Genel Haberler

Antrenmanda Zaman Emici Hareketler

Her seviyedeki voleybol antrenörleri için en değerli şey zamandır. Üniversite koçları için antrenman, idari evrak işleri, halkla ilişkiler, pazarlama, bütçeleme vb. içeren işler epey bir zaman alır. Kulüp takımlarında çalışan koçlar; tesis programı, oyuncu ve ebeveyn programları ve sporcunun akademik yükümlülükleri arasında bir denge kurulmalıdır. Sonuç olarak, birçok kulüp takımında koçların takımlarıyla çalışmak için sadece iki saati vardır. Bu zamanı verimli kullanmak hem oyuncu hem de takım gelişimi için çok önemlidir.

Zamanı boşa harcayan ve oyuncu gelişimiyle yalnızca marjinal olarak ilişkili olan bir aktivite olarak zaman emmeyi tanımlıyorum. Bu faaliyetler mutlaka değerden yoksun değildir, ancak sınırlı salon süresi göz önüne alındığında diğer faaliyetler daha önemlidir.

Zaman Emici Hareketler #1

Esneme için Antrenman Süresini Kullanma :

Bir oyuncu esneme ihtiyacı hissederse, esnemenin göreceli yararlarına girmeden, antrenmandan önce bu süreci tamamlamasını sağlamak gerekir. Antrenman süresi voleybol hareketlerini geliştirmeye ve voleybola dokunmaya odaklanmalıdır.

Zaman Emici Hareketler#2

Kelebek veya Daire Matkapları için Uygulama Süresini Kullanma

Kelebek veya dairesel matkaplar (eş anlamlı terimler) değerden yoksun mu? Belki hayır, ama bu tür etkinlikleri nadiren kullanmanın nedeni çoğu öğrenme uzmanının, beceri geliştirme için kaliteli geri bildirime yüksek değer vermesidir. Üretken geri bildirimin önemli bir yönü ise öğrencinin geri bildirimi başka bir tekrarda kullanması için anında fırsatla birleştiğinde geri bildirimin doğruluğudur. Örneğin, yoldan geçen birine geçiş platformunu hedefe yönlendirmesini söylediğimi varsayalım. Daha sonra, geribildirimi kullanarak beceriyi tekrarlamaları için hemen bir fırsat elde etmelerini istiyorum (ideal olarak, tekrar etmek için birkaç fırsat). Kelebek veya daire matkaplarındaki sorun, oyuncunun tek bir tekrardan sonra başka bir şey yapmasıdır. Çalışmanın organizasyonu, bir koçun sağlayabileceği geri bildirimi kullanan hemen tekrarlamaya izin vermez. Genellikle, oyuncu beceriyi tekrarlamak için döndüğünde, önerilen geri bildirimi unutur. Bu tür etkinliklerin öğrenme için optimal değildir.

Aynı konsept “vur ve kovala” çalışmaları için de geçerlidir. Oyuncuların kaç kez hücum edeceği ve ardından spor salonundaki uzak bir noktaya kadar topu kovalamak için filenin altına eğileceği bir çalışma söz konusudur. Anında geri bildirim ve tekrarlama imkansızdır. Antrenörler bu tür aktivitelerden kaçınmalıdır.

Zaman Emici Hareketler #3

Bir oyuncuyla konuşmak için bir takım etkinliğini durdurmak :

Kariyerimizin bir noktasında hepimiz bunu bir ölçüde yaptık. On bir oyuncu etrafta dururken, koç bir oyuncuya oyunun belirsiz bir yönü hakkında ahkam keser. Söylenmesi gereken önemliyse, o oyuncuyu çalışmadan çıkartıp diğer oyuncular devam ederken amacınızı belirtirsiniz.

Zaman Emici Hareketler #4

Oyunla ilgisi olmayan etkinlikler:

Oyunla ilgisi olmayan uygulamalarda çılgınca şeyler söz konusudur. Voleybol pas isabeti veya kazma vuruşu olarak özetlenen bir oyundur. Faaliyetlerinizin mümkün olduğunca bu sırayı tekrarlamasını sağlamaya çalışmak gerekir. Tek bir beceri ya da blok öğretim ortamında bir oyuncu ile çalışılacak durumlar vardır. Ancak, bu faaliyetler kural değil istisna olmalıdır.

Zaman Emici Hareketler #5

Zamansız su molaları :

Antrenman sırasında oyuncuların susuz kalmaması çok önemlidir. Bununla birlikte, antrenmandaki bu iyi niyetli molalar, oyuncuların yaptıkları işlere odaklanmalarını sağlayan sosyal oturumlara dönüşür. Farklı bir format olarak, oyuncular sahanın yakınında su şişeleri bulundururlar ve topları kovalarken, yerleri silerken veya grupları bir aktivitenin dışındaysa, bir çalışma talim devam ederken “anında” su içerler. Eski Milli Takım Teknik Direktörü Toshi Yoshida, oyunculara iki grup halinde su molası verirdi. Bir grup su ihtiyacını giderirken, diğerleri oyunun bir yönü üzerinde çalışırlar. Altmış saniye sonra gruplar değişirdi. Sonuç olarak, sahada her zaman bir hareketlilik vardı.

Pratik, anlamlı tekrarlama zamanıdır. En iyi koçlar, zamanın nasıl geçirileceğini titizlikle planlar. Faaliyetler, “anında” geri bildirim sağlarken tekrarları en üst düzeye çıkarmaya odaklanılmalıdır. Antrenmanlarınızdaki duraklamalar minimum düzeyde olmalı ve uzun bir sırada bekleyen oyuncular bir beceri uygulama şansını beklemelidir.

Uygulamada harcanan zaman, bir kişinin programının tartışmasız en kritik yönüdür. Antrenörler sıklıkla antrenmanlardan çok gerçek rekabete değer verirler. Bir takım, nasıl antrenman yaptıklarını yansıtan bir tarzda maçlar oynayacaktır. Bir koçun verimli, yüksek kaliteli uygulamaları planlamak için harcadığı zaman, bir takımın bir müsabakada nasıl oynayacağına büyük fayda sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu