Avrupa Kıtası, Tokyo’da Plaj Voleybolunda 24 takımla temsil edilecek

0
38

On Avrupa takımı, önümüzdeki ay Tokyo’da başlayacak olan kadın olimpiyat plaj voleybolu turnuvasına katılmaya hak kazanan 19 çift arasında yer alıyor. 23-26 Haziran tarihleri arasında Hollanda’da yapılacak olan CEV Continental Cup Finalinden bir takım daha çıkacak ve Avrupa’nın Olimpiyat’taki toplam temsilcisi sayısı, 13 erkek ve 11 kadın olmak üzere her iki cinsiyette de Rio 2016’dakiyle tamamen aynı olacak.

Tecrübeli İspanyol çifti Liliana Fernаndez & Elsa Baquerizo ve yükselen Letonyalı yıldızlar, 2019 Avrupa şampiyonu Anastasija Kravcenoka & Tina Graudina, kıtadan Tokyo 2020’ye bilet alan ilk takımlar oldu. Bunu, Eylül 2019’da Çin’in Haiyang kentinde düzenlenen Tokyo Plaj Voleybolu Eleme turnuvasında verilen iki kontenjanı kaparak yaptılar.

Diğer sekiz Avrupalı ikili, 1 Eylül 2018 – 13 Haziran 2021 tarihleri arasında bir takımın FIVB etkinliklerindeki en iyi 12 performansı ve kabul edilen kıta turnuvaları ile kazanılan FIVB sıralama puanlarına dayalı olarak Olimpiyat Sıralamasında yer aldı. Hiçbiri sıralamanın ilk altısında yer alamamış olsa da, Avrupa hala mevcut 15 yerin yarısından fazlasını kapmış olan kıta olarak gözüküyor.

İsviçre ve Almanya, iki kalifiye takımdan oluşan izin verilen maksimum kotalarını dolduran iki Avrupa ülkesi. Son Olimpiyat Sıralamasında yedinci olan Tanja Huberli ve Nina Betschart, tüm Avrupa çiftleri arasında zirvede olan ve son Avrupa şampiyonları Joana Heidrich ve Anouk Verge-Depre, Oyunlarda İsviçre’yi temsil edecek.

Margareta Kozuch ve Laura Ludwig, Tokyo 2020’de yarışacak Alman ikililerinden biri. Son Olimpiyat şampiyonu Ludwig ve şu anki ortağı, yurttaşları Karla Borger ve Julia Sude ile birlikte Japonya’nın başkentine uçacak.

Olimpik Sıralama tablosundaki diğer dört Avrupalı çift, sıra ile Rusya’dan Nadezda Makroguzova ve Svetlana Kholomina, Hollanda’dan Sanne Keizer ve Madelein Meppelink, Çekya’dan Barbora Hermannova ve Marketa Slukova ve İtalya’dan Marta Menegatti ve  Viktoria Orsi Toth.

Olimpiyat turnuvasında yer alan ilk kadın ikili, Kanadalı Sarah Pavan ve Melissa Humana-Paredes oldu. Bunu Temmuz 2019’da Hamburg’da FIVB Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonası unvanını kazanarak gerçekleştirdiler.

Kanadalılar ayrıca, ABD’li Alix Klineman ve April Ross ile aynı puanla Olimpiyat sıralamasında da birinci oldular, onu Brezilya’dan Agatha Bednarczuk ve Eduarda Santos Lisboa ve Ana Patricia Ramos ve Rebecca Cavalcanti, Avustralya’dan Taliqua Clancy ve Mariafe Artacho ve Amerika Birleşik Devletleri’nden Sarah Sponcil ve Kelly Claes, sonraki dört pozisyonda. Tablonun daha aşağısında, ancak kırmızı çizginin üzerinde, Kanadalı Heather Bansley & Brandie Wilkerson ve Çinli Fan Wang & Xinyi Xia var.

Ev sahibi ülke Japonya’nın da böyle bir kota hakkı vardır ve onu temsil etme hakkı, özel olarak düzenlenen Olimpiyat denemelerini kazanan Miki Ishii & Megumi Murakami tarafından kazanılmıştır.

Hollandalı çift Joy Stubbe & Marleen van Iersel ve Slovakya’dan Andrea Strbova & Natalia Pridalova, sıralamanın altında kalan en yüksek puanlı Avrupa takımları. Ancak Stubbe bir bebek beklediği için, Pleun Ypma gelecek haftaki Kıta Kupası Finali için ev sahibi takım kadrosunda onun yerini alacak, Slovakya ise yarışmanın belirleyici aşamasına katılma hakkı kazanamadı.

Sırada, Lahey’deki son Avrupa bileti için en iyi adaylar arasında olması beklenebilecek Avusturyalı Katharina Schutzenhofer & Lena Plesiutschnig ve Polonyalı Kinga Wojtasik & Katarzyna Koci

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here