1. LigKadınlarLigler

Antalyalı Voleybolcular “Memleketim” Müzikalinde

TVF Kadınlar Voleybol Birinci Ligi’nde mücadele eden Berlin Döner Antalyaspor Voleybol Takımı, “Memleketim” müzikalini izledi.
B Grubu’nda 27 puan ile dördüncü sırada bulunan Antalya’nın Sultanları, Vestel Venus Sultanlar Ligi’ne çıkma mücadelesi veriyor.
Play-Off etabına yaklaşılırken, yoğun ve stresli geçen dönemde Antalya Devlet Opera ve Balesi’nin sahnelediği Memleketim müzikalini izleyerek moral buldu.

Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdürü Akın Ulutaş, Antalya’nın sanat ve spor alanında öncü iki büyük kurumunun işbirliği ile Antalya için güzel projelerde birlikte çalışmayı planladıklarını belirtti. Temsil sonrası kulise geçen Antalya’nın Sultanları, performans gösteren sanatçıları tebrik etti.
Memleketim müzikalinde, toplumumuzun ortak hafıza deposu olan ve tarih içinden süzülerek gelen zengin bir geleneğin ürünü olan türkülerimiz konu alınıyor. İnsan duygu ve davranışlarındaki derin anlamları hümanistik bir bakış açısıyla ele alan türküler Türkiye’nin ortak kültürel dokusuna bir ayna tutarken Memleketim eserinde de bu ayna sahneden seyircilere kâh lirik, kâh eğlenceli, kâh ironik bir anlatımla dönüyor.

Eserde Anadolu’da yaşayan insanların asırlar boyunca süre gelen duyguları, düşünceleri, yaşamlarının çeşitli görünümleri ve kültürel değerleri türküler üzerinden yansıtılıyor. Türkülerin öyküleri ise çağdaş bir meddah anlatımı ile sanatçılar yoluyla iletiliyor.
Klasik Batı Müziği orkestrasına uygun çok sesli düzenlenen türküler, opera sanatçıları tarafından seslendiriliyor.
Bir uvertür, bir semah, eserin sonunda seslendirilen bir potpuri ile toplam 18 türkünün yer aldığı eserde psikoloji, eğlence, hiciv, milli, geleneksel, söylenemeyeni söyleme, eğitici ve ahlaki gibi işlevleri ile türkülerin eşsiz yol göstericiliği seyirci ile buluşuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu