Plaj Voleybolu

Alman Yıldızlar İçin Olimpiyat Rüyası Bir Yıl Uzadı

Almanya’nın en iyi takımı Karla Borger ve Julia Sude, önümüzdeki yıl Olimpiyat Oyunlarının ertelenmesinin önümüzdeki hafta ve ayların planlanması açısından daha fazla güvenlik sağladığına inanıyor.

Kalifikasyon turnuvaları yok, ulusal ve uluslararası doping kontrolleri yok, makul antreman fırsatları yok ve kendi kendine izolasyon; tüm bunlar planlanan açılış töreninden birkaç ay önce bu tehlikeli durum göz önüne alındığında Olimpiyat Oyunlarının planlandığı gibi devam edeceğini düşünmek artık mümkün değildi. Bu haftanın başlarında Viyana ve Hamburg’daki Major Series etkinliklerinin organizatörleri, koronavirüs pandemisi nedeniyle bu turnuvaların iptal edildiğini doğrulamış olsalar da, Julia ve Karla oldukça karmaşık bir tepki gösterdi.

“İlk tepkim oldukça tarafsızdı. Ne mutluydum ne de hayal kırıklığına uğradım. Çünkü bir şekilde bunların hepsi virüsü çevreleyen dramatik gelişmelerin mantıksal sonucudur ”diyor Julia Sude. “Temelde sadece bir soru işareti söz konusu yani bu sezonun ertelenmesi var. Tekrar düzgün bir şekilde antrenman yapmak mümkün olduğunda, turnuvalar tekrar gerçekleştiğinde, hepsi söz konusudur. ”

Eşi Karla Borger, kararın sporcular üzerinde çok baskı oluşturduğuna inanıyor. “İlgili tüm taraflar için zor olsa da, Japonya’daki IOC ve Organizasyon Komitesi kararı doğru bir şeydi. Sporcu kampından iptal için seslerin daha yüksek olduğu göz önüne alındığında, karar sürpriz olmadı ”diye ekliyor Borger. “Başka türlü sahip olmadığımız şeyler için şimdi biraz daha boş zamanımız var. Mesela saksafon çalmak gibi. Kışın buna başlamak istedim, ancak antremanlar nedeniyle vaktim yoktu. ”

Teknik ekip için de tamamen yeni bir aşama başlıyor. Milli takımın spor direktörü Dr Burkhard Sude, “Resmi bir başlangıç olmalı, ancak sıfırdan yüze çıkartılamaz” diyor. “Ancak, şu anda gerçekten daha önemli şeyler var.”

Fiziksel antrenör Sascha Schlechtweg mevcut durum için hazır bir planı cebinden çıkaramaz: “Daha önce hiç böyle bir durum olmadı. Artık sporcuların sağlığının ekonomik çıkarların üzerine çıkmasından mutluyuz. Önümüzdeki birkaç ay boyunca, bu bizi izlemeye devam etmek ve hazırlık çalışmalarının sonuçlarını mümkün olduğunca uzun süre tutmak anlamına gelir. Çünkü bir şey kesindir: bir noktada hayat normale döner ve sonra en iyi oyunumuzu oynamaya hazır olmalıyız. ”

Takımın psikoloğu Nadine Volkmer, Olimpiyatların ertelenmesinde bile olumlu etkiler görüyor: “Julia ve Karla’nın hem ekip olarak hem de bireysel olarak gelişebileceği zihinsel düzeyde bağlamlar yaratabiliriz. Kazanılan ek zaman, spor psikolojisi araçlarını eğitmek ve optimize etmek için kullanılabilir, böylece korona krizinden sonraki zorluklar daha etkili ve yapıcı bir şekilde ele alınabilir. ”

O zamana kadar, ‘ev jimnastiği’ zamanı. Julia ve Karla, “Halterlerimiz, ağırlıklarımız ve her türlü aletimiz var ve birçok taraftan destek alıyoruz” diyor. “Bir dayanışma duygusu var. Oturup planlar yapacağız. İyi olan şu ki, projeye şimdiye kadar yapılan çalışma boşuna değildi. Şimdi hazırlık aşaması biraz daha uzun. ”

Aynı zamanda, sporcuların muazzam deneyimlerini ve bilgilerini aktarmak için zamanları var. Borger, Athleten Deutschland e.V. tarafından düzenlenen dijital spor dersine katılıyor. Görüntülü sohbette çocuklar ve gençler rol modellerine sorular sorabilir ve değerli ipuçları alabilirler. Buna ek olarak, Alman üst düzey ikilisi video günlüğü ile SWR Sport’ta bulunmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu