Köşe YazarlarıManşet

5. Haftanın Değerlendirmesi

Merhaba Voleybol Aktüel Takipçileri;

 

Kadınlar 1. Lig A Grubunda beşinci haftayı geride bıraktık. Takımların performansları ve puan sıralamasındaki yerleri şekillenmeye başladı.

Favoriler ne yaptı?

Sürpriz biten maç var mı?

İhtimal dahilinde biten maç var mı?

Lider takımın maçında başlayarak, puan sıralamasına göre devam edelim. Önce kazanan takımı, sonra kaybeden takımı değerlendirelim.

 

M. E. Marmara Akademi: 0  –  Sarıyer Belediye Spor: 3   (9-25  /  17-25  / 15-25)

Sarıyer Belediye bu maçın favorisiydi. Kolay kazanmış. Beşte beş yaptı. İyi savunma yapan bir takıma karşı ne yapacağı merak ediliyordu. Ancak, Sarıyer Belediye etkili hücum eden, blok savunma yapan, arka savunmayı iyi yapan ve iyi servis atan bir takım.  Farklı özelliklere sahip beş takımın beşini de yenmesi, güçlü ve dayanıklı bir takım olduğunu gösteriyor.

M. E. Marmara Akademi, güçlü ve formda olan takımlara karşı kaybedeceğe benziyor. Ancak bu maçta kaybetmesi, gerileyeceği anlamına gelmesin. Formsuz, hazırlıksız, kötü gününde olan takımları yenebilecek teknik ve taktik özelliklere sahip olan bir takım.

Bolu Belediye Spor: 3  – Çanakkale Belediye Spor: 0  (25-23  /  25-11  / 25-18)

Bu maçın favorisi yoktu. Ancak, Bolu Belediye kolay kazanmış. İçerde dışarıda kazanmaya devam ediyor. Bu haftaya kadar lige hazır olmayan veya form tutamayan takımlara karşı kazanıyordu. Lige daha hazır olan Çanakkale Belediye’ye karşı kazandığına göre ligin üst sıraların takımı olma yolunda çok önemli bir gösterge ortaya koydular.

Çanakkale Belediye için, bu maça ortak olacağını ve zor bir maç olacağını yazmıştım. İlk sete baktığımızda, 23-20 öndeyken ve bu skora setin büyük bir bölümünde önde gitmiş. Buradan seti kaybetmiş. Bir kez, farkla öndeyken kaybettin mi, bir daha toparlaması zor oluyor. İkinci ve üçüncü setler kolay kaybedilmiş.

Kale 1957 Spor: 3  –  Küçükyalı Yelken Spor: 0  (25-23  /  25-22  / 25-15)

Kale 1957, bu maçın kesin favorisiydi, kazanmış. Ancak, birinci sette, 21-20 ve ikinci sette, 20-18 geriye düşmüş. Çok kolay kazanacağı bekleniyordu. O kadar da kolay olmamış. Şu ana kadar bu hafta itibariyle, ligde en iyi beşinci takımla karşılaştılar ve 3-2 zor yendiler. Bu hafta yabancı oyuncu takviyesi yaptılar. Lig uzun bir maraton.

Küçükyalı Yelken Spor, aslında şu ana kadar alabileceği setleri, hatta alabileceği maçları bir türlü alamadı. Genelde kıl payı kaybediyor. Bir kez kazanmaya ihtiyaçları var. Ancak, skorlardan belli ki iyi mücadele ediyorlar.

Büyükçekmece Voleybol: 3  – Edremit Bld. Altınoluk: 1   (16-25 / 25-21  /  26-24  / 25-19)

Büyükçekmece favori görülüyordu, kazanmış. Kazandığı üçüncü sette, 24-23 gerideyken seti almış. Kaybetse işi zordu. Setlerde 2-1 yenik duruma düşecekti. Üç hafta önce, kazanmaya bir başlarsa kolay kolay kaybetmez demiştim. Üç haftadır kazanıyor.

Edremit Bld. Altınoluk, ilginç bir takım. Kaybettiği setleri genelde, 20 ve üstünde sayılarla kaybediyor. Bir ritim tutturamadılar. Belli ki mücadele ediyorlar, ancak sonuç alamıyorlar.

Göztepe: 3   –  Karşıyaka: 2  (24-26  /  18-25  / 26-24  / 25-16  /  15-13)

Bu maçı canlı izledim. Geçen hafta yazımda belirttim, maçın favorisi yok dedim. Göztepe 2-0 yenik durumda iken, müthiş bir geriye dönüş yaparak, maçı kazandı. Kaybettiği 2 setten sonra üçüncü sette, 23-19 gerideyken seti aldı. Oyuncuya güven geldi, başarılı bir antrenör yönetimiyle dördüncü set ve karar seti kazanılınca maçtan 3-2 galip ayrıldılar.

Karşıyaka’ya gelince, 3-0 kazandı diyebileceğimiz maçı, 3-2 kaybetti. Bu maçı, Avrupa CEV Kupası final maçında karar setinde 9-6 öndeyken kaybedişimize benzetiyorum. Daha önce çok yazdım, Karşıyaka setin veya maçın bazı bölümlerinde üst düzey/üstün oyun sergiliyor bazı bölümlerinde nedeni belirsiz bir şekilde oyundan düşüyor. Birinci sette, başa baş bir mücadele, ancak kazanmasını bildi. İkinci sette, müthiş smaçlar ve bloklarla rakibini oynatmadı bile. Üçüncü set, 9-2 geriye düştü, 13-12 öne geçti, buraya kadar setin yarısında var yarısında yok. 16-14 geriye düştü. 19-17 öne geçti. 23-19 öne geçti. 23-23 oldu. 24-23 öne geçti. 24-24 oldu. 26-24 kaybetti. 23-19’dan sonra rakip, 3 blok sayısı, 2 bloktan top teması aut, 1 smaçtan aut, 1 plase sayısı kazandı.

Anadolu Üniversitesi: 1  –  İzmir BŞB Spor: 3   (26-28  /  21-25 / 25-17  / 16-25)

Maçın favorisi İzmir BŞB Spor’du, kazanmış. İlk seti zor olmasına rağmen kazanmış. Kazandığı diğer setleri kolay kazandığı görülüyor. İlk galibiyetini aldılar. Kaybettiği maçları şansızlık ve veya rakibi zorlayarak kaybetmişlerdi. Bu galibiyet takıma güven kazandırdı.

Anadolu Üniversitesi, daha önceden yazdığım gibi, ligin iyi voleybol oynayan ve iyi mücadele etmeye çalışan bir takımı.

6. Haftanın Maçlarına Bakış

Çanakkale Belediyesi – Anadolu Üniversitesi: Çanakkale Belediye maçın favorisi. İlk defa kolay kazanabileceği bir maç olacağını düşünüyorum. Anadolu Üniversitesi, iyi voleybol oynamaya çalışacaktır.  

Edremit Bld. Altınoluk – Göztepe: Bu maçın favorisi yok. Edremit Bld, şu ana kadar grubun ikincisi, üçüncüsü, dördüncüsü ve beşincisi ile karşılaştı ve kaybetti. Grup sonuncusuna karşı kazandı. Beş maçın dördünü lig sıralamasının en üstündeki takımlarla oynadı. Orta sıradaki Göztepe ile oynayacaklar. Ancak, Göztepe’nin geçtiğimiz hafta aldığı galibiyet moral oldu. Denk kuvvetlerin mücadelesi şeklinde geçecek. Göztepe iyi blok savunma yapmaya başladı. smaçörleri gün geçtikçe form tutuyor.  

Küçükyalı Yelken Spor – Bolu Belediye: Bolu Belediye maçın favorisi. Küçük Yalı, iyi oyun ve rakibi zorlayan bir tablo ortaya koyacaktır.

İzmir BŞB – Büyükçekmece Voleybol: Bu maçın favorisi yok. İzmir BŞB geçen hafta deplasman galibiyeti aldı. Sanki, şansızlığını kırdı gibi. Setin bazı bölümlerinde rakibe karşı dirençli oluyorlar. Ancak, bunu sürdüremiyorlar ve devamlılık gösteremiyorlar. Büyükçekmece, ilk iki hafta kaybetti, üç haftadır kazanıyorlar. Geçen yılda böyleydiler. Form tutması zaman alan bir takım. İyi gününde olan, oyuna iyi konsantre olan, yardımlaşmayı iyi yapan takım kazanır.

Sarıyer Belediyesi – Kale 1957 Spor: Haftanın zor maçı. Hiç yenilgisi olmayan lider ile hiç yenilgisi olmayan grup üçüncüsünün maçı. Kale 1957 geçen hafta kadrosuna Dominik Cumhuriyeti’nden pasör çaprazı Lopez Gaila Gonzalez’i kattı. Sarıyer Bld. takım oyunu oynuyor. Oyuncular, oyun içinde birbirlerini iyi takip ediyorlar. İyi blok defans yapıyorlar. Kale 1957, kazandığı maçları zorda olsa kazanıyor. Kazandığı 14 setin 10’unda rakibe 20 ve 20’nin üstünde sayı vermiş. Karar setini 17-15 kazanmış. Yani kazandıkları maçları kolay kazanmıyor, ancak kazanmasını biliyor.

Bu maçın kesin favorisi yok. Ancak Sarıyer Belediye kazanmaya daha yakın.

Karşıyaka – M. E. Marmara Akademi: Karşıyaka maçın favorisi. Ancak haftanın zor ve ilginç maçı olabilir. Karşıyaka neden favori? Neden zor ve ilginç maç?
Karşıyaka favori, çünkü bir kere 7. oyuncu gibi maçın başından sonuna kadar tezahürat eden güçlü bir taraftarı var. Topa vuran iyi smaçörleri var, genç ve yetenekli pasör çaprazları var, iyi blok defans yapan ve tek ayak vuruşları yapan orta oyuncuları var. Maçta bir ritm tuttururlarsa, durdurulamıyor. Sahasında kolay kaybetmiyor.
Peki neden zor ve ilginç maç? Birincisi, Karşıyaka geçen haftadan Göztepe karşısında kazanmış iken, kaybetti. Biraz demoralize oldular. İkincisi, bir ritm tuttururlarsa durdurulamıyor, dedik ya..! Karşıyaka’nın oyundan düştüğü, ritmi bozulduğu zamanlar oluyor. İşte o zaman kötü gidişin önüne geçemediği oluyor. Üçüncüsü, Marmara Akademi’nin en önemli özelliği, genç, yetenekli, çalışkan oyuncuları var. Arka defans çok hareketli, iyi blok ve defans yapıyorlar. Çok hızlı oynuyorlar. Ancak, oyuncuların lig tecrübeleri kısıtlı. Marmara Akademi’ye rakip olan takımlar kötü günündeyse, formda değilse, ağır oynuyorlarsa hiç şansları yok.

Karşıyaka bu performansıyla Marmara Akademi’yi yener..! Ancak oyundan uzun süreli düşüşler yaşamayacak ve ağır oynamayacak. Yani yavaş oynamayacak. Marmara Akademi karşısındaki takım yavaş oynarsa, Marmara Akademili oyuncular çok çabuk pozisyon alıyorlar, hemen yerleşiyorlar, çok hızlı hareket ediyorlar.  

Tüm takımlara başarılı bir hafta diliyorum. Keyif dolu maçlar olsun.

 

Atila İNCE

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu