Köşe YazarlarıManşet

8. Haftanın Değerlendirmesi

Merhaba Voleybol Aktüel Takipçileri;

Sürpriz biten bir maçımız var.
Favori takımlar kazandılar.
Ortada geçer dediğimiz maçlar, ortada geçti.
Lider takımın maçında başlayarak, puan sıralamasına göre devam edelim. 

M. E. Marmara Akademi: 1  –  Kale 1957 Spor: 3   (23-25  /  22-25 / 25-22  / 20-25)

Maçın favorisi Kale 1957’ydi. Üç puanlık galibiyet aldı. İlk iki seti az farkla kazanmışlar. Marmara Akademi oyundan kopmayan ve mücadele eden bir takım. Üçüncü seti Marmara Akademi kazanmış. Rakibin en ufak bir performans düşüklüğünü gördüğünde seti koparabilirler, öylede olmuş.

Kale 1957 hiç kaybetmedi. Sadece ilk hafta tek puan kaybı var. Rakibe çok sayı kaptırıyor, ancak yinede kazanmasını biliyor. Lider olmasına rağmen grupta verdiği sayıda altıncı sırada. 

Sarıyer Belediyespor: 3  –  Anadolu Üniversitesi: 0  (25-16  /  25-12  / 25-20)

Sarıyer Belediyespor kesin favori takımdı. Çok kolay kazanmış. Anlamlı düzeyde iki takım arasında güç farkı var. Anadolu Üniversitesi voleybola katkı yaparak centilmence mücadele ediyor. Set sayılara bakınca, rakip çok güçlü demeyip, mücadelesini ortaya koyduğunu görebiliyoruz. 

Karşıyaka: 3  –  Bolu Belediyespor: 2 (25-19  /  23-25 / 25-17  / 24-26 /  15-7)

Bu maçı canlı izledim. Maç yazısını yazdım. Sitemizden okuyabilirsiniz. Voleybol adına çok keyif verici ve seyir zevki yüksek bir maç oldu.

Karşıyaka’yı favori görüyordum. Güçlü rakibi karşısında kazandı. Evinde kolay kolay maç kaybetmiyor. Evinde dörtte dört yaptı. Evinde oynadığı son iki maçın rakiplerinin ikisi de puan sıralamasında üstte olan takımlardı. Her iki maç içinde Karşıyaka’nın galip geleceğini yazmıştım. Taraftarının desteği ve salonun atmosferiyle rakibini kontrol altına alarak  oynuyorlar. Maç 3-1 bitebilirdi. Karşıyaka 24-22’den seti verince karar setine taşındı. Bolu Belediyespor’un smaçörleri çok etkiliydi. Etkili servis atıyorlar. Arkaya düşen toplarda biraz zorlandılar. 

Çanakkale Belediyespor: 3  –  Edremit Bld. Altınolukspor: 0   (25-17  /  25-23  / 25-20)

Çanakkale Belediyespor maçın favorisiydi. Kazanmasını bildi. Kolay diyebileceğimiz bir galibiyet aldı.  Edremit Bld. Altınoluk’un ikinci seti zorladığını görüyoruz. 20’li sayılarda aradaki farkı tek sayıya kadar indirmişler. Kaybettikleri maçlarda setin kenarından ucundan hep tutuyorlar. Mücadele azmini ve hırsını bırakmıyorlar. 

Küçükyalı Yelkenspor: 3  –  Büyükçekmece Vol. Akd: 1 (25-18  /  17-25  / 25-19  / 25-20)

Maçın favorisi Büyükçekmece olarak görüyordum. Haftanın sürprizi oldu. Bu maça çıkmadan önce Büyükçekmece’nin dört galibiyeti ve altıncı sıradaydı. Küçükyalı’nın tek galibiyeti ve on birinci sıradaydı. Küçükyalı bir çıkıştaydı. Bu maça çıkmadan önce galip gelmişlerdi. Set veya puan alabilirlerdi, ancak üç puanlık galibiyeti sürpriz oldu. Kazandığı setleri, rakibini skor olarak kendine yaklaştırmadan almışlar. 

İzmir BŞ Belediyespor: 3  –  Göztepe: 2 (25-23 / 25-15 / 24-26 /  13-25  / 16-14) 

Bu maçı canlı izledim. Çok enteresan bir maç oldu. İlk iki set, İzmir BŞB, oyunun hakimiydi. Üçüncü ve dördüncü set, Göztepe, oyunun hakimiydi. Karar seti başa baş bir mücadele ile geçti. Maç yazısını sitemizde okuyabilirsiniz.

Ortada bir maç olarak görüyordum. Alınan ikişer set ve karar seti 14-14, maçın bitmesi için mutlak iki sayı farkı gerekiyor. İzmir BŞB karar setini alınca, sayı skoru 103-103 oldu. Ortada bir maç olur dedik, tamda ortada oldu. Son topa kadar kimin kazanacağı belli olmayan bir maçtı. 

Dokuzuncu Haftaya Bakış 

Göztepe – Kale 1957

Kale 1957’yi favori görüyorum. Ligin lideri ve henüz yenilgileri yok. Setlerde rakibe sayı veriyorlar. Set kaybedebiliyorlar, ancak maçı kazanıyorlar. Göztepe set alabilir mi? Oynadıkları sekiz maçın beşini karar setine taşıdılar. Bu da gösteriyor ki, mücadele hırsını ve azmini bırakmıyorlar. Taraftarının desteği ve saha avantajıyla rakibi zorlayabilecek güçte.

Hafta sonu İzmirliler seyir zevki yüksek bir maç izleyecekler. 

Büyükçekmece – Sarıyer Belediyespor

Maçın favorisi Sarıyer Belediyespor. İki İstanbul takımının maçı. Sarıyer Bld. tek yenilgisini lider Kale 1957 karşısında aldı. Büyükçekmece iki haftadır galip gelemiyor. Ancak, yedinci sırada olmasına rağmen, ürettiği 732 sayı ile grubun en skorer takımı. Set alamadığı tek maç var. Üç maçını karar setine taşıdı. Sarıyer Bld. rakibe en az sayı veren takımı.

Grubun en çok sayı üreten takımı ile grubun rakibe en az sayı veren takımın mücadelesi olacak. 

Bolu Belediyespor – M.E. Marmara Akademi

Haftanın çok bilinmeyen denklemli maçı. Her an her şey olabilir diyeceğimiz bir maç. Her iki takımı bu sezon iki kez canlı izledim. Oyun stili olarak birbirine çok benzeyen iki takım. Her iki takımda hızlı oynuyor, hücum oyununu öne çıkarıyorlar. İyi servis atıyorlar. Her ikisi de etkili blok savunma yapıyor. Tek farkları, Bolu Belediyespor lig deneyimi olan, direnci yüksek, oyun içinde sürdürülebilirliği yüksek olan bir takım. M.E. Marmara Akademi geri savunmayı çok iyi yapan, çok hareketli bir takım.

Bu maçın genelinde ve setlerde takımlar bazında çok iniş çıkışlar yaşanabilir. Marmara Akademi dört galibiyetin üçünü deplasmanda aldı. Bolu Belediyespor’un evinde yenilgisi var. İki haftadır galip gelemiyor. Bu maça çok asılacaklardır. İyi hazırlanacaklardır. Marmara Akademi set çıkarabilir.

Bu kadar hesap kitap yaptıktan sonra Bolu Belediyespor kazanmaya daha yakın.   

İzmir Büyükşehir Belediyespor – Çanakkale Belediyespor

İzmir Büyükşehir Belediyespor mücadele ediyor, savaşıyor, oyunu bırakmıyor ancak istediği sonucu elde edemiyor. Bu sezon İzmir BŞB’yi beş kez canlı izledim. Maçta çok hata yapıyorlar. Bu hatalar rakibe sayı kazandıran cinsten. Grupta, rakibe en fazla sayı veren takım. Son üç maçında karar seti oynadı. İki maçta 2-0, bir maçta 2-1 öndeydi. Ancak bu üç maçtan tek galibiyet çıkarabildi.

Çanakkale Belediyespor, yetenekli ve deneyimli oyunculardan kurulu bir takım. Son üç haftadır içeride ve dışarıda kazanıyor. Maçlarını karar setine taşımayan dört takımdan biri. Üç mağlubiyetinin üçünü de grup sıralamasındaki ilk üç takıma karşı aldılar.

Çanakkale Belediyespor’un favori olduğunu söyleyebilirim. İzmir BŞB set alabilir mi? Alabilir, çünkü her geçen hafta oyununu üzerine koyarak ilerliyor. 

Anadolu Üniversitesi – Karşıyaka

Maçın kesin favorisi Karşıyaka. Maçı 3-0 kazanır. 

Edremit Belediyesi Altınolukspor – Küçükyalı Yelkenspor

Edremit Bld. son beş maçtan üç galibiyet çıkardı. Çok şanssız fikstürü vardı. İlk haftalarda güçlü takımlarla oynadı. Küçükyalı Yelkenspor iki haftadır kazanıyor. Her iki takımda da bir kıpırdanma var.
Maçın favorisi Edremit Belediyesi Altınolukspor. 

Seyir zevki yüksek ve keyif dolu maçlar diliyorum.

 Atila İNCE

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu