Genel Haberler

Andrei Zenovich Hakemlik Kariyerine Son Verdi

Andrei Zenovich, son uluslararası voleybol maçını yönetmiş olabilir, ancak Rus kariyerinin bir sonraki aşamasına geçmeye ve yeni nesil voleybol hakemlerinin yüksek standartlarını karşılamasına yardımcı olmaya hazır.
Zenovich, kariyerini 55 yaş sınırını geçtikten sonra uzatma iznini aldıktan sonra Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nı son turnuvası yapacaktı.
Ne yazık ki, Tokyo 2020’nin Covid-19 salgını ışığında ertelenmesi, dördüncü Olimpiyat Oyunlarında hakemlik yapamayacağı ve Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) Hakemlik Komisyonu’nda yer almak için yarıştığı anlamına geliyor.
FIVB Hakemlik ve Kurallar Komisyonu başkanı Willy Paredes, seçilirse genç hakemlerin öğrenebileceği daha iyi kimse olmadığına inanıyor.
Paredes, “Kesinlikle birçok hakem profesyonelliğinden ders aldı, iyi düzenlenmiş hakem belgelerine dikkat etti ve bunları gerektiğinde hızlı danışmanlık için yarışmalara getirdi” dedi Paredes.
Resmi ve gayri resmi toplantılarda değerli deneyimleri paylaşmaya her zaman açıktı, maçlardan önce güçlü destek ve daha sonra gerçekçi geri bildirimler sağladı.
“Genç hakemlerin en deneyimli hakemleri dinlemesi çok yardımcı oluyor; Bu deneyimlerin paylaşımı, yolculuğuna büyük olaylarla başlayan hakemler için pek çok yol açtı. ”
Temmuz’da 58 yaşına giren Zenovich, 1995’te FIVB Uluslararası Hakem olarak nitelendirildi, ancak bundan önce Sovyetler Birliği’nde ve ardından Rusya liginde düzenli olarak hakemlik yaptı.
Rostov-On-Don doğumlu muhbir, üç Olimpiyat Oyununda yer aldı. Rio de Janeiro 2016’da, ev sahibi ülke Olimpiyat altınları için 12 yıllık bekleyişi sona erdirmek için İtalya’yı mağlup ettiğinde erkekler altın madalya maçında hakemlik yaptı.
2012 Londra’da Brezilya ile ABD arasındaki bayanlar finalinde hakemlik yaptığı ikinci Olimpiyat altın madalya maçıydı. İlk Olimpiyat Oyunlarında, Çin ve Küba arasındaki bayanlar bronz madalya karşılaşmasının kontrolünü ele geçirdi.
Paredes, “Andrei’nin maçlar sırasında açık ve samimi olmanın doğal yolu, oyunculara ve koçlara çok güvenilir bir imaj yansıtmasına yardımcı oldu” dedi.
FIVB seviyesinde oyun alanı içinde ve dışında son yirmi yılın en saygın hakemiydi.
“Oyuncularla ve antrenörlerle kolay ve dostane iletişim yöntemi, maç öncesi gerginliği en hassas maçlardan önce bile normal seviyelere düşürdü.”
Zenovich ilk kez 1997’de FIVB Dünya Ligi’nde hakemlik yaptı ve 2018’de FIVB Voleybol Milletler Ligi başladığında devam etti.
Altı Dünya Şampiyonasında yer aldı. 1998, 2002, 2006, 2010’daki FIVB Kadınlar Voleybol Dünya Şampiyonası ve 2014 ve 2018’deki FIVB Voleybol Erkekler Dünya Şampiyonası’nın yanı sıra beş FIVB Voleybol Dünya Kupası ve dört FIVB Voleybol Dünya Büyük Şampiyonlar Kupası.
Avrupa’da Zenovich 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017 Avrupa Şampiyonalarında hakemlik yaptı ve 2005’ten beri Rusya Hakem Komisyonu üyesi ve Rostov Bölgesel Voleybol Federasyonu başkan yardımcısıdır. 2010’dan beri.
Paredes, “Meslektaşları ona” Papa Andrei “diyorlardı” dedi. “Bu takma ad, her şeyi herkesin ona olan büyük sevgisini anlatıyor.
Andrei, katıldığı tüm müsabakalarda hakem takımının büyük ‘kaptanı’ idi, her zaman çok arkadaş canlısı davranıyor, zamanını paylaşıyor ve iyi ruh halini sahada ve saha dışında yayıyordu.
Hakemler arasında takım uyumu kurmaya yardımcı olma yeteneğine sahip bir ‘takım oyuncusu’ ve hepimiz için inanılmaz derecede iyi bir arkadaş oldu. “

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu