Dünya

Athletes Unlimited Volleyball Puanlama Sistemi

Puan Kazanma
Kazanılan puanlar, tamamen takım performansıyla ilgilidir. Tüm Athletes Unlimited Volleyball maçlarında takımlar her zaman üç set oynamaktadırlar. Kazanılan puanlar, bireysel olarak hem setlerde hem de maç olarak belirlenir. Her set +40 puan değerindedir ve genel maç ise +60 puan değerindedir.
Bir set kazanmak için, bir takımın 25 sayı toplaması ve iki farka ulaşması gerekmektedir.
Toplam puan sayısı, genel maçın galibini belirler; bu, bir takımın iki set kaybedebileceği ancak genel maçı kazanabileceği anlamına gelir.
Örneğin Altın Takım, Mavi Takım’a ilk iki seti 25-23 ve 25-23 kaybeder, ancak son seti 25-17 kazanır. Altın Takım, genel skoru 71-67 ile daha büyük olduğu için genel maç puanlarını kazanacaktır.
MVP Puanları
Her maçtan sonra The Unlimited Club oyuncuları ve üyeleri, göze çarpan performansları olduğunu düşündükleri üç oyuncuya oy verirler.
Bu puanlar oyuncunun bireysel toplamına eklenecektir. Puanlar aşağıdaki şekilde verilecektir:
MVP 1: +60 puan
MVP 2: +40 puan
MVP 3: +20 puan
Bireysel İstatistikler
Puanların son bileşeni, bireysel istatistiklerdir. Oyuncular, hücum ve savunma performanslarına göre puan kazanırlar.
Bireysel puanların dağılımı aşağıdaki gibidir:
Serving: Ace + 12, Hata -8
Servis, her ralliyi başlatan ilk temastır. Servis atan oyuncu bir ace için +12 puan alır. Ace, dokunulmadan rakibin sahasına inen veya karşılayan takım tarafından oyunda tutulamayan bir servistir.
Servis hatası (-8) ise şu durumlarda değerlendirilir: Servis ağa isabet ettiğinde veya geçmediğinde; Servis oyun sahası dışına çıktığında; veya servis atan oyuncu bir ayak ihlali yapar. Bir ayak ihlali, servis atan oyuncunun servis bölgesinin dışına değil sahaya temas etmesidir.
Hücum: Top öldürme + 8, Hata -12
Hücum, topu ağ üzerinden rakip takımın sahasına göndererek oyunu sonlandırmaya çalışan herhangi bir eylemidir. Bir hücum, rakip tarafından iade edilemediğinde veya kontrol edilemediğinde, sayıya yol açan bir top öldürme (+8) kararı verilir.
Hücum hatası (-12) şu durumlarda oluşur: top saha dışına vurulduğunda; top fileye takıldığında; ağ veya orta çizgi ihlali durumunda; veya bir hücum girişimi sırasında yasadışı temas durumunda.
Oyun Kurma: Assist + 1, Hata -12
Bir oyuncu pas attığında veya topu öldürmek için topa hücum eden takım arkadaşına pas verdiğinde bir asist gerçekleşir. Bir oyuncu, topa iki kez dokunduğunda veya her iki eliyle topa tek tek temas ettiğinde ve topla uzun süreli temas halinde olan kaldırılan bir topa çift vuruş içeren bir top işleme hatası yaptığında bir hata (-12) oluşur.
Top kurtarma : + 5, Hata Yok
Top kurtarma (+5), hücum sırasında topun savunma sahasına gönderilmesinden sonra yapılan ilk temastır. Bu, topun yere çarpmasını önlemek için yapılan bir savunma hareketidir.
Pas: Olumlu Pas + 2, Hata -12
Bir pas (+2) servis sonrası topa yapılan ilk temastır. Bir hata (-12), karşılayan oyuncunun topu geri döndürmek için temas kuramadığında veya topu saha dışına attığında oluşur.
Topu öldürmeye yol açan pas, asist olarak bilinir (+1).
Blok: + 12, Hata yok
Filedeki bir savunma oyuncusu bir atağı blokladığında ve ralli sona erdiğinde blokçunun takımı için bir sayı ile sonuçlandığında bir blok (+12) oluşur.
TASARLAMA
Her haftanın son maçından sonra, en yüksek dört puan alan oyuncu takım kaptanları olarak adlandırılmaktadır. Her kaptan, pozisyonlarına göre bir takım rengine atanacaktır.
No. 1: Altın
No. 2: Turuncu
No. 3: Mavi
No. 4: Mor
Takım kaptanları, tüm Athletes Unlimited personeli, eski koçlar ve takım arkadaşları dahil olmak üzere, taslağın açılışından önce istedikleri kişilere danışabilir.
Taslak sırasında her hafta, her kaptana seçim başına iki dakikaya kadar izin verilecek. Bir oyuncu seçildikten sonra kaptanı daha sonraki kararlar için onlara danışabilir. 44 oyuncunun tamamı bir takıma seçildikten sonra, gelecek maçlar için hazırlanmanın ve oynamaya hazırlanmanın zamanı gelir.
Ardından, heyecan verici yeni bir rekabet haftası başlar.

SPORCULARCULAR İÇİN SINIRSIZ VOLEYBOL PUANLAMA SİSTEMİ
Athletes Unlimited, genel takım performansı bağlamında bir atletin bireysel performansını vurgulamak için tasarlanmış voleybol sporu için bir puanlama sistemi geliştirmiştir. Athletes Unlimited benzersiz müsabaka formatının doğası göz önüne alındığında, puanlama sistemi hem oyuncunun ölçülebilir bireysel istatistiksel etkisini hem de takım sonuçları üzerindeki somut olmayan etkisini hesaba katmalıdır. Uluslararası müsabaka maçlarından alınan geçmiş veriler, daha sonra simülasyonlarla iyileştirilen, gerçek maç sonuçlarına göre karşılaştırılan ve tüm Atletler Sınırsız puanlama sistemlerinde görünen takım ve MVP puan yapılarıyla entegre edilen ilk modelleri oluşturmak için kullanıldı.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu