Köşe YazarlarıManşetÜst Manşet

Aileler ve Alt Yapı Antrenörlerine Düşen Görev

Ahlaklı sporcuların, dürüst bireylerin yetiştirilmesinde antrenörlere büyük görevler düşüyor.

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Voleybolda sezon ortası yaklaşırken takımlarımızın liglerde ve Avrupa Kupalarındaki maçları tüm hızıyla devam ediyor.

Kadınlarda ülkemizi CEV Şampiyonlar Ligi’nde temsil eden VakıfBank, Eczacıbaşı Dynavit ve Fenerbahçe Opet ile CEV Challenge Cup’ ta temsil eden Nilüfer Belediyespor ve Galatasaray Daikin takımlarımız kayıp vermeden yollarına devam ediyorlar. CEV Cup’taki temsilcimiz THY Spor Kulübü’nün ise organizasyona dahil olacağı 8’li final etabındaki rakibi belli oldu. Temsilcimizin bu turdaki rakibi Fransa’nın LEVALLOIS PARIS Saint Cloud takımı oldu. THY ilk maçı 5 Aralık 2023’te İstanbul’da oynayacak.
Erkeklerde ise Avrupa Kupalarındaki heyecan önümüzdeki hafta başlayacak.

Bravo Adlin Kaymaz

KFC Kadınlar Voleybol 1.Ligi takımlarından Bolu Belediyespor oyuncusu Adlin Kaymaz, kulüp yöneticileriyle birlikte örnek olacak bir organizasyon gerçekleştirdi. 2001 doğumlu genç libero, bu sezon transfer olduğu Bolu Belediyespor’dan aldığı ilk maaşı ile Çobankaya Şehit Murat Paçal İlkokulu’nu ziyaret ederek öğrencilere çeşitli hediyeler verdi. Bolu Belediyespor yöneticileriyle birlikte gittikleri okulda çocukların mutluluğuna şahit olan Adlin, “Onların minik kalpleri mutlu oldukça ben de çok mutlu oluyorum. Çocuklar gülsün, dünya gülsün” diyerek bu tür jestlerinin devam edeceğini de belirtti. Kendisini yetiştiren ailesi, öğretmenleri ve antrenörlerini tebrik ediyorum. Güzel gönüllü Adlin Kaymaz’a da kocaman bir teşekkür…

Selin Güçlü Plaj Voleybolunda FIVB Hakemi Oldu

Dünya Voleybol Federasyonu (FIVB), yaklaşık 5 yıl önce uluslararası voleybol müsabakalarında maç yönetecek hakemlerle ilgili bir değişikliğe gitti. Değişikliğin ardından CEV ve FIVB organizasyonlarında görev yapacak hakemleri CEV hakemi ve FIVB Hakemi olarak ayırıma tabi tuttu. Salonda 2019 Yılında Ankara’daki kursta başarılı olan Seçkin Yener, Koray Yılmazgil ve Caner Çildir ülkemizin ilk CEV Uluslararası Voleybol Hakemi olmuşlardı.
İlk FIVB Uluslararası Plaj Voleybolu Hakem Kursu, 3-7 Kasım 2023 tarihleri arasında Tayland’ın Roi-Et kentinde düzenlendi. Bu kursa katılmak isteyen adaylar bir ay öncesinde başlayan çevrimiçi seminerde yer aldılar. Seminer sonunda yapılan iki sınavda başarılı olan hakemler ise Tayland’daki FIVB Uluslararası Plaj Voleybolu Hakem Kursuna katıldılar. Ülkemizden Selin Güçlü de bu aşamalarda başarılı olarak Tayland’daki kursta yer aldı. Aralarında Kanada, Yunanistan, Bulgaristan, ABD, İspanya, Uganda, Meksika, Brezilya, Zimbabve, Sudan, İskoçya, Vietnam, Uruguay, Tayland’ın bulunduğu 18 ülkenden 19 hakemin yer aldığı kurs sonunda sınav yapıldı. Selin Güçlü de bu sınavda başarılı oldu ve Yasemin Altıner’den sonra ülkemizdeki ikinci FIVB Plaj Voleybolu Hakemi oldu. Güçlü, kursun ardından U21 FIVB Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil etti. FIVB klasmanına yükselen Selin Güçlü turnuvada kadınlar üçüncülük maçında Yardımcı Hakem olarak görev yaptı. Kendisini tebrik ediyor; başarılarının devamını diliyorum.

Aileler ve Alt Yapı Antrenörlerine Düşen Görev

Yazılarımda sıklıkla yer alan Fair Play hakkında geçen hafta yaşanan bir olay beni hem güldürdü hem de düşündürdü.
Bildiğiniz gibi TVF, iki senedir Altyapılar Türkiye Şampiyonası (Festival Voleybol)’da, 2023-2024 Sezonundan itibaren de Türkiye’nin en üst ligleri olan Efeler ve Sultanlar Ligi’nde Fair Play’i özendirmek amacıyla Yeşil Kart uygulamasını kullanıyor.  Belirli kurallar dahilinde hakemin kararından sonra hakkın sahibine teslim edilmesi amacına hizmet eden Yeşil Kart, bölge maçlarında da Beyaz Kart olarak uygulanıyor.
Geçtiğimiz hafta, adını vermek istemediğim bir ilde oynanan Midi Voleybol bölge müsabakasında oyunculardan biri başhakemin kendilerine verdiği sayı ile sonuçlanan rallide topun kendisine çarparak çıktığı belirtiyor. Bunun üzerine karşılaşmanın Başhakemi de kuralları uygulayarak bu minik sporcuya ‘Beyaz Kart’ gösteriyor. İşte o sırada tribünde evladını seyreden bir veli, tribünden sahaya doğru seslenerek çocuğunun doğru bir hareket yaptığını, rakibin sayısını belirttiğini söyleyip, ‘Daha ne diye kart gösteriyorsun’ şeklinde sitem ediyor. Tribüne yakın olan görevlilerin anlatımını tam olarak dinleyemeyen velimiz için masadan kuralı açıklayıcı anons yapılınca velimiz de mahcubiyet hissediyor. Elbette nedenini öğrenince evladıyla gurur duyuyor ama bu olay beni düşündürüyor.
Ahlaklı sporcuların, dürüst bireylerin yetiştirilmesinde büyük önemi olduğunu düşündüğüm Yeşil/Beyaz Kart- Fair Play uygulamasını biraz daha fazla anlatmamız gerektiğini anlatan bu olaydan sonra öğretmen ve alt yapı antrenörlerinin dikkatini çekmek istedim. Lütfen velilerimizi ve öğrencilerimizi Fair Play konusunda biraz daha fazla bilgilendirelim.

Kıymetli okurlarımız,

Bu hafta da ‘Haberiniz Olsun’ istediğim konuları aktardım. Kalın sağlıcakla.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu