Genel Haberler

Asistanlık Zengin Bilgi ve Deneyim Gerektirir

Tom Hogan, Cincinnati’deki bir kız okulu olan Mount Notre Dame’deki birinci sınıf takımında ilk voleybol baş antrenörü olduğunda 17 yaşındaydı.

MND’deki maçlar tipik formatı takip etti: Önce birinci sınıf takımı oynadı, ardından genç üniversite ve ardından üniversite. Belirli bir maç sırasında, tam takım söz almak üzereyken, Jim Stone o sırada Ohio State’de bir koçluk efsanesi olma yolunda yürüdü.

Denver’ın koçu olarak sekizinci sezonuna giren Hogan, tüm voleybol severlerin dikkatlerini Jim Stone’a çevirdiği düşüncesinde. Tom Hogan, genç, hevesli bir koç olarak yukarı doğru basamakları çıktı ve kendini tanıttı.

Bu iki teknik adam kariyerlerinde çok ortak bir zemine sahipler. İkisi de  kolej ve uluslararası düzeyde antrenörler oldular ve ABD Voleybolu ile çalışıyorlar.

Jim Stone, 2007’de Ohio State’de aktif voleybol hayatına son verdikten sonra, kulüpte koçluk yapmak için Colorado’ya gittiğinde Tom Hogan ile arkadaşlıkları daha da yakınlaştı. Denver’dayken Hogan, Stone’un vesayetinden kulüp düzeyinde yararlanan birkaç oyuncu aldı.

Ve uzun süredir Pioneers asistanı olan Katelin Opitz ilkbaharda istifa ettiğinde, Hogan’ın Stone ile olan bağlantısı büyük bir sarsıntı yaşadı.

İki küçük çocuğu olan Opitz, anne olmaya daha fazla zaman ayırmak istediğine karar verdi. Yardımcı antrenör olarak onun için gereken zaman ve seyahat çok fazlaydı.

Hogan’ın boşluğu doldurmak için çok az zamanı vardı.

Hogan, Stone’u öğle yemeğine davet ederek ona kendisinin yardımcısı olup olmayacağını sordu.

Ohio State’de 500’den fazla kariyer maçı kazanan ve yılın iki milli oyuncusunu yetiştiren Stone, “Yardım edebilirsem bunu yapmaktan memnuniyet duyarım” dedi.

Hogan’a göre Stone oyunu birçok insanın düşündüğünden farklı bir şekilde düşünüyor ve bu onun her seviyedeki tecrübesinden kaynaklanıyor.

Pioneers takımının yükselen tecrübeli pasörü olan Lorrin Poulter, koçluk ekibinin Stone’un onlara katıldığını açıkladığında teknik ekip, Opiz’in yerine gelecek kişi ortaya çıktığında doğrudan Poulter’a baktılar.

Poulter bu konuda sessiz kaldı. Jim Stone’un tekrar üniversite koçluğuna geri döneceğini hiç düşünmemişti. Ama geri döndüğü için çok heyecanlandı.

Poulter, Stone’un geçmişini biliyordu. Çünkü Colorado’daki kulüp takımında onun yönetiminde oynamıştı.

Poulter, Stone’un sert bir koç olduğunu duymuştu ve ilk antrenmanına başlarken “gergin” ve “korkmuş” olduğunu itiraf etti.

Şimdi olaya gülebilen Poulter, ilk antrenmanda ilk bir saat içinde, top istemediği için Stone tarafından antremandan çıkartıldı. Bu yüzden onun dalga geçmediğini anladı ve bu yüzden ona çok saygı duydu.

Hogan’ın kadrosu dokuz yeni oyuncu ve birinci sınıflar ya da Stone için kulüp voleybolu oynayan eski Stanford orta oyuncusu  Mackenzie Fidelak da dahil olmak üzere transferleri içeriyordu. Bu, son dört sezonda oldukça istikrarlı kalan bir kadrodan çok uzaktı. Hogan, tüm yeni parçaları bir araya getirmenin, Stone’un ilgisini çekeceği düşüncesinde idi.

Bir baş antrenör olarak görev yaptığı süre boyunca, Hogan genellikle antrenörlerinin sorumluluklarını bir futbol antrenörünün yaptığı gibi paylaştırdı. Yani: Bir hücum koordinatörü ve bir defans koordinatörü vardı.

Hogan hücumu denetliyordu. Savunmayı desteklemenin, bloğun ve servis kullanmanın denetlenmesi Stone’un işi idi.

Stone blok yapma, muhtemelen oyuncuların iyi yapmayı öğrendiği son şeydir diye düşünüyor.

Poulter ve Fidelak, takım arkadaşlarına Stone’dan ne beklemeleri konusunda bilgi verdi. Poulter, Stone’un sert olmakla destekleyici olmak arasında doğru dengeyi bulabilen bir koç olduğunu söyledi.

Olimpiyat altın madalyalı pasör Jordyn Poulter’ın küçük kız kardeşi Poulter’a göre Stone, antrenmanda ortada gözükmez ama işini yapmıyorsan seni antrenmandan çıkartır. Eğer işini yapmıyorsan, seni herkesin önünde azarlar.

Ayrıca Tom Hogan’ın Jim Stone’a ‘e ne kadar güç verdiğine bağlı olarak, antrenmanda bunu tam olarak kullanacak diye düşünüyor. Ama Poulter’a göre takım  zaten iyi antrenman yapıyor ve Jim Stone ve Tom Hogan ile harika bir sezon geçireceklerini düşünüyor.

Tabbi ki Jim Stone’un üniversitedeki koçluk döneminin üzerinden 15 yıl geçti. Bu nedenle, gelişmesi için on buçuk yılı olan bir spora geri dönmesi göz korkutucu görünebilir.

Ancak Stone, yeteneklerin dışında kadınların oyununun o kadar da değiştiğine inanmıyor.

Ona göre kadınlarda daha iyi oyuncular var. Ohio State’den ayrıldığında kesinlikle iyi oyuncular olduğu , ama şimdi bulunduğu takıma bağlı olarak bunun önemli ölçüde değiştiği düşüncesinde. 

Jim Stone’a göre başa takımlarda daha iyi oyuncular olduğu fikrinde ama ikinci katmandaki çocuklar da çok daha yetenekli diye düşünüyor. Genel olarak, oyun seviyesi Ohio Eyaletinden ayrıldığından bir veya iki adım daha yüksek.

 

Chuck Curti

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu