Avrupa Takımları Olimpiyat Altını Peşinde

0
51

En iyi voleybol ve plaj voleybolu takımlarının Olimpiyat sahalarına dönmesi beş uzun yıl aldı, ancak bekleyiş sona erdi. Voleybol ve plaj voleybolu yarışmalarında en iyi temsil edilen kıta olan Avrupa’dan, daha deneyimli oyunculardan bazıları için voleybol Olimpiyat rüyası devam edecek veya yeni başlayanlar için ilk macera olacak. Avrupa kıtası, kadın ve erkek voleybolunun katılımcılarının sayısı kadın ve erkek plaj voleybolunun toplam katılımcı sayısının yarısını oluşturuyor.

Avrupa ülkelerinin her iki spor dalında da en az 3 gümüş madalya, bir bronz ve bir altın madalya kazandığı Rio 2016’daki büyük başarının ardından, plaj voleybolu süperstarı Laura Ludwig, Alman arkadaşı Maggie Kozuch ile birlikte tek Olimpiyat madalyası olan altın madalyasını savunabilecek durumda olan tek isim oldu.

Laura Ludwig ve Kira Walkenhort’un Rio’daki inanılmaz performansı şimdi Olimpiyat tarihinin bir parçası haline geldi ve daha önce altın madalya kazanan diğer tek Avrupa plaj voleybolu takımının saflarına katıldı. Almanya dışında İspanya, İsviçre, Letonya, İtalya ve Hollanda’dan takımlar da erkekler Plaj Voleybolunda Olimpiyat madalyası aldı.

Olimpik salon voleybolu “altın takımları”na daha yakından bakıldığında Avrupa, 7 altın ile (Sovyetler Birliği – 1964, 1968, 1980; Polonya – 1976; Hollanda – 1996; Yugoslavya – 2000, Rusya – 2012) başarıya yine yabancı değil.

Rio’da gümüş kazanan Sırp kadın takımı ve İtalyan erkek takımı, Tokyo’da bir adım daha ileri gitmek ve altın madalya kazanmak için mücadele edecek.

Avrupa ülkelerinden Fransa, İtalya, Polonya ve Rusya,  Tokyo 2020’de erkeklerde madalya ile geri dönmeyi arzuluyorlar. Kadınlar yarışmasında ise Avrupa’nın yanı sıra kendi ülkelerinin de bayrağını taşıyan İtalya, Rusya, Sırbistan ve Türkiye var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here