Köşe YazarlarıManşet

Avrupa’nın Zirvesine Türk Damgası

Gittim, Gördüm, Yazdım

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Türk Voleybolu bir kez daha Avrupa’nın zirvesinde. Avrupa Voleybolunun en prestijli organizasyonu CEV Şampiyonlar Ligi’nde iki Türk takımının Süper Finali’nde kazanan VakıfBank oldu ve 6.kez bu kupayı müzesine götürerek rekorunu geliştirdi.

Aydınlık Gazetesi’ni temsilen 19 Mayıs’tan itibaren İtalya’nın Torino kentinde VakıfBank’ın davetlisi olarak edindiğim izlenimlerden ‘Haberiniz Olsun’ istiyorum.

Cumhuriyetimizin 100.Yılında Bir Avrupa Kupası Daha

Tüm spor kulüpleri için şampiyonluklar çok önemlidir. Ancak bazı yıllarda elde edilen şampiyonlukların çok farklı bir yeri olur. Cumhuriyetimizin 100.Yılını kutlayacağımız 2023 yılında kazanılan şampiyonluklar da böyledir. Kadın basketbolu ile kadın hentbolunda gelen Avrupa Kupalarının ardından kadın voleybolunda da Avrupa Şampiyonluğu geldi. Kadın takımlarımızdan gelen bu 3 Avrupa kupası, cumhuriyetimizin en önemli kazanımlarından biri olan ve Türk Kadınının hak ettiği değeri teslim eden bu kavramların, sportif zaferler yoluyla tüm dünyaya ilanı gibiydi.

Şiddetli Yağmur Peşimizi Hiç Bırakmadı

Sürekli yağan yağmur, Torino’ya gelen basın ordusuna sürekli eşlik etti. Mayıs ortasında yağan şiddetli yağmur felakete dönüşmüş, İtalya’nın orta kuzey kesimindeki Emilia Romagna bölgesinde 11 kişi hayatını kaybetmiş. Hatta hafta sonu düzenlenmesi planlanan Formula 1’in Emilia Romagna Grand Prix’si, sel felaketi nedeniyle iptal edildi. Nitekim Şampiyonlar Ligi Süper Finali’nde maç öncesi hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Kürsüdeki Türk Bayrakları Ruhumuzu Okşadı

Kadın voleybolunda Avrupa’nın kulüpler düzeyindeki en büyük organizasyonu olan CEV Şampiyonlar Ligi Süper Finali’nde Türk voleybolu adına tarihi bir akşam yaşandı. Voleybol, sonucu iki ihtimalli olan bir spor. Skorlar içinde beraberlik yok. Hele hele finalde bir takım sevinirken diğeri de doğal olarak üzülecek. Bu bakımdan baktığımızda Eczacıbaşı Dynavit’in ikincilik kupasını alırken fotoğraflara yansıyan hüznünü anlamak kolay. Ancak şurası bir gerçek ki; Eczacıbaşı Spor Kulübü’nün adeta genlerinde bulunan Türk Kadını ve Türk Voleyboluna hizmet anlayışı ikinci de olsalar kürsüde o mağrur ve gururlu duruşlarına yansıyor. İkincilik pozu verirken bile ay yıldızlı bayrağımızla bu haklı gururu görmek mümkündü.

Türkiye Bir Voleybol Ülkesidir!

VakıfBank Spor Kulübü de Şampiyonlar Ligi’nde kendine ait rekorları geliştirmeye devam ederken yaşadığı gururu, kadın voleybolunun en önemli ülkelerinden biri olan İtalya’da birincilik kürsüsünde açtığı bayrakla ‘Türkiye’ bir voleybol ülkesidir’ diye adeta haykırdı!
Karşılaşmadan 1 gün önce basın mensupları ile sohbet toplantısında bir araya gelen VakıfBank Genel Müdürü ve Spor Kulübü’nün Başkanı Abdi Serdar Üstünsalih, finallere alışık bir takım olduklarını söylerken Türk Kadınlarının Avrupa’nın merkezinde Süper Finalde yer almasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirtmişti.

Sürdürülebilir Başarı İçin İstikrar

Türk kadın voleybolunun bugün geldiği nokta, doğru sistem ve doğru yatırım uygulandığında elde edilen bu zaferler, bence ülkemizdeki tüm spor dalları için kusursuz bir örnek. Başarıların kalıcı ve devamlı olması için şüphesiz ki en önemli unsur istikrar. Başka hangi branşta, hangi spor kulübünün başında 15 yıldır aynı teknik direktör var?
Prensip, sistem, istikrar ve güven içinde kontrolü elden bırakmadan yürütülen yönetim anlayışı, VakıfBank Spor Kulübü’nün yıllardır Avrupa’nın zirvesinde yer almasının formülü aslında. Başka türlü sürdürülebilir şekilde zirvede kalmak çok mümkün olmuyor. Aksi takdirde zaman zaman elde edilen başarılar maalesef anlık olmaktan öteye geçemiyor.
VakıfBank Spor Kulübü, Türk Kadınına ve Türk Voleyboluna sunduğu bu eşsiz bir hizmeti, yükselen bir grafikle sürekli olarak vermeye devam ediyor. Ne kadar tebrik etsek az!

Bu Şampiyonluk Annem İçindi

Kupa töreni sonrası bu başarının mimarı Giovanni Guidetti ile yaptığımız görüşmede ikimizin de gözleri doldu. Süper Final’den 3 gün önce annesini kaybeden rekortmen antrenör, final maçına çıkmadan takımla yaptığı son konuşmada tribündeki seyircilerin dışında kendisi için çok önemli bir seyircinin daha olduğunu söylemiş. ‘Her final öncesi görüşerek güzel dileklerini aldığım annem maalesef artık aramızda yok. Bu sefer bizi gökyüzünden seyredecek’ diyerek oyuncularına hitap eden Giovanni, maç sonrasında ise başarının gururunu ve hüznü aynı anda yaşadığını söyledi. Kazandıkları kupa ile annesini mutlu eden tüm oyuncularına teşekkür ettiğini belirten Guidetti’ye bizler de bir kez daha sabırlar diliyoruz.

Hüzünlü Şampiyonluk

Kupa töreni sonrası gözü yaşlanan sadece ben ve Giovanni değildik. Tüm takımın üzerinde gururla birlikte hüzün de vardı. Zira sezonu Türkiye’de AXA Sigorta Kupa Voley Dünya Baltacıoğlu Özel Sezonu Kupası; Avrupa’da da Şampiyonlar Ligi Kupası ile taçlandıran bu efsane kadro son kez bir araya geldi. Egonu, Bajema, Daalderop, Kübra, Derya, Buket gibi oyuncular son kez VakıfBank forması giydiler. Ligde yer alsalar, şampiyonluk kovalayacak, bir takım oluşturacak isimler. Bu oyuncuların vedası da zaferin sevinç gözyaşlarına karışan hüzün damlaları oldu.

Sezar’ın Hakkı Sezar’a

Toro kelimesi İtalyancada boğa anlamına geliyor. Küçük boğaya da torino deniyor. Torino kentinin ismi de buradan geliyor.
Alp Dağları ile Po nehrinin aktığı Po ovası arasında kurulan Torino kentindeki yaygın bir efsaneye göre Alp dağlarındaki bir canavar kenti tehdit etmektedir. Kenti kurtaran ise dağa çıkıp canavarı yok eden bir boğadır. Bu nedenle şehrin sembolü olarak başta şehrin flaması olmak üzere caddelerdeki çeşmelerden, aydınlatma direklerine kadar birçok yerde boğa figürü göze çarpıyor.
Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV), Süper Final organizasyonunu verdiği Torino’da çok da başarılı olamadığını belirtmem gerek. Salona oldukça uzak bir mesafede araçtan indiğimiz için o şiddetli yağmur altında basın girişine kadar yürümek durumunda kaldık. Salon içine geldiğimizde basın tribünü olarak kurulan platformun seviyesi öyle yetersizdi ki yarı sahanın üçte birini görmek mümkün olmadı. Maçları sahanın tepsinde bulunan ekranlardan takip ettik!
Akreditasyonlara göre hiçbir oturma planı yapılmamış olması ise biz basın mensupları için tam anlamıyla karmaşa yaşattı. Çalışmalarımızı yapacağımız medya merkezine ulaşmak için adeta bir labirentten geçmek gerekiyordu. Pet şişelerde su bulunmadığı için bardakla su içmek durumunda kaldık o suya ulaşmak için de bu labirentten gitmek durumunda kaldık.  Fotokopi makinesinin bozulması sebebiyle 3.sete kadar istatistikler elimize geçmedi. 3.set başladıktan sonra  önceki iki setin bilgilerine ulaştık.

Bunlar belki sizlere çok önemli eksiklikler gibi görünmeyebilir ama Avrupa ve Dünya’nın en mükemmel organizasyonlarına ev sahipliği yapan ülkemizin, en iyi federasyonu olan Türkiye Voleybol Federasyonu’na sahip bir ulus olduğumuzdan bu gibi aksaklıklar gözümüze battı.
Türkiye ve TVF’nin bu başarısını  Tornino’da Başkan Sayın Mehmet Akif Üstündağ’ın yanında bizzat FIVB Başkanı Ary Graça ve CEV Başkanı Boricic’in ağzından duyduğumu da belirtmek isterim.

Fotoğraf: ufuk s
Fotoğraf: Ufuk Soygür

Bu sebeple sadece sportif başarıda değil, tesisleşme ve organizasyonel başarıları sebebiyle ‘Sezar’ın Hakkını Sezar’a’ yani Türkiye Voleybol Federasyonu’na hakkını teslim edelim.

Kıymetli Okurlarımız,

Ülkemizin en başarılı takım sporu olan voleybolda kulüpler sezonu tamamlandı. Artık önümüzde gururumuz Milli Takımlarımızın sahne alacağı turnuvalar var. Bir sonraki yazımızdan itibaren Milli Takımlarımıza yöneleceğiz.

O zamana kadar kalın sağlıcakla.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu