Köşe YazarlarıManşet

7 Günde 432 maç ve çetin ceviz TÜRŞAD

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür 24 Kasım. Bir gün gecikmeli de olsa başta Başöğretmenimiz Atatürk olmak üzere ulusumuzun geleceğini oluşturacak; ülkemizin çağdaş kültür seviyesini yükselterek Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı nesilleri yetiştirmeye gayret eden tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.

Bugün voleybol gündemini oluşturan konular ve ülkemizin doğusundaki voleybol ateşinden ‘Haberiniz Olsun’ istiyorum.

5 Yıllık Guidetti Dönemi Sona Erdi

A Kadın Milli Takımımızın Başantrenörü Giovanni Guidetti ile yollar ayrıldı. TVF, 2017 yılından bu yana görev yapan Giovanni Guidetti ile karşılıklı anlaşarak yolların ayrıldığını duyurdu.

TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ile Giovanni Guidetti’nin bugün yapacakları basın toplantısıyla detaylar belli olacak.
Filenin Sultanları, Guidetti döneminde 3 Avrupa Şampiyonası’nda madalya kazandı, Milletler Ligi’nde üç kez madalya kürsüsüne çıktı, 1992 Londra’dan sonra 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na katıldı ve  5. sırayı elde etti. FIVB Dünya Sıralamasında 15.sıradan 7.sıraya yükseldi.

Daha da iyisi olabilirdi

Guidetti döneminde elde edilen başarılar küçümsenecek gibi değil. Daha da iyisi olabilirdi. Bunu yapacak potansiyeli bulunan bir jenerasyona sahip olan takımımız, her turnuva sonunda yükselen beklentiler karşısında özellikle son Dünya Şampiyonasındaki performansıyla voleybol kamuoyunu mutlu edemedi. Memnuniyetsizlik sosyal medyada çok yıpratıcı bir hal aldı. Kadroya alınan, alınmayan oyuncular, teknik, taktik eleştiriler, kişiselleştirme ve hakarete varan söylemler, Guidetti ve oyuncularımızı yıprattı.

Değişim kaçınılmazdı

Gururumuz Milli Takımımızın daha fazla yıpranması, gelecek turnuvaların da riske edilmesi demek olacaktı. Bugüne kadar Milli Takımımızla bizlere yaşattıkları gurur sebebiyle Guidetti ve ekibine teşekkür ederim. Şurası bir gerçek ki ister Türk ister yabancı olsun, Guidetti’nin yerine kim gelirse gelsin işi çok kolay olmayacak. Adeta ateşten gömlek giyecek!
Bizler, her zaman olduğu gibi Ay Yıldızlı formaya gereken desteği vereceğiz. Umarım beklentilerimizi karşılayan bir dönem yaşarız. Camiamızdan beklentim ise yeni gelecek koç ve oyuncularımızın yıpratılmaması…

İstanbul’da Program Yoğun

Kıymetli okurlarımız,
Voleybol branşında okul maçlarının da başlamasıyla program oldukça yoğunlaştı. İstanbul’da geçen hafta tam 432 maç oynandı. Bu yoğunluk gerçekten çok büyük zorluklar getiriyor. Salon sayısının yeterli olamaması nedeniyle geç saatlere kadar süren maçlar, İstanbul ulaşımındaki yoğun trafiği de düşünecek olursak rakamın büyüklüğü ortaya çıkıyor. Voleybolun bu kadar çok sevilmesinde emeği ve özverisi olan başta TVF İstanbul İl Temsilciliği olmak üzere, Gençlik Spor İl Müdürlüğü ile hakemler,  gözlemciler, kulüpler ve aileleri tebrik edip, kutluyorum.

Çetin Ceviz TÜRŞAD

Yazılarımda ve söyleşilerimde sıklıkla dile getiririm: ‘Voleybol Anadolu’da bir başka güzel’ diye. Yurdumuzun doğusunda Bitlis iline bağlı Adilcevaz ilçesinde şehit aileleri tarafından 2012 yılında kurulan ve 2017 yılında Türkiye Voleybol Liglerinde mücadele etmeye başlayan Türkiye Şehit Aileleri Derneği (TÜRŞAD), bugün en üst lig olan AXA Sigorta Efeler Ligi’nde yer alıyor. Sezona üçte üç yaparak çeyrek finale yükseldikleri Kupa Voley maçları ile başlayan TÜRŞAD, ligde de arka arkaya kazandığı maçlarla dikkatleri çekiyor. Ligde geride kalan 9 haftada biri Fenerbahçe HDI Sigorta’dan olmak üzere 6 galibiyetle topladığı 16 puanla 6. Sırada play-off yarışında olan Bitlis temsilcisi ilin tanıtımı için voleybolu çok iyi kullanıyor. Önceki gün Sportstv’deki 5. Set programımızda konuk ettiğimiz Başkan Kadir Köstekçi, bölge gençlerini spora yönlendirmek için voleybolu tercih ettiklerini, gençlerin büyük ilgi gösterdiğini belirtti. 5 yıllık süreçte birkaç kez kapısından döndükleri Efeler Ligi’nde kalıcı olmayı hedeflediklerini belirten Köstekçi, Adilcevaz’da oynadıkları maçlarda salonun tamamen dolduğunu ve hafta boyu voleybol konuşulduğunu söylüyor.
Şehit Ailelerinin ismini taşıyan kulübün başarılarının daha da artması için sadece Bitlis’in değil tüm Türkiye’nin kulübe destek vermesi gerektiğini belirten Kadir başkanın sesini duyurmak istedim.

Kalın sağlıcakla.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu