Köşe YazarlarıManşetÜst Manşet

ABD, Avrupa, Türkiye ve Arap Yarımadası’nda Voleybol

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Şubat ayının ilk yazısında yine erkek voleybolundan bahsedeceğim.  Yazılarımda voleybolumuzun yurtdışındaki temsilcilerine sıklıkla yer veririm. Bugün de Türkiye’de oldukça önemli başarılara imza atmış birinden, Taner Atik’ten ‘Haberiniz Olsun’ istiyorum.

Halen başantrenörlüğünü yaptığı Kuveyt Club takımıyla lige verilen aradan yararlanarak kamp çalışmaları yapmak amacıyla İstanbul’a gelen Taner Atik ile bir araya geldik. Türk Erkek Voleybolu hakkında geçen hafta yazdıklarım üzerine sohbet etmek için davet etti.
Türkiye’den Avrupa’ya, ABD’den Arap Yarımadası’na kadar voleybol konuştuk bol bol.

Halkbank’tan ayrıldıktan sonra Kuveyt Club’dan teklif gelince hiç düşünmeden kabul etmiş Taner koç. Halkbank’ta beraber çalıştığı kondisyoner Erencan Kütük’ü de yanına alarak başlamışlar çalışmaya.

2018-2021 yılları arasında Milli voleybolcumuz Mustafa Ramazanoğlu da Kuveyt Club’ta oynamıştı.  Böylelikle 2 yıl sonra bu kez kenar yönetiminde iki Türk yer almaya başlamış oldu.

Sezona İki Kupayla Giriş Yaptı

Kuveyt Club, ülkesinde şampiyonluklara abone bir takım. Tarihinde 12 kez lig, 2 kez de Kuveyt kupasında şampiyon oldu. Taner Atik de kulübün bu geleneklerine uygun bir başlangıç yaptı. 7 Kasım 2023’de Burgan Voleybol’u 3-0 yenerek Kuveyt Federasyon Kupası’nı kazandıktan 10 gün sonra Qadsia Kulübü’nü de set vermeden yendi ve Kuveyt Süper Kupa’sını müzesine götürdü.

Taner Hoca Şampiyonluklara Alışık

Oyunculuk kariyerini noktaladıktan sonra kadın voleybolu ile antrenörlük hayatına başlayan Taner Atik, Ankara VakıfBank takımında beş yıl başantrenörlük yaptı.
2006 yılında altyapı Milli Takımlarımızla başlayan serüveninde 2015 yılında A Takım Yardımcı Antrenörlüğüne kadar görev yaptı.
Kariyeri boyunca 4 lig, 5 Kupa Voley, 4 Şampiyonlar Kupası, 2 Balkan Kupası, 1 CEV Cup şampiyonluğu yaşarken Avrupa’nın en prestijli organizasyonu olan Şampiyonlar Ligi ile CEV Challenge Cup’ta final oynattı takımına. Şimdi de yurt dışında kazandığı kupalarla apoletine yeni yıldızlar eklemeye devam ediyor.

Kahvaltıda bir araya geldiğimiz Taner hocaya önce Arap Yarımadası’ndaki voleybolu sordum. Challenger Cup finalinde karşılaştığımız Katar ile Asya Kupasında takip ettiğim Suudi Arabistan’ın kısa süre içinde dünya voleyboluna etki edecek hale geleceğini söyledi Taner Atik. Katar’ın pasaport vermedeki kolaylığına karşı Kuveyt ve Suudi Arabistan’ın daha agresif davrandığını belirtti.

ABD’de Profesyonel Voleybol İlgi Çekecek

ABD’de hazırlıkları devam eden Profesyonel Voleybol Ligi ile ilgili düşüncelerini sorduğumda da gerek Hindistan’da gerekse ABD’de voleybolun içine katılan görsel bir zenginlik ve farklı kurallarla, voleybola ilgi patlaması olabileceğini söyledi. Geçen haftaki bir karşılaşmada yaklaşık 12.000 seyircinin salona gelmesinin önemli olduğunu belirtti. Atik, ‘NBA ve NFL gibi sporu bir gösteri sanatı haline getiren ABD’nin voleybola yeni çehre kazandıracağını düşünüyorum’ dedi.

Erkek Milli Takımımızla ilgili düşüncelerini sorduğumda da bir teklif almadığını ama yıllarca altyapılarda ve A Takımda yardımcı antrenörlük yapmanın gururunu yaşadığını belirterek, başantrenörlüğün de her Türk antrenör için şeref olduğunu söyledi.

Ziraat Bankası ve Halkbank Spor Kulüpleri’nin Türkiye’de erkek voleybolunun bugünü ve geleceği için çok önemli olduğunu söyleyen Taner Atik, ‘Avrupa voleybolu ile sürekli iç içe olduğumdan Ngapehth, Nimir, Anderson gibi dünya yıldızlarının ülkemizde oynaması tüm dikkatleri Efeler Ligi üzerine çektiğini söyleyebilirim. Şampiyonlar Ligi’nde Ziraat Bankkart’ın yenilgisiz çeyrek finale çıkması da Avrupa’da ilgiyi arttırdı’ diyen Taner koç ile Süper Final’de iki Türk takımının olması konusunda hemfikiriz.

Şampiyonluk, Sezon Başlamadan Planlanır

Güzel sohbetimizin sonuna doğru Türk takımlarından teklif olup olmadığını sorduğumda da cevabı çok netti. Teklifler geldiğini ancak kişisel gelişimi için yeni yerler görmek, yeni kültürler ve voleybol alışkanlıklarını deneyimlemek için şu an dönmek istemediğini söyledi.
Müessese kulüplerinde çalışmış olmasının kendisi için büyük bir avantaj olduğunu belirtse de camiası olan kulüplerde çalışmayı da deneyimlemek istediğini söyleyen Taner Atik, ‘Şampiyonluk için sezon başlamadan kadro planlaması yapmak gerekir. Şampiyonluk önce zihinlerde sonra da takım kurgusuyla gelir. Maçlar daha sonra başlar! Yolun yarısından sonra şampiyonluk için ilave yaparak gelen şampiyonluk, şanstır’ şeklinde görüşlerini açıkladı. Bir bakıma da çalıştıracağı takımın bu prensiple hareket etmesi gerektiğini söylemiş oldu.

Olimpiyat rüyasının bu yıl gerçekleşmesini çok istediğini söyleyen Taner koç, tarihte ilk defa Milletler Ligi’nde yer alacak olan Filenin Efelerinin çok daha fazlasını yapacağına olan inancını ifade etti. ‘Filenin Sultanları muhteşem bir yaz geçirdi ve Cumhuriyetimizin 100.yılında katıldığı 3 turnuvadan da şampiyonlukla ayrıldı. Kadın voleybolundaki bu başarı kolay olmadı. Yıllar öncesinden başlayan ve 2003’den beri yükselen planlı çalışmalar; bugün bunları konuşmamızı sağladı. Ama ben inanıyorum ki erkek voleybolu için bu kadar beklemeyeceğiz. İyi bir jenerasyon var. Yurt dışında önemli takımlarda başarıyla kendilerini kabul ettirmiş oyuncularımız var. Yurt içinde Avrupa’nın en iyi ligleri arasındaki Efeler Ligi’ndeki mücadelenin seviyesi bu bakımdan ışık saçıyor. Bundan sonrası artık çok daha fazla çalışmak. Ben inanıyorum ki en kısa sürede kalıcı başarılar elde edeceğiz’ diyen Taner Hoca ile kahvaltımızı tamamladık.

Yıllardır hangi programa davet etsem beni hiçbir zaman geri çevirmeyen Taner Atik’in davetine icabet etmekten duyduğum memnuniyeti belirtmek istiyor ve kendisine başarılar diliyorum.

Kalın sağlıcakla.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu