Genel HaberlerManşet

Antrenör Olarak Değerini Nasıl Kanıtlarsın?

Koçluk motivasyonuyla ilgili olarak, Mark Lebedew, At Home on the Court daki bir postunda Shane Battier’den (basketbol) bir alıntı ekledi. İlk satırı:

“Orada değerlerini kanıtlamak istemeyen bir koç yok.”

Motivasyon konusunda daha ileri gitmek istiyorsanız, Mark’ın gönderisine gitmenizi ve oradan devam etmenizi tavsiye ederim. Battier’in önerisini ve / veya Mark’ın postunun ilk satırında söylediklerini (kazanmakla ilgisi olduğunu) tartışabilirsiniz. Burada odaklanmak istediğim şey işin motivasyon tarafı değil, “Nasıl?” bu da Batteir’in açıklamasından mutlaka gelmelidir.

Antrenörler olarak değerimizi nasıl kanıtlarız?

Yine de bu soruyu ele almaya başlamadan önce sorulması gerektiğini düşündüğüm ikincil bir soru var?

Kime değerimizi kanıtlamamız gerekiyor?

Tartışma uğruna, değerinizi kimseye kanıtlamamız gerekmediği fikri ile ilgili herhangi bir şeyi hariç tutalım. Bence en azından hepimiz bir şekilde koç olarak kendimize olan değerimizi kanıtlamak istiyoruz.

Genel olarak konuşursak, “Kim?” yanıtını veren birkaç potansiyel seçim bölgesi vardır. Birçoğumuzun şu anki bir işvereni ve geleceği var. Hepimizin ekibimizde oyuncuları var ve çoğu oyuncuların ebeveynleri var. Kesinlikle koçluk akranlarımız var. Bu, geniş koçluk motivasyonumuza bakış açımızla bağlantılıdır.

Şüphesiz bu gruplar arasında örtüşen çok fazla ilgi alanı var. Örneğin, kazanmak ve kaybetmek muhtemelen hepsi için daha büyük veya daha az derecede önemli faktörlerdir. Yine de her birinin olaylara ilişkin kendi bakış açısı vardır. Örneğin, bir kolejde koçluk yaparsanız, Atletik Direktörünüz tarafından saha dışında yaptığınız şeyler hakkında çok fazla yargılanacaksınız, ancak oyuncularınız muhtemelen bu şeyleri çok fazla önemsemeyecektir. Geliştirdiğiniz eğitim ve rekabet ortamıyla daha fazla ilgileniyorlar.

Ne yazık ki, çoğumuz için herhangi bir zamanda kendimizi kanıtladığımız birden fazla kişi veya grubumuz var. Bazen çatışırlar ama her şeyin yolunda gitmesi için dengeleyici bir hareketimiz vardır. Bu bazen bir grubun diğer gruplara göre önceliklendirilmesi gerektiği anlamına gelir.

Peki, değerinizi kime kanıtlamanız gerekiyor ve bunu nasıl yapıyorsunuz?

Ve bu kendi koçluk motivasyonunuzla çelişiyor mu?

 

John FORMAN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu