Köşe Yazarları

9. Haftanın Değerlendirmesi

Merhaba Voleybol Aktüel Takipçileri;
Sürpriz biten iki maçımız var.
Favori takımlar kazandılar.
Lider takımın maçında başlayarak, puan sıralamasına göre devam edelim. 

Göztepe: 0  – Kale 1957 Spor: 3  (24-26  /  17-25  / 21-25)
Maçı canlı izledim. Kale 1957’yi favori görüyordum. Kazanarak haftayı kayıpsız kapattı. Oyunu ve rakibi kontrol ederek oynuyorlar. Çok deneyimli oyuncuları var. Oyunun yönünü çevirecek teknik özelliklere sahipler. Geçen yıl 2. Ligden terfi eden bir takım. Bir üst ligde ilk sezonları olmasına rağmen, liderliğe oturdular.
Kale 1957 takımını, Alman Futbol Milli Takımına benzetiyorum. Katıldığı turnuvalarda, gol yer, yenilir, puan kaybeder, ancak hedefine ulaşırdı. Kale’de sayı veriyor, set veriyor, ancak grubun lideri. Tüm takım, başarı için gücü ekonomik ve adaletli paylaşmışlar. “Bütüncül Voleybol” stili ile oynuyorlar.
Göztepe, birinci ve üçüncü sette rakibini zorladı. Özellikle birinci sette 20’li sayılarda önde iken seti verdi. Göztepe’nin bir özelliği, rakip güçlü de olsa zayıf da olsa aynı güç ve kararlılık içinde oynuyorlar. Mücadele ettiler, savaştılar, sonuç alabilirlerdi.
Hafta sonu İzmirliler seyir zevki yüksek bir maç izlediler. 

Büyükçekmece: 0  –  Sarıyer Belediyespor: 3   (21-25  /  15-25  / 13-25)
Maçın favorisini Sarıyer Belediyespor olarak görüyordum. Maçı 3-0 kazandılar. İki İstanbul takımının maçı. Kazanmaya devam ediyor. Tek yenilgisini, lidere karşı aldı. İlk set çekişmeli geçmiş, sonraki setleri kolay kazanmış.
Bu maça çıkmadan önce, grubun en çok sayı üreten takımı Büyükçekmece ile grubun rakibe en az sayı veren Sarıyer Belediyespor takımlarının mücadelesi şeklindeydi. Bu istatistik, Sarıyer Belediyespor adına doğru işledi.
Büyükçekmece ilk sette rakibini zorlamış. 9-6 öndeyken, rakibe seri vermiş. Sonra skoru 19-20 başa baş getirmesine rağmen, sonuca gidememiş. Büyükçekmece, geçen yılki gücünde değil. Geçtiğimiz sezon, dokuz maçta altı galibiyet üç yenilgisi vardı. Grup dördüncüsüydü. 

Bolu Belediyespor: 0  –  M. E. Marmara Akademi: 3 (21-25  /  20-25  / 21-25)
Geçen haftaki yazımda, haftanın çok bilinmeyen denklemli maçı diye belirtmiştim. Her an her şey olabilir demişim. Her iki takımı bu sezon iki kez canlı izledim. Oyun stili olarak birbirine çok benzeyen iki takım. Her iki takımda hızlı oynuyor, hücum oyununu öne çıkarıyorlar.
Bolu Belediyespor’dan smaçör Danıjela DZAKOVİÇ maç öncesi ısınma esnasında, smaçör Selin TOY birinci setin başlarında sakatlandığından, oynayamadılar. Her iki oyuncuya da büyük geçmiş olsun. Kısa zamanda salonlara dönerler.
Bu iki oyuncunun sakatlığı takım stratejisini alt üst etmiştir. Danıjela çok etkili bir smaçördü, topa her yerden vuran ve sayı üreten oyuncuydu. Bu durum takımı demoralize etmiştir.
Daha önceki yazılarımda belirtmiştim, Marmara Akademi, rakibi formsuz veya oyun tutturamamışsa güçlü ya da güçsüz fark etmez yener geçer demiştim. Böylece Marmara Akademi, beş galibiyetinin dördünü deplasmanda aldı.
Sürpriz bir skor, ancak maç öncesi yaşanılanlara bakınca, ne kadar sürpriz olduğunu okurlarımız karar versin.

İzmir Büyükşehir Belediyespor: 3 – Çanakkale Belediyespor: 1 (17-25 / 25-15 / 25-18  / 25-21)
Bu maçı canlı izledim. İzmir BŞB çok hak ederek, iyi oynayarak, mücadele ederek, savaşarak bir galibiyet aldı. Sezon başından bu yana İzmir BŞB’nin aslında iyi bir takım olduğunu, bu gücünü sahaya yansıtamadığını yazıyordum. İşte tamda bu tezimi bu maçta doğruladı. Tüm mevkilerin oyuncuları görevlerini üst düzeyde yerine getirdiler. Özellikle pasör çaprazı ve smaçörleri çok etkiliydi. İzmir BŞB için bu maç kırılma maçı olabilir. Bundan böyle kadro karşılığına denk gelen hedefine ilerleyebilir.
Çanakkale Belediyespor üst sıralarda yer alan bir takımdı. Üç haftadır kazanıyordu. Kazanmaya daha yakın görünüyordu. Sürpriz bir yenilgi aldı. Maçta hata sayısı fazla ve özellikle savunmada arkaya düşen topları almakta güçlük çektiler. Rakip biraz hız artırınca, oyuna giremediler.
Her iki takımda iyi mücadele etti. İzmirliler güzel bir maç izlediler. 

Anadolu Üniversitesi: 0  –  Karşıyaka: 3 (15-25  /  18-25  / 21-25)
Maçın kesin favorisi Karşıyaka ve maçı 3-0 kazanır, demiştim. Öngörümde hiç sapma olmadı. Karşıyaka bir çıkış yakaladı. Bir ritm tutturdu. Deplasmanlarda maçlara iyi başlıyordu. Rakip, sezon başından bu yana istediği sonuçları alamıyordu. Karşıyaka’nın çıktığı bu beşinci deplasmanından, dört deplasmanda ilk setleri kazanıyor. Bu arada ilk deplasman galibiyetini aldılar.
Anadolu Üniversitesi, güçlü rakibi karşısında setlerdeki skorlardan anlaşılacağı gibi mücadelesini ve kararlılığını artarak sürdürmüş.

Edremit Belediyesi Altınolukspor: 3 – Küçükyalı Yelkenspor: 0  (25-18  /  25-21  / 25-20)
Edremit Belediyespor bu galibiyetiyle son dört maçtan üç galibiyet çıkardı. Maçın favorisini Edremit Belediyesi Altınolukspor görüyordum. Öngörülerim beni yanıltmadı. Çünkü bir çıkış trendi yakalamışlardı. Yenebileceği ve puan çıkarabileceği bir takımı yendi ve puan çıkardı.

Küçükyalı Yelken, iki haftadır galip geliyordu. İki haftanın rüzgarını genişletemediler. Set skorlarından belli ki, mücadele ediyorlar ve voleybolu güzelleştiriyorlar.

 Atila İNCE

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu