Plaj Voleybolu

 Almanya Şampiyonası Öncesi Doğum Günü

Julia Sude, Alman plaj voleybolu mücadelesini Karla Borger ile başlatmadan bir gün önce, Avrupa ülkesinin seçkin oyuncuları yıllık ulusal şampiyonaları için bir araya geldiler ve burada 33. doğum gününü kutladı.
Baltık Denizi’ndeki Lübeck Körfezi’nde yer alan sahalarda gerçekleşen rekabette, Alman şampiyonaları Sude ve Borger’den oluşan ikili Maggie Kozuch ve Laura Ludwig’i üç sette mağlup ederek geçen yıl elde ettikleri  altın madalya başarısını tekrarlamaya çalışacaklar.
Chantal Laboureur ile 2017 Almanya Şampiyonası’nı ve Jana Köhler ile ülkenin 2010 tacını da kazanan Sude, “Bu çılgın bir parti gecesi olmayacak” dedi. “Benim için Almanya şampiyonalarının gerçekleştiği Timmendorfer Strand’da gibi olacak!”
Sude, “Bu yıl maalesef pandemi nedeniyle parti yok. Bugün doğum günümde şampiyonalar için test yaptıracağız ve sonra insanlarla herhangi bir iletişim kuramayacağız. Belki bir çevrimiçi pasta kutlaması vardır. ”
Küresel salgın nedeniyle 2019-2020 FIVB Dünya Turunun büyük bir kısmı iptal edildiğinde Sude, “Bu istikrarsız bir durumdu. Mart ayında ne olacağını veya ne kadar süre oynamamıza izin verilmeyeceğini kimse bilmiyordu. Böylece, diş hekimliği çalışmalarım için pratik yapmaya ve bir şeyler yapmaya karar verdim. Benim için durum rahattı çünkü seyahat etmedik ve sezon boyunca genellikle mümkün olmayan birçok özel şey üzerinde çalışabildik. Ama nihayet tekrar rekabet edebilmek mümkün olunca rahatladım. ”
İki hafta önce Avusturya’nın Baden kentinde düzenlenen FIVB Dünya Turu etkinliğinde dördüncü sırada yer almanın yanı sıra Alman yurtiçi turnesinde oyuna devam etmeden önce Sude, zamanını dişçilik çalışmalarıyla dolduruyordu. “Bu farklı bir konsantrasyon seviyesi ve farklı bir gerginlik. ”
Borger, kendisi ve Sude’nin de müzik aletleri çalarak zamanı geçirdiklerini de kaydetti. Borger, “Saksafon çalıyorum ve zamanı özel ders almak için kullandım” dedi. Julia piyano çalıyor ve hatta televizyonda birlikte performans gösterdik. Mola sırasında birlikte bir ders aldık. ”
2004 yılından bu yana FIVB etkinliklerinde 2007’de Claudia Lehmann ile ilk Dünya Turu’nda yarışan Sude’ye babası koçluk yapıyor. Bir voleybol oyuncusu olan Burkhard Sude, Almanya adına 203 kez voleybol milli takım formasını giydi ve ülkenin Yılın Oyuncusu ödülünü beş kez kazandı. Ayrıca Atlanta 1996 ve Sydney 2000 Olimpiyat Oyunlarında Alman takımlarına koçluk yaptı.
Sude, “Babam salonda oynarken ve daha sonra Jorg Ahmann ve Axel Hager’ın plaj voleybolu koçu iken sahaların kenarında büyüdüm” dedi. Bu nedenle, spora başladığımda hangi yaşta olduğumu belirlemek zor. İlk yarışmalarımın 16 yaşımdayken Alman turnesinde oynadığımı biliyorum. ”
2012’de Londra’da (Kohler ile birlikte) ve 2016’da Rio de Janeiro’da (Laboureur ile birlikte) Olimpiyat Oyunlarına katılmayı başaramayan Sude ve Borger, şu anda Almanya’nın geçici Tokyo Yaz Oyunları listesinde en üst sırada yer alıyor, çünkü ikili 5950 puana sahip. Bu, en iyi 12 puan. Kozuch ve Ludwig ikinci (5.440 puan), Victoria Bieneck ve Isabel Schneider üçüncü (4.660) en iyi puana sahipler.
Sude, doğum gününde maç oynaması sorulduğunda, “dürüst olmak gerekirse, Almanya şampiyonasındaki maçlarla ilgili hatıralarım var çünkü bunlar çok özel ve duygusallar, özellikle bütün bir stadyum size mutlu yıllar söylediği zaman. Gözlerim hep yaştı. “Spordaki idollere gelince, Sude “en iyi kadın ve erkek oyuncularının maçlarını izlemeyi ve oyunlarını, becerilerini, esnekliğini ve zihinsel davranışlarını analiz etmeyi çok seviyor. Herkes bireyseldir ve bir stili veya davranışı kopyalamak mümkün değildir. İzleyerek, belirli bir beceriyi alarak ve onu kendi beceriniz olarak geliştirerek öğrenirsiniz. ”
Unutulmaz anlar sorulduğunda Sude, Kohler ile 2010 Alman şampiyonluğunu kazanmanın aklımda her zaman öne çıkacağını söyledi. Sezon sonunda, aile ve arkadaşların önünde her zaman duygusaldır. Ve kazandığım her madalyayı her zaman takdir ediyorum çünkü sevdiğiniz bu spora verdiğiniz tüm fedakarlıkların ve sıkı çalışmanın ödülü bu. ”
Sadece Ludwig (183), kariyerinde FIVB ve CEV etkinliklerinde 30 podyum yerleştirmesi derleyen Sude’den (166) daha fazla uluslararası plaj voleybolu etkinliklerinde Almanya için oynadı. 127 Dünya Turu başlangıcında Sude, kredisine dokuz final, 13 podyum yerleştirme, 19 final dört bitiş ve 41 elit sekizli ile üç altın madalya kazandı.
Favori sahalara gelince, Sude “Almanya’daki tüm şehirlerden alıntı yaptı çünkü o kadar nadir ki evimizdeki kalabalığın önünde oynuyoruz. Tokyo geçen yıl özeldi çünkü Olimpiyat Oyunları için test etkinliği olarak seçildi ve orada yarı finallere ulaştık. Ev turnuvası gibi hissettirdiği için Gstaad benim için özel çünkü orada ailem var ve beni her zaman bir kızım gibi ağırlıyorlar. ”
Tokyo Olimpiyatları’ndan ve yarışmanın 2021’e ertelenmesinden bahseden Sude, “Herkes için bir serseri oldu. Sanırım bir yılı hiç bu kadar detaylı planlamadık ama geldiği gibi alıyoruz. İşin iyi yanı, her zaman bir şeyler geliştirip ekleyebilmeniz veya yeni bir şeyler deneyebilmenizdir. Bu yüzden bunu bir şans olarak kabul ediyoruz! “Gelecek ve Paris 2024 Olimpiyatları ve ötesi için yarışan Sude, “Hayatın sizin için ne hazırladığını asla bilemezsiniz. Hala motive oluyorum ve vücudumun herhangi bir sorunu olmadığı ve oynamak eğlenceli olduğu ve ondan yaşayabildiğiniz sürece, bir sonraki döngüye hazırım! “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu