Genel HaberlerManşet

Antrenör, süreç için mi bir proje için mi seçilmeli?

Finlandiya’nın erkek milli takım yardımcı antrenörü olan Sami Kurtilla’nın bir antrenör ve sözleşme süresi hakkındaki fikirleri şöyle:

Bence en büyük soru, kulübe proje mi süreç için mi koç gerekiyor? Kulüp proje için teknik direktör seçtiğinde, takımdan bir şeyler yaratmak ve tüm şampiyonlukları kazanmaya ihtiyacı vardır. O zaman antrenör için sözleşme daha kısadır. Süreç için göreve getirilen koç tüm kulübü etkilemek için daha fazla zamana sahiptir. Kulübe yeni bir kültür aşılar ve genç takım koçlarının A takıma yükselebilmesini hedefler. Ayrıca sahip olduğunuz üst düzey bir takım için genç oyuncular yetiştirmeyi her yıl yeni oyuncular satın almaktan üstün tutar. Ancak bu daha fazla zaman alır. Tabii ki maçları da kazanmalısınız ama gerçekçi olmak için genç yıldızlar yetiştirmelisiniz.

Bununla ilgili herhangi bir belge görmedim ama her iki sistem için de örnekler var. Tabii ki, bu hangi kulübün daha önemli kaldığına da bağlı. İyi oyuncular olmasa bile kazanmayı deneyin ve kulüpten yapacağını yapması için koçu serbest bırakın.

Finlandiya Ligi’ndeki ilk yıl koçluk deneyimim neredeyse tüm sezon sürdü. Antrenmanlarımızla normal oyuncuları uluslararası bir hale dönüştürdük. Bir sonraki sezon Finlandiya ligini ve kupaları aynı oyuncularla kazandık

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu