilk yıllarında olmasına rağmen Türkiye Cumhuriyeti pek çok Avrupa ülkesinden önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştır.

1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce Belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanınan kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakları, 5 Aralık 1934’te Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile tanındı.

Türk kadınlarının seçme ve seçilme hakkını elde edişinin 87. Yılında. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün en önemli devrimlerinden biri olan ve tüm dünya ülkelerinden önce Türk kadınına ‘seçme ve seçilme hakkı’ vererek kadınların önünü açtığı 1934 yılından bu yana her yıl 5 Aralık Kadın Hakları Günü olarak kutlanıyor.

 

Doğumdan ölüme kadar hayatın her anında varlıklarını hissettiğimiz; tüm dünya ve ülkemizde hayatlarımıza yöne veren yapan kadınlarımızın 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü kutlar, sevgi ve saygılarımızı sunarız.

Voleybol Aktüel

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu