Köşe Yazarları

Avrupa’daki Türk Derbisinde Öne Çıkanlar

Merhaba Sevgili Voleybol Severler,

Avrupa Kupalarındaki Türk Derbisi ile yaz anında aldığım bazı notları sizlerle paylaşmak istiyorum.

1-Maçı sunan/yorumlayan Başak Koç’a teşekkürler…
2-Boskovic 35 sayı, başka söze gerek yok.
Eczacıbaşı VitrA’da pasör kim oynarsa oynasın işi zor. İyi manşetler de bile orta oyuncular kısa-kurşun-tek ayak vs hücumlara çok geç koştukları için pasörler mecbur yapabildikleri kadar feyk atıp köşelerden oynamak zorundalar. Bir de set sonları kritik sayılarda zaten Boskovic ile oynadıklarını düşünürsek Eczacıbaşı VitrA oyun şablonu belli oluyor. Lig sonuncusu ya da Şampiyonlar Ligi maçı fark etmiyor, en çok pası Boskovic alıyor. Orta oyuncular gelişmedikçe, ortadan rakibe tehdit oluşturmadıkça köşe smaçörleri çabuk topa hücum edemezler.
3-Sakatlar olmasa; Sahada 5 ABD,3 Sırp,1 Brezilyalı olacaktı.
4-106 sayı Fenerbahçe Opet/ 102 sayı Eczacıbaşı VitrA almasına rağmen kazanan Eczacıbaşı VitrA oldu.
5-Servis ve servis karşılama kalitesi çok düşük olan maçta mecburen pasör çaprazların kuvvetli ataklarını seyrettik.
6-Mihajlovic’in yokluğunda 2 yabancı ile mücadele eden FENERBAHÇE OPET, Eda ve Bahar’la direndi, kazanabilirlerdi fakat libero Aylin servis karşılama ve defansta daha fazla katkı yapamayınca kritik sayıları ve maçı kaybettiler.
7-5.Sete Eda’yı 2 numarada başlatmak büyük hata idi. Arkada kalan Eda öne gelene kadar sayı farkı çok açık olunca maça ortak edemedi FENERBAHÇE OPET’i.
8-Sayılar 1/2 ve 1/4 ‘te 2 molasını da kullanan, en azından blok yükseltmek ve kuvvetli atak yapmak için önde iken Fatma yerine Ceren’i denemeyen, Eda yi 2 numarada başlatan Terzic bana göre hatalıydı.
9-Eczacıbaşı VitrA kazandı fakat bu sonraki maçlarda özgüven sağlamayacak. Mihajlovic ve Vargas’ın katılması ile çok ciddi bir rakip FENERBAHÇE OPET.
Eczacıbaşı VitrA’da Kim ve orta oyuncu Gibbemeyer’in olmaması da takım kurgusunu bozuyor. Yerlerine oynayan Hande ve Beyza bu şansı iyi değerlendirmeli.
10-Uzun süredir takımı çalıştıran Motta özellikle genç oyuncuların gelişmesini sağlayamıyor bence. Bu da güçlü oyuncuların hedef kupaları kaybetmelerine neden oluyor.
11-Olimpiyat Oyunlarına gidecek Türk Milli Takım oyuncuları nasıl bir şans yakalandığının farkında değil. Hande, Beyza hala kilo problemi olan sporcular. Hala teknik, taktik gelişmeleri beklenen seviyede değil. Yasemin’in Karayolları takımında gelişmesi, Milli Takımda oynamasını sağlayamayacak gibi. Saliha süre alamıyor. Gamze aynı şekilde.İlk seti almış Eczacıbaşı VitrA’nın, 2.seti açık farkla kaybetme sebepleri çok iyi etüt edilmeli. Takımın kimyası bu kadar çabuk çözümlemeli.
12-Jordan, bir Vargas değil ama defans da yapması, genç olması, inişli çıkışlı psikolojisinin olmaması çok önemli meziyetler. Vargas’ın dönmesi ile yedek sorunu da çözülmüş FENERBAHÇE OPET çok ciddi bir takım olacak.
13-İlerleyen haftalarda FENERBAHÇE OPET’de setlerin son sayılarında Kelsey yerine Jordan/Vargas’dan birinin smaçör olarak oynadığını göreceğiz. Blok ve hücumda sonuç almak için 1.ve 3.setlerde 4 numaarda Kelsey varken sıkışan ve setleri kaybeden FENERBAHÇE OPET belki de beklenmeyen skorla kazanacağı maçı kaybetti.
14-Bu maçtaki görünütleri ile iki takım da VakıfBank’a karşı çok zorlanacaktır. Yabancılarının tümü oynayacak olan VakıfBank’a karşı tempo ve file üstünü kuvvetli olarak oynamak çok zor iki takım için de. İtalyan ve Rusları da düşünürsek, Şampiyonlar Ligi Kupası çok zor bir yerde duruyor, Kazanmak kolay olmayacak.

Şampiyonlar Ligi
Fenerbahçe 2 – 3 Eczacıbaşı VitrAbaşı Vitra
( 22 – 25 , 25 – 16 , 24 – 26 , 25 – 20 , 10 – 15 )
Boskovic 62/33 (%53) + 1 ace + 1 blok
Thompson 44/21 (%48) + 1 ace
Eda 24/9 (%38) + 2 ace + 8 blok
Hande 40/14 (%35) + 1 ace + 1 blok
Kelsey 38/13 (%34) + 1 ace + 1 blok
Natalia 30/13 (%43) + 1 blok
Bahar 9/6 (%67) + 4 blok
Naz 7/5 (%71) + 1 ace + 1 blok
Fatma 19/7 (%37)
Yasemin 6/2 (%33) + 1 ace + 4 blok
Beyza 9/3 (%33) + 1 ace + 1 blok
Lloyd 4/1 (%25) + 1 ace + 1 blok
Ergül 1/0 (%0)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu