Kar Voleybolu

Avrupa’da Kar Voleybolunun Gerçek Kralı

Avrupa Turunda onun gibi başka bir oyuncu yok. Michał Matyja dört kez Kar Kralı olarak taçlandırıldı ve bu şampiyonayı kıtada bir kereden fazla kazanan tek oyuncu oldu. 32 yaşındaki Polonyalı öncelikle tutkuyla hareket ediyor ve düzenli çalışmalarını, zaten etkileyici olan kupa koleksiyonunu büyütmeyi amaçlayan #SnowVolleyball kariyeri ile birleştiriyor.

“Her şey neredeyse yeni sezon için hazır ve gerçekten başlamak için sabırsızlanıyoruz”. 20 yılı aşkın bir süredir Voleybol oynuyor, ancak sekiz yıl önce Avusturya’da kalıcı olarak yaşayan bir arkadaşı sayesinde Kar Voleybolu’nu keşfetti. “Bana bir Kar Voleybol maçı videosu gönderdi ve onunla bir eleme turunda oynayabileceğimi söyledi. Mekanı ve çevresini gördüm, karda oynadıklarını gördüm ve ne kadar havalı olduğunu ve ilk aşkımla Plaj Voleybolu’na ne kadar benzediğini düşündüm. Arkadaşlarımı aradım ve gitmeye karar verdik. Arkadaşım ve ben ikinci olduk! Eleme turundan başladık ve finali oynadık! Sonra Kar Voleybolu’na tamamen aşık oldum. Polonya’da bilinmeyen bir spordu, anavatanımda Kar Voleybolu oynayan kimse yoktu ve dünyada sadece birkaç kişi biliyordu, bu yüzden öncü olma şansım oldu. Spor bana,  gerçekten korkunç yerlerde oynandığından, sahadan uzak muhteşem manzaraların tadını çıkararak dünyayı dolaşma fırsatı verdi. “Beni mıknatısladı!”

 

Her ne kadar Michał Matyja en çok madalya kazanmış Kar Voleybolu oyuncularından biri ve Polonya gerçek bir voleybol efsanesi olsa da, spor hala o kadar popüler değil. “İnsanlarla konuşup Kar Voleybolu oynadığımı söylediğimde bana hep“ ne oynuyorsun? ”diye soruyorlar. Onlara Google’ı söylüyorum! Ve sonra sporun ne kadar şaşırtıcı olduğu hakkında geri bildirim alıyorum. SnowVolley Tour etkinlikleri, gerçek bir Voleybol partisi. Kayakları ve boardları olan tüm insanlar sahada! DJ, inanılmaz kalabalık, nefes kesen manzaralar tüm bunlar harika atmosferler yaratıyor. Her şey muhteşem. Her zaman onu izleyen insanlardan harika bir geri bildirim alıyorum, ancak hala insanların çoğunun Kar Voleybolu hakkında hiç duymadıkları bir sorun var ve ne yazık ki sporu bilmiyorlar. ”

2020 sezonunda sadece Avrupa Turu değil, EuroSnowVolley’nin ikincisinde de oynanacak. İki yıl önce Matyja takım arkadaşı Piotr Janiak ile 16 lı Turu tamamladı ancak şimdi yeni başarıya açlık duyuyor. “Hedefimiz önce EuroSnowVolley’e hak kazanmak ve sonra orada en yüksek hedefler için savaşmak! Altını almayı hedefliyoruz, ancak her yıl seviye yükseliyor, bu yüzden zor bir mücadele olacak! ”. 2020 EuroSnowVolley, üç oyuncu modunda oynanan ilk turnuva olacak. “Bir sezon yeni kurallarla oynadıktan sonra bunun anlamlı bir adım olduğunu anlıyorum, böylece tamamen yeni bir spor yaratıldı. Sadece eşsiziz, çünkü karda oynuyoruz, aynı zamanda farklı kurallarımız var. ”

İlginç, ama Polonyalı Kar Kralı yaz sezonunda voleybol oynamıyor. “Başarı reçetem? Kararlılık, sıkı çalışma ve Tanrı’dan bir hediye. Sezonun sonundan beri top oynamadım, bu yüzden topla ilk temasım Ermenistan’da olacak! Sezonlar arasında sadece spor salonunda antrenman yapıyorum! Spor ve turnuvaları düzenli çalışma ile birleştirmek zordur, ancak bu kendiliğindenliği seviyorum. Sadece güçlü bir irade ve sebatla yıllarca spora katılabilirsin. ”

Ona büyük doz motivasyon veren bir faktör daha var. “İlk kez bir şeyler yapmak, tarih yazmak kesinlikle harika. Bu ekstra bir destek verir. İlk EuroSnowVolley’e katıldım, umarım gelecek yıl ilk Dünya Şampiyonasında yarışmayı umuyorum ve aklımın arkasında Olimpiyat rüyası var. Kar Voleybolu Olimpik spor haline gelirse, hem yaz hem de kış oyunlarında oynanan ilk spor voleybol olacağından inanılmaz bir hikaye olacak ve eğer bunun bir parçası olsaydım, harika olurdu! Tabii ki rüyam bir sporcu olarak Olimpiyatlarda olmak, ama eğer olmazsa belki bir uzman ya da yorumcu olabilirim? Belki gelecekte biri ilk Polonya Kar Voleybolu oyuncusunun kim olduğunu kontrol edecek ve başarılarımı fark edecek. Ama umarım Snow Volleyball ve ben Olimpiyatlarda olacağız! Zaten bir atlet olarak tatmin olmuş hissediyorum, bence yapabildiğim her şeyi başardım, ancak Olimpiyatları düşünmek bile beni heyecanlandırıyor! ”

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu