Dünya

Arjantinli Koç Geleceğe Umutla Bakıyor

Güney Amerikalılar önümüzdeki yıl Tokyo’da ikinci kez Olimpiyat görünümlerini almaya hazırlanırken Arjantin’in kadın milli takımının önünde büyük bir görev var.
Önümüzdeki yıl Japon başkentinde yapılacak etkinlik, baş antrenör Hernan Ferraro için en önemli öncelik, ancak eski pasör, Las Panteras’ı (İspanyolca Panterler) yıllarca rekabetçi tutmayı planladığı için çoktan yolun ilerisini düşünmeye başladı.
Arjantin Hükümeti web sitesine verdiği bir röportajda, oyun kariyeri sırasında Atina 2004 Olimpiyatları’na katılan 52 yaşındaki koç, ülkedeki gençlerin ve genç sistemlerini iyileştirmenin, halk için sürekli başarı sağlamanın bir yolu olarak önemini vurguladı.
Koç, “Arjantinli oyuncuların yüksek seviyesinden çok eminim ve bu konuyu Federasyon üyeleriyle tartışıyorum” diye açıkladı. “Oyuncularımız bazı Avrupa ülkelerinin sahip olduğu fiziksel özelliklere sahip olmasa bile, çok sayıda yetenekli genç oyuncuya sahibiz ve onların gelişimi üzerinde çalışan profesyonellere sahip olduğumuz için şanslıyız.”
Ferraro, bir sonraki adımın genç oyunculara çok küçük yaşlardan itibaren üst düzey rekabete katılma fırsatı vermek olduğuna inanıyor. Antrenör, ülkenin ulusal liginde mücadele etmek için genç ve genç milli takım oyuncularının oluşturduğu bir takımın oluşturulmasını savunur.
Genç yeteneklerin geliştirilmesine yardımcı olmak için İtalyan kulüplerinin kurduğu ve şu anda ülke milli takımının bir parçası olan birkaç oyuncunun kariyerlerini başarıyla ilerlettiği İtalya’da şu anda yürürlükte olan sisteme benzer bir sistem olacaktı. Örneğin pasör Alessia Orro ve orta blokçu Marina Lubian.
Önerisi, Arjantinli oyuncuların uluslararası düzeyde illa ki en uzun olmaları gerekmiyorsa da, en yetenekli oyuncular olmaları gerektiği fikrine dayanıyor. Beceri geliştirmenin oyunu oynamaktan daha iyi bir yolu yoktur.
Koç, “Tekniklerini geliştirmek için tutarlı bir şekilde çalışmalıyız ve oyuncuların 16 veya 17 yaşında rekabet etme şansı bulmaları çok önemli,” diye ekledi. “Onları geliştirmeye devam etmeliyiz, aynı zamanda bir takım oluşturmalıyız ki gençlerimiz ve genç adaylarımız oynayabilmeleri için ulusal ligimizin bir parçası olsun. Çok fazla potansiyel var ve bu, onu geliştirirken karşılaşılan zorluk. ”
Genç Arjantinli sporcular, bu ay, Ferraro’nun bazı milli takım üyeleri ve ülkedeki gelecek vaat eden yeteneklerle ülkenin farklı yerlerinde bir dizi eğitim kampına ev sahipliği yapacağı bu ay, gelişimlerini artırmak için ilginç bir fırsata sahip olmalıdır.

“Avrupa’da oynayan milli takım oyuncuları kulüp sezonlarına başlamak için ülkeyi çoktan terk ettiler, bu yüzden diğerleriyle üç antrenman kampı yapmayı ve bazı gençleri getirmeyi planlıyoruz” dedi. “Las Panteras’ı çok yüksek bir seviyede tutmakla kalmayıp aynı zamanda daha fazla oyuncu belirleyip onları uluslararası düzeye hazırlamak istediğimizden, ülkedeki çeşitli yerlere bakarak çok geniş bir program başlatıyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu