Avrupa

A Grubunda Sırbistan ve Rusya Ağır Basıyor

A Grubu, CEV EuroVolley 2021 Kadınlarda Tokyo Olimpiyatları’nda Avrupa’yı temsil eden birden fazla milli takıma sahip olan tek grup.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Belgrad’daki maçlara ev sahipliği yapan Sırbistan ve Rusya’nın 25 Ağustos’ta karşılaşacakları zaman grubun zirvesi için rekabet etmesi bekleniyor.
Tokyo’da üst üste ikinci olimpiyat madalyasını, yani bronz madalyayı kazanmanın ardından, Sırplar bir kez daha yıldızlarının gücüne güvenecekler.
Olimpiyat Rüya Takımı’na dahil olan Tijana Boskoviç, pasör Maja Ognjenovic ve orta blokçu Milena Rasic ile son 20 yılda üst üste üç kıta şampiyonluğu kazanan ve dördüncü şampiyonluğunu elde eden ilk takım olmaya çalışmak amacındalar. Son dünya şampiyonları, son iki şampiyonada onları podyumun zirvesine taşıyan 16 maçlık bir galibiyet serisiyle turnuvaya giriyor.

Arka arkaya üç kez kazanan diğer takım, 1997 ve 2001 yılları arasında turnuvanın ardışık edisyonlarında 19 altın madalyasından üçüne sahip olan Rusya. Takım Tokyo’da yedinci sıraya yerleşmek zorunda kaldı ancak pasör Evgeniya Startseva gibi tecrübeli isimlerin güçlü performansları ve orta blok oyuncusu Irina Koroleva ve yükselen yıldız Arina Fedorovtseva’nın performansı Rusların dünyadaki herhangi bir takımla mücadele edebileceği ve altı yıllık bir aradan sonra kıta şampiyonluğunu kazanabileceği fikrini güçlendirdi.

Belçika, Sırpların ve Rusların geleneğine veya sonuçlarına sahip olmayabilir ancak son zamanlarda diğer üç rakipten önemli ölçüde daha iyi performans gösterdiği için grupta kendi kademesinde favori. 2013’te bronz ile EuroVolley’deki tek madalyasını kazanan Belçikalılar, 2021’de Sırbistan ve Rusya’yı beş sete zorlayarak güçlü bir FIVB Voleybol Milletler Ligi oynadılar. VNL’nin en skorer oyuncusu olan pasör çaprazı Britt Herbots, uluslararası voleybolda en önemli skorerlerden biri ve herhangi bir rakibe karşı fark yaratabilir.
Ev sahibi ülke olarak Paris 2024 için yeri garanti olan ilk Olimpiyat takımı görünümleriyle Fransa’nın önümüzdeki birkaç yıl içinde seviyelerini yükseltmesi bekleniyor. EuroVolley 2021, bunu yapmaya başlamaları için iyi bir fırsat olabilir çünkü 1951’de yaptıkları gibi dördüncü sırada bitirmeyi beklemek gerçekçi olmayabilir. Fransa, 2019’daki 21. sıradaki bitişlerinden sonra gelişebileceklerini umuyor.
Fransa ile eleme turu arasındaki en büyük engel, Altın Lig’de 3-1 yendikleri Azerbaycan takımı olabilir. Azeriler 2005’ten beri EuroVolley’in hepsinde yer aldılar ve 2005 ile 2017’de iki kez dördüncü oldular, ancak Polina Rahimova’nın 2020’de emekli olması, takımı bu turnuvalarda tipik olarak çok önemli olan güvenilir bir skor varlığından mahrum bıraktı. Ve bu, bu yılki Avrupa Altın Ligi’nde 10. sırada bitirmesiyle görüldü.
Bu yıl EuroVolley’de ilk maçına çıkacak tek takım olan Bosna-Hersek’in önünde zorlu bir trafik var. Takım, 2021 CEV Avrupa Gümüş Ligi’ni, Dajana Boskoviç (en skorer oyuncu) ve libero Milica Ivkovic’in (en iyi manşet alan), pasör çaprazı Edina Begic’in (MVP) güçlü performanslarıyla kazanarak umut vaat etti ancak deneyim eksikliği üstesinden gelinemeyecek kadar fazla olabilir. Özellikle de bu çapta bir turnuvada.

Voleybolu yaşayan ve nefes alan bir şehirde farklı özlemleri olan takımları yeniden bir araya getiren A Grubu, izleyenler için bazı heyecan verici maçlar ve ilginç bir oyun tarzı karışımı sunacak.

Guilherme Torres – CEV

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu