Genel Haberler

Alan Knipe’dan Yeni Başlayan Koçlara Tavsiyeler

Sanırım koçluktan ayrılmak, koçken verdiğim en son cevap olacak. Çünkü koçluktan ayrılmaya hiç çalışmadım. Bu yüzden yardımcı koçluk pozisyonları aramadım ve her zaman inanılmaz derecede üst düzey koçlar seviyesinde oldum. Farklı koç danışmanlarıyla beş altı farklı deneyim yaşadım.

Kendimi öyle bir duruma soktum ki kendimi geliştirebilmek için ekstra yardım bulmak için çok çalışmam gerekti. Tavsiyem her zaman daha iyi olma fikrine sürekli bağlanmanın bir yolunu bulun.

Çünkü kendimi çok genç yaştan itibaren sürekli olarak  koçluk pozisyonunda buldum. Bu yüzden çevremde çok fazla akıl hocası yoktu ve dışarı çıkıp aramam gerekenleri bulmalıydım.

Yani benim bazen tavsiyelerim olur. En iyi rota, baş koçluğa giden en hızlı yoldur. En iyi yol en iyi antrenörlerin etrafında olmaktır ve kendinizi kaptırabileceğiniz ve gerçekten ilişkilere yatırım yapabileceğiniz en iyi programlar ve kültürler; iyi koçlar, iyi insanlar ve iyi organizasyonlardır.

Ve her zaman en üstteki kişiden neden iyi olduklarını öğrenin. Çünkü çoğu zaman sadece neyin iyi olduğunu öğrenmekle kalmazsınız. Çoğu zaman asla yapılmayacak şeyler öğrenirsiniz.

Akıllı bir genç koçsanız ve teknik kadrodaysanız, baş antrenörün yaptığı her şeye veya bir oyuncuyu ya da bir durumu nasıl idare ettiğine katılmayacaksın. Ama neyi sevip neyi sevmediğinizi farklı koçlardan öğrenirsiniz ve bir koç olarak kendinizi oluşturursunuz.

Bu yüzden iki şeyi zorlardım. En iyi koçların etrafında olabildiğince çok zaman geçirin ve en iyi organizasyonlar da bulunun.

Bunun bir parçası olabilirsiniz ve diğer yönü ise sürekli olarak bir öğrenici olmak ve daha iyi olmanın yollarını bulmaktır. Röportajlardan bazılarını dinleyerek bunların profesyonel olarak gelişmenize fırsat sağlayıp sağlamadığını anlayabilirsiniz. Ve bunun bir parçası olmaya, sözleşmelerin ve koçluk kliniklerinin bir parçası olmaya gayret edin.

Ama aynı zamanda okumak için zaman bulun. Koçluk, liderlik veya biyomekanik olsun, harika insanlar tarafından yazılmış bir sürü kitap var.

Ama bir yıl içinde bir ay içinde bir hafta içinde bir gün içinde gelişmeye devam etmek için sürekli zaman bulun.

Çünkü özellikle oyunculukları iyi olan çok sayıda genç koç, en azından her şeyi en baştan biliyorlar. Onlar daha önceden yaptıklarını düşünüyorlar ve değerli bir dersi aldıkları fikrindeler. Kendilerini geliştirirken gerçekten bilmedikleri şeyleri bir şekilde öğrenmek zorunda olduklarını biliyorlar.

Yani bir nevi kendilerini aç kabul ediyorlar ve egoları olmuyor. Şayet iyi bir oyuncu olsaydınız ve koçluğun çok farklı bir şey olduğunu anlasaydınız ve muhtemelen neredeyse hiç bilmediğiniz fikrine kendinizi açmış olursunuz.

Yapabileceğini düşünüyorsan ve bunun koçluk dünyasına çok daha yumuşak bir giriş olacağını düşünüyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu