Genel Haberler

Antrenörlükte Rekabet Yönetimi

Koçluk başarısını yönlendiren faktörlerden biri de rekabet yönetimidir.

Rekabet yönetimi nedir?

Bu kategoriye maçlar sırasında ve çevresinde yaptıklarınızla ilgili her şeyi ekliyorum. Ayrıca, onlara nasıl hazırlanacağınızı.

Hazırlık

Her koçun yaklaşan bir maça nasıl hazırlandığı, oyun seviyelerine ve durumlarına göre değişir. Bazı koçlar diğer takım için hiç endişelenmez ve sadece filenin kendi tarafına odaklanır. Diğer antrenörler video izlemek, istatistikleri incelemek ve oyuncular için keşif raporları hazırlamak için zaman harcarlar. Bu bölüm, daha çok ikinci kategorideki koçlar içindir.

Muhtemelen yarışmanın hazırlık aşaması pratikte bir tür çalışma içeriyor. Bu açıdan bakıldığında, bu serideki eğitim yazısında bahsettiğim şeyle bağlantılı. Ayrıca, şeylerin ekip organizasyonu yönüyle de bağlantılı olabilir. Ekibe istatistik raporlarının sunulduğu ölçüde, oyuncu ve takım yönetimi unsurlarını da beraberinde getirir.

Tüm bunlarda önemli bir beceri, diğer takım hakkında ne kadar konuşabileceğinizi ve / veya konuşmanız gerektiğini anlamaktır. Bazı takımlarda, rakipler hakkında gerçekten konuşmadan, yaklaşan bir maç için bazı şeyler üzerinde çalışmanın en iyisi olduğunu, diğerlerinde bilmek istediklerini fark edebilirsiniz.

Keşif raporları ile ilgili olarak, kesinlikle aşırıya kaçma eğilimi vardır. Oyuncu dikkat süreleri sadece çok uzun. Aynı zamanda oyun sırasında saklayabilecekleri ve kullanabilecekleri çok şey var. Bu, keşif raporlarınıza gerçekten odaklanmayı ve sunumdaki daha anlamlı öğelere bağlı kalmayı gerektirir.

Aslında, hazırlığınızın bir parçası, maç sırasında keşif raporu öğelerini nasıl güçlendirdiğiniz olabilir.

Sıralama kararları

Çoğunlukla, koçlar işlerinin ekip organizasyonu yönünün bir parçası olarak sıralama kararları alırlar. Yine de rotasyona başlama ile ilgili olarak maç gününde alınacak bazı kararlar olabilir. Eğer eşleştirme düşünceleriniz varsa.

Takip eden husus, ikamelerin kullanılmasıdır. Elbette bunların bir kısmı takımın normal oyun sisteminin bir parçası olacak. Yine de, bir başlangıç ​​düşük performans gösterdiğinde, bir servis altını kullanmak istiyorsanız, vb. Kimin kullanacağı da burada bir husustur.

Zaman aşımları, oyun öncesi ve sonrası görüşmeler

Takım görüşmeleri – ve bire bir görüşmeler – psikoloji ve benzeri üzerindeki etkileri açısından kesinlikle oyuncu ve takım yönetimi kategorisine girer. Bununla birlikte, maçtan alınan bilgileri içerdikleri ölçüde, oyunu doğru şekilde analiz etme ve anında stratejiler geliştirme yeteneği sağlar. Veya halihazırda kullanılmayan önceden planlanmış stratejileri dahil etmek için.

Sonuç

Bir maç günü (veya turnuva günü) ile ilgili olarak bir antrenörün birçok işi normal antrenman, takım seçimi ve benzerleriyle gelir. Yine de rekabeti analiz edebilen, takımını iyi yerleştirebilen ve değişen maç koşullarına uyum sağlayabilen bir koç fark yaratabilir.

Key to Coaching Success: Competition Management – Coaching Volleyball (coachingvb.com)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu