DünyaManşet

Akinradewo ve Larson’dan ABD Kadın Pro Voleybol Ligi’ne destek

Yeni bir kadın salon voleybol liginin Şubat 2021’de başlaması planlanıyor.

Athletes Unlimited Volleyball, ABD Voleybolu tarafından resmi olarak onaylanacak 48 oyuncu ve altı haftalık bir sezonu olacak. Aynı şirket, Ağustos ayında aynı formatta Şikago’ da softball ligi düzenleyecek.

ABD ulusal voleybol takımındaki üç oyuncu zaten imzaladı: orta oyuncular Foluke Akinradewo (Stanford’da üniversitede oynayan) ve Molly McCage (Texas) ve pasör çaprazı Jordan Larson (Nebraska).

Japonya, Rusya, Azerbaycan ve İsviçre’de oynayan Akinradewo, “On yıldır profesyonel bir sporcuyum.” dedi. “Yaşamak için yurtdışına gitmemiz orada oynamamız gerekiyor. Bu ülkemizde oynamak, kısaltılmış bir sezon geçirmek ve işlerin nasıl yapıldığına dair bir söz sahibi olmak için eşsiz bir fırsat. ”

Athletes Unlimited’in açıkladığı danışma kurulunda Nets yıldızı Kevin Durant; futbolcu Abby Wambach; tennisçi Caroline Wozniacki; ESPN yorumcusu ve eski softball’dan Jessica Mendoza; Larson; ve USA Voleybol kadın milli takım antrenörü Karch Kiraly yer alıyor.

Athletes Unlimited CEO’su ve kurucu ortağı Jon Patricof, “Başka ülkelerde gelişen profesyonel ligler var” dedi. “Burada Amerika Birleşik Devletleri’nde profesyonel bir lig oluşturabilmek sporda birçok insanın aradığı bir şey.”

Amerika Birleşik Devletleri’nde kadın ve erkek ve karma eğitim yapan voleybol liglerinde daha önce denemeler yapılmıştı. Karma eğitim yapan lig, Uluslararası Voleybol Birliği 1975-80’de koştu ve basketbol efsanesi Wilt Chamberlain’in oynadığı için biraz tanıtım yaptı.

Major League Volleyball sadece kadınlar içindi ve 1987 ve 1988’de iki sezon geçirdi ve 1989’daki üçüncü sezonunda dağıldı. Kadınlar Batı Voleybol Ligi 1993 ve 1994’te iki mevsim devam etti ve ABD Profesyonel Voleybol Ligi de kadınlar için 2002’de bir sezon sürdü.

Patricof, Athletes Unlimited  modelinin farklı olduğunu söyledi: Sahipler, genel menajerler veya belirli takımlar yoktur. Bunun yerine 48 oyuncu, farklı renklerde forma giyen ve kaptan atayan dört farklı takımla başlayacak. Oyuncular puanlarını takımlarının sonuçlarına ve bireysel istatistiklerine göre derler. Her haftanın sonunda, puan sıralamasında ilk dört oyuncu kaptanlar olur ve takımlarını tekrar ederler. Takım başına bir antrenör olacak.

Patricof, “Burada fantezi sporlarının bazı unsurlarını içeren bir model var.” dedi. “Bizim için eşit bir oyun ortamı yaratacağını düşünüyorum.”

Patricof ayrıca bu modelin hayranlara nasıl hitap edeceğini de ele aldı çünkü sezon boyunca kök salması gereken belirli bir takım yok.

Patricof, “Çok sayıda temel araştırma yaptık ve profesyonel spor dallarındaki fırsatlarda hayranların bireysel oyuncuları takımlarından daha fazla takip ettiklerine inanıyoruz.”dedi. “Özellikle genç hayranlar. Bu oyuncuları üniversite kariyerinde takip etmeye başlayan hayranları, takipçileri olduğunu düşünüyoruz.

“Genellikle bir takım markası oluşturmaya ve bunu oyuncuların arkasına koyacak tüm pazarlama enerjisini ve kaynaklarını almak istiyoruz.”

Oyuncular 10.000 dolar temel tazminat alacaklar ve barınma sağlanacak. Tazminat bonusları takım zaferlerinden ve bireysel oyuncu sıralamasından gelirler ile en iyi oyuncu 25.000 dolar kazanır. Toplam bonus havuzu 450.000 doların üzerindedir.

Bireysel puanları derlemeye gelince, Patricof, top kurtarma gibi şeyler için savunma oyuncularını ödüllendirmek için bir sistem kurulduğunu, böylece pasör çaprazları gibi daha saldırgan oyunculara karşı eşit şartlarda rekabet edebileceklerini söyledi.

Sezonun ilk haftası oryantasyon ve uygulama için olacak. Daha sonra beş hafta boyunca haftada üç gün boyunca toplam 30 maç olmak üzere çift etaplı maçlar olacak. Playoff yok.

Avrupa, Asya, Orta Doğu ve Güney Amerika dahil olmak üzere dünya çapında profesyonel voleybol ligleri var. Akinradewo, birçok oyuncunun denizaşırı oynamaya devam etmesini beklediğini ancak Athletes Unlimited liginin onlara başka bir seçenek vereceğini söyledi. Programlarına uyuyorsa her ikisinde de oynamayı seçebilirler.

atricof, “Sınırsız Sporcuların ayırt edici özelliği, oyuncuların her karara ve her seviyeye dahil olmalarıdır.”dedi. “Ve nihayetinde, karda paylaşacaklar. Sporun modelimizi uygulamak için neyin mantıklı olduğunu düşündüğümüzde, voleybol hemen göze çarpıyordu. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu