Plaj Voleybolu

Amerika Kolej Voleybol Sahnesindeki Yabancılar

Geçtiğimiz hafta sonu başlayan Amerikan üniversiteler plaj voleybolu sezonunda, şu anda 42 ülkeden 173 yabancı oyuncu 2020 yılında okul kadrolarında yer alıyor.

Kolejlerde, üniversitelerde ve topluluk / küçük kolejde yarışan yabancı oyuncuların başında Kanada (29 oyuncu), Brezilya (26), Porto Riko (17), Almanya (9), İtalya (9), Norveç (9) , Avustralya (8), İngiltere (5), Yeni Zelanda (5), Sırbistan (5) ve Çek Cumhuriyeti (4) oyuncu ile yer alıyor.
Amerika Birleşik Devletleri’ndeki okullarda kolej oyuncuları olan diğer ülkeler Fransa (3), Hollanda (3), İsveç (3), Dominik Cumhuriyeti (2), Mısır (2), Estonya (2), Letonya (2), Litvanya (2), Meksika (2), Paraguay (2), Singapur (2), İspanya (2) ve Ukrayna (2).

Amerikan kolejlerinde ve üniversitelerinde birer oyuncusu bulunan ülkeler Arjantin, Avusturya, Belçika, Şili, Hırvatistan, Finlandiya, Yunanistan, Guatemala, Hong Kong, Macaristan, İsrail, Japonya, Makao, Polonya, Slovak Cumhuriyeti, Slovenya, İsviçre ve Venezuela’dır.
Amerika’daki üniversite sahnesinde en iyi yabancı takımların başında İtalyanlar Margherita Bianchin (Traviso) ve Federica Frasca (Roma) geliyor. İkili 72-19 luk galibiyet mağlubiyet oranı yakaladıkları Florida International’da bir arada dördüncü sezonlarını oynuyorlar.
Her iki İtalyan da Frasca’nın geçen Temmuz ayında dördüncü sırada yer aldığı FIVB Dünya Turu’nda Alba Adriatica’da kendi topraklarında mücadele ettiler.
Viktoria’nın kız kardeşi olan Orsi Toth, Marta Menegatti ile FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turunda en iyi oyunculardan biri olarak anılıyor ve şu anda İsviçre Bern’den genç Selina Marolf ile Loyola Marymount’un en iyi takımını oluşturuyor. Orsi Toth, geçen sezon bir birinci sınıf öğrencisi olarak Lady Lions için 27-9 luk bir oran tutturdu. LMU’da ikinci kolej sezonunda Marolf 27-21 lik bir oran yakaladı.
Amerikan kolej sahnesindeki bir başka üst düzey takım, yedinci sırada yer alan Stetson’daki Brezilyalı Ana Costa (Sergipe) ve Kyce Martins (Rio de Janeiro). Costa ve Martins sezona geçen hafta Florida’daki Seminole Beach Bash’da başladılar ve ulusal olarak Florida Florida Eyaleti, Cal Poly ve TCU’dan Houston Baptist ve Louisiana-Monroe’dan çiftleri yendiler.
Geçen sezon ABD’nin en iyi kolej oyuncusu olan ve hala Güney Kaliforniya kadrosunda yer alan Letonya Tina Graudina (Jurmala), Anastasija Kravcenoka ile Tokyo 2020 Olimpiyatları’na katılmaya hak kazandığı için bir sezon oynamayacak. Letonyalılar geçen Eylül ayında Çin’deki Olimpiyat elemesini kazanarak Yaz Oyunları’na katılmaya hak kazandılar.
Güney Kaliforniya’da iki sezonda Graudina, ulusal sıralamadaki okulu için Abril Bustamante ile 64-4 lük bir oran yakaladı. 2020 sezonunda USC Lady of Troy, Eric Fonoimoana ile Sydney 2000 Olimpiyat şampiyonu Dain Blanton tarafından çalıştırıldı.
Amerikan kolej kadın plaj voleybolu sezonu Mayıs ayında UCLA’nın son iki unvanı aldığı Alabama’da 1-3 Mayıs için düzenlenen NCAA Division I Şampiyonası ile sona erdi. USC 2016 ve 2017 yıllarında şampiyonluğu elde etti. ABD Voleybolunun erkekler ve kadınlar için kolej çiftler şampiyonaları 6-9 Mayıs’ta Hermosa Beach, California’da oynanacak.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu