Genel Haberler

ARAŞTIRMA: 4 Numara Hücumuna Karşı Savunma

Bu araştırmada, son Tokyo Olimpiyatları 2020 sıralamasında ilk altı takımı karşılaştırıldı. (1 ABD, 2 Brezilya, 3 Sırbistan, 4 Kore, 5 Türkiye, 6 İtalya) Takımlardaki, bu konuya yaklaşımdaki farklılıkların neler olduğu ve savunma biçimlerindeki farklılıkların görülmesi amaçlandı.

Söz konusu tüm milli takımlar, aynı defans sistemi ile oynamaktalar. 4 ve 5 numaralı pozisyonlardaki forvet oyuncularının diyagonalinde kendilerini iyi ve kötü üçgen şeklinde konumlandırdıkları görülüyor.

Farklı savunma modellerinde, paralel ya da diagonali iki oyuncu kapatıyor ve tüm bunlar bloktaki yerleşimle ilgili olarak gerçekleşiyor.

ABD’de blok yerleşimiyle savunma merkeze paralel sağa geliyor.

Brezilya bloğunda ise merkez ile diagonal  arasında hem zamanlama hem de pozisyon açısından gecikmeler söz konusu ve bloğu açık bırakabilecek çok şeyler var.

Sırbistan’da diagonal blok merkez ile çok yakında.

İtalya ve Türkiye hem iyi konumlanmış hem de kompakt bir blok oluşturuyorlar, sadece biri daha paralel, diğeri ise daha çapraz.

Her iki oyuncunun pozisyonu ve zamanlamadaki gecikmeler nedeniyle Kore neredeyse bloksuz oynuyor. Hücum için yapılan tüm eylemlerde farklı oyuncular görev yaptığı için hücum oyuncusunun bile Blok-Defans Sisteminin taktiksel yaklaşımları dikkate alınmıyor.

Artık her şey sadece blok değil aynı zamanda bloğa uygun savunma sistemini bulup uygulamaktan geçiyor.

Bugünlerde artık savunma sistemi hakkında fazla konuşulmuyor çünkü sınırlı sürede istenilen şey sahanın tamamının kontrol altına alınmasıdır.

Oyunun zamanına ve topun hangi pozisyonda yer aldığına göre takım bunu belirli bir şekilde ayarlamaya çalışmalıdır ve bu çalışma dünya çapında giderek değişken bir hal alıyor.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu