Dünya

Afrika’da Tokyo 2020 İçin Mücadele Başlıyor

Kamboçya’da rekabete devam etmeden önce iki haftalık bir molanın ortasında FIVB Dünya Turu ile, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları elemeleri ikinci turu için Afrikalı erkekler ve kadınlar Kıta Kupası alt bölgesel aşaması olarak devam ediyor.

27 ülkeyi temsil eden 20 erkek ve 20 kadın takımı, her ülkenin en iyi iki takımının Haziran ayında belirlenecek bir yerde finalde oynayacağı beş ülkeden oluşan dört gruba bölünecek.
Mısır, Gambiya, Gana, Kenya, Mauritius, Mozambik, Nijer, Nijerya, Ruanda, Sierra Leone, Güney Afrika, Sudan ve Zambiya da dahil olmak üzere toplam 13 ülkeden kadın ve erkek sporcular alt bölge Kıta Kupası etkinliğinde yarışacak.

Botsvana, Kongo Brazzaville, Mail, Güney Sudan, Tanzanya, Togo ve Tunus dahil olmak üzere yedi ülke, alt bölge Kıtalararası Kupa turlarına erkek takımlar gönderecek.

Yedi ülke, Cape Verde, Kongo DR, Fildişi Sahili, Gine Conakry, Fas, Uganda ve Zimbabve dahil olmak üzere alt bölge Kıtalararası playofflarında kadın çiftleri ile mücadele edecek.
Şubat ayı ortasından Mart sonuna kadar, CAVB Continental Cup’ın ikinci turu, 21 Haziran haftasında düzenlenecek ve sekiz ülke hem erkekler hem de kadınlar için yarışacak.
Haziran ayında erkekler ve bayanlar Continental Kupası finallerini kazanan ülkelerin takımları Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunlarına katılmaya hak kazanacaklar.

Londra 2012 Olimpiyatları’nda, Continental Cup’tan Afrika konfederasyon temsilcileri sırasıyla kadınlar ve erkekler için Güney Afrika ve Mauritius’du. Rio 2016 Olimpiyatları için, Tunuslu erkekler ve Mısırlı kadınlar, Afrika Kıtası Kupası playoffları aracılığıyla ülkeleri adına Yaz Oyunlarına katıldılar.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu