Köşe YazarlarıManşet

Antalya’da voleybol rüzgarı esti

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Doğası ve tarihi zenginliklerinin yanında plaj, kongre ve futbol ile plaj voleybolu turizmindeki yeriyle ülkemizin en önemli merkezlerinden olan Antalya, bu kez salon voleyboluyla dünyanın spor gündemine oturdu.

TVF ve Eczacıbaşı Spor Kulübü işbirliğiyle, ülkemizde üst üste 2.kez düzenlenen 2022 FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası İtalyan Imoco takımının şampiyonluğuyla sona erdi.
Antalya Spor Salonu, 14-18 Aralık tarihlerinde dünyanın en büyük 6 takımını konuk ederken, tribünlerin her maçta tamamen dolması Antalyalıların voleybola olan özleminin bir göstergesiydi.

Mükemmel Organizasyon

TVF Plaj Voleybolu Merkezinin de bulunduğu Antalya’da dünyanın en önemli plaj voleybolu organizasyonları gerçekleştirilir. Bu yıl salon voleybolunun kulüpler ölçeğindeki en prestijli organizasyonu olan FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonasına ev sahipliği yapan Antalya, bu alanda da çok başarılı bir sınav verdi.
CEV, 2019’da Ankara’da düzenlenen Avrupa Voleybol Şampiyonası organizasyonunu ‘Yılın Etkinliği’ olarak seçmiş ve TVF’ye ödül vermişti.
2022 yılında ise FIVB Milletler Ligi’nin 1. etabı ile final etabının ev sahipliğindeki başarısı TVF’yi dünyanın zirvesine çıkartmıştı.

CEV’den Sonra FIVB’den Büyük Övgü

‘Türk Finali’ yaşamayı arzu ettiğimiz turnuvayı gümüş ve bronz madalyayla tamamladık. İtalyan Imoco’ya kupasını Dış İşleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun vermesi turnuvaya ayrı bir değer kattı.

Şüphesiz son günün en mutlu kişileri TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ile salon voleybolunda ilk kez bu kadar önemli bir organizasyonu üstlenen TVF Antalya Voleybol İl Temsilcisi Kenan Gürkan’dı.

Turnuvayı takip eden FIVB Genel Direktörü Fabio Azevedo, yaptığı açıklamada Türkiye Voleybol Federasyonu’ndan övgü dolu sözlerle bahsetti. Azevedo konuşmasında ‘Bu yıl dünyanın en önemli şehirlerinde birçok farklı (kadın-erkek) yaş kategorilerinde organizasyonlar yapıldı. Yapılan bu organizasyonların içinde sadece iki organizasyon tam anlamıyla mükemmeldi. Bir tanesi Ankara’da düzenlenen Milletler Ligi Finalleri, diğeri de Antalya’nın ev sahipliği yaptığı Kulüpler Dünya Şampiyonası’ydı. Bu iki organizasyonun düzenlenmesinde standartları öyle yüksek tuttunuz, organizasyonda yer alan sporcuları ve resmi görevlileri sunduğunuz koşullarla öyle memnun ettiniz ki; tüm katılımcılar bütün organizasyonların Türkiye’de yapılmasını arzu ediyor” diyerek TVF’ye hakkını teslim etti.

Antalya’da Mutlu Bir Yunan

Turnuvada Uluslararası Voleybol Hakemlerimizden Nurper Özbar düdük çalarken, Ozan Çağı Sarıkaya’da rezerv hakem olarak görev yaptı. MHGK Başkanı ve CEV Hakem Kurulu Üyesi Aziz Yener de organizasyonel tecrübesiyle etkinlikte önemli bir rol üstlendi.

Imoco ile VakıfBank takımları arasında oynanan maçta Yunanistan’dan Gerothodoros Epaminondas (Nondas) başhakem olarak görev yaptı. Yunan hakem Nondas’ın doğum günü sebebiyle Aziz Yener, Nurper Özbar ve Ozan Çağı Sarıkaya ile CEV Süpervizörlerinden Nihat Ermihan’ın karşılaşma öncesinde yaptıkları sürpriz, saha arkasındaki en güzel görüntüydü.
Kesilen pasta ile karşılaşmaya moralli çıkan Nondas iyi bir yönetim sergilerken Antalya’daki sürprizden duyduğu mutluluğu ülkesindeki yetkililere anlattı. Yunanistan Voleybol Federasyonu da böylesine önemli bir organizasyonda iki ülke haklı arasında örnek oluşturacak bu jestten duyduğu memnuniyeti dile getiren mesajı iletti.

 

Yaklaşık 200 Gönüllü Görev Yaptı

Hemen hemen her etkinliğin en önemli karakteri olan Gönüllü ordusu, bu harika organizasyonda da arı gibi çalıştı.

Antalya Sultanlar – Efeler Ligi’ni Hak Ediyor

Voleybola olan ilgisini yerinde gördüğümüz Antalya’nın en kısa sürede Avrupa’nın en iyi liglerinden sayılan Sultanlar Ligi ile Efeler Ligi’nde yer almasını arzu ediyorum.

Kıymetli Okurlarımız,

İki gün boyunca Antalya’da bizlere harika ev sahipliği yapan TVF ve Eczacıbaşı Spor Kulübü ile turnuvaya destek veren herkese gönülden teşekkür ederim. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 6 Mart 1930’da şehri ziyareti sırasında belirttiği ‘Şüphesiz Antalya dünyanın en güzel yeridir’ sözünde olduğu gibi Antalya salon voleybolunda da ülkemizin en güzel yerlerinden biri olduğunu kanıtladı.

Bugün de Antalya’daki başarılı organizasyonun görünmeyen taraflarından ‘Haberiniz Olsun’ istedim.

Kalın sağlıcakla.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu