Genel HaberlerManşet

Avrupa Fair Play Hareketi Kongresi’nde Türkiye’ye 3 Ödül

23-24 Kasım’da Bakü’de düzenlenen EFPM Kongresinde, Türkiye-Azerbaycan iş birliğiyle hazırlanan Fotoğraf ve Karikatür sergisi açıldı. Hacıbekir Müessesesi kongrede açtığı stantla katılımcılara Türk lokumu ikram ederken, Karikatür ve Fotoğraf açılan sergisi büyük ilgi gördü. Türkiye 3 Fair Play ödülü ile Gala gecesinde öne çıktı. Kongrede ülkemizi Arıpınar Başkanlığındaki 4 kişilik heyet temsil etti.

Avrupa Fair Play Hareketi (EFPM) 29. Kongresi 23-24 Kasım tarihlerinde Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de düzenlendi. Ana konusu “Sporda Irkçılığın üstesinden gelmek için Fair Play Eğitimi” olan kongreye, Türkiye’yi temsilen TMOK Fair Play Komisyonu Başkanı, EFPM’nin Kurucu ve Onursal Üyesi Erdoğan Arıpınar, EFPM Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bilge Donuk, EFPM Denetleme Kurulu Üyesi Remzi Yılmaz ve EFPM Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sevim Güllü katıldı.

KONGREDE TÜRKİYE-AZERBAYCAN İŞ BİRLİĞİ

TMOK Fair Play Komisyonu, EFPM Başkanı Philippe Housieaux’nun daveti üzerine EFPM Genel Kurulu ve sonrasında sergilenmek üzere, Türkiye’nin Üniversiteler Fair Play Kervanı tarafından Spor Bilimleri Fakültelerinde sergilediği Dünya Fair Play Karikatür ve Dünya Fair Play Fotoğraf Yarışması’nın seçme eserlerinden oluşan, EFPM Kongresi’ne özel bir sergi hazırladı ve bu sergi kongre esnasında düzenlenen törenle açıldı. EFPM Başkanı Philippe Housiaux, Azerbaycan Spor Bakan Yardımcısı Marianna Vasileva ile Arıpınar Başkanlığındaki Türk heyetinin birlikte açtığı sergi, kongre katılımcıları tarafından ilgiyle izlendi. Sergi kongre sonunda Azerbaycan Fair Play Komitesi’ne hediye edildi.

TÜRKİYE ÜÇ ÖDÜLLE ALKIŞLANDI

EFPM Kongresinin programı içinde yer alan EFPM Fair Play Ödülleri, düzenlenen gala gecesinde sahiplerine takdim edildi. Türkiye Bisiklet Federasyonu eski Asbaşkanı Mehmet Samsa, Mardin halkını bisiklet sporu ile tanıştırarak, bu sporun o tarihi kentte sevilip, ülke çapında başarılı sporcular yetiştirilmesini sağlaması, TMOK Fair Play Komisyonu’nun Türkiye’de yürüttüğü Fair Play çalışmalarında verdiği destek, TMOK Genel Sekreter Yardımcısı Uğur Korkmaz ise Kurumsal İletişim Direktörlüğü döneminde Fair Play materyallerinin hazırlanmasında ortaya koyduğu sanatsal çalışmalar ve görsel katkıları nedeniyle EFPM Şeref Diploması’na layık görülürken, Duayen Gazeteci Nezir Önal da Tanıtım Dalındaki çalışmalara verilen WOX Ödüllerinde, mesleki yaşamı boyunca fair play çizgisinden ayrılmayan yazıları, bu konudaki çalışmalara verdiği destek nedeniyle Şeref Diploması ödülü kazanmıştı. Uğur Korkmaz, Mehmet Samsa’nın ödülleri gala gecesinde EFPM Yönetim Kurulu Üyesi Hanna Wawrowska tarafından takdim edilirken, rahatsızlığı nedeniyle törene katılamayan Nezir Önal’ın ödülü 6 Aralık’taki Türkiye Fair Play Ödülleri töreninde takdim edilecek.

 

Törende ayrıca Azerbaycan Olimpiyat Komitesi, TMOK Fair Play Komisyonu Başkanı Erdoğan Arıpınar ve EFPM Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bilge Donuk’a, Fair Play’e verdikleri hizmetler nedeniyle plaket ve hediye takdim etti.

 

SPOR BAKANLIĞINA ATATÜRK MADALYONU

Azerbaycan Spor Bakanlığı’nın desteklediği kongrede, Erdoğan Arıpınar Başkanlığındaki Türk Heyeti, toplantıya bakanlığı temsilen katılan Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Marianna Vasileva’ya, TC’nin 100’üncü yılı onuruna yaptırılan Atatürk’ün portresinin yer aldığı madalyon takdim etti. Hınca hınç dolu salonda spiker önce Türkiye Cumhuriyeti’nin 100 yılını kutlarken, ardından Bakan Yardımcısı Vasileva’yı sahneye davet etti. TMOK Fair Play Konseyi Heyeti, kongre salonunun alkışları arasında madalyonu takdim etti.

Doç. Dr. SEVİM GÜLLÜ’YE ÖNEMLİ GÖREV

EFPM Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sevim Güllü, konrede oldukça önemli görev üstlendi. “Sporda Irkçılığın Üstesinden Gelmek için Fair Play Eğitimi” temasıyla düzenlenen kongrede çeşitli uzmanlar, akademisyenler, sporcular sunum yaparken, Doç. Dr. Güllü, Başkanlık yaptığı oturumda, fair playin yaygınlaştırılması için her düzeydeki eğitimin öneminden, bilimsel araştırmalar ile projelerin gerekliliğinden söz etti. Güllü ayrıca TMOK Fair Play Komisyonu’nun sosyal projelerinden biri olan Üniversiteler Fair Play Kervan Projesini anlattı ve toplumda fair playin yaygınlaştırılması için bir model olabileceğini söyledi.

HACI BEKİR KONGREDE STANT AÇTI

Dünya çapında üne sahip tarihi Türk Şekercisi Hacıbekir, EFPM Kongre salonunda açtığı stant ile Kongre üyelerine ikramda bulundu. 1777 yılında kurulan Türk şekerciliğinin asırlara meydan okuyan tadı Hacıbekir, uluslararası organizasyonlarda Türk Lokumunu tanıtarak, dünyanın diline Turkish Deligt olarak yerleşmesine katkısını burada da sürdürdü. CIFP Yetkililerinden Gabor Deregan ve EFPM Genel Sekreteri Ionnais Psilopoulas, Hacıbekir lokumunu tadarak, kongre katılımcılarına ikram ettiler.      EFPM Kongre üyeleri, Azerbaycan Şehitliği’ni ziyaret sırasında, ayrıca oradaki Türk Şehitliği’ni de ziyaret ettiler.

Kaynak: Türk Spor Ajansı

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu