Genel HaberlerManşet

Aziz Yener Belgrad’da CEV Hakem Komisyonu Genel Kurulu’na katıldı

Türkiye Voleybol Federasyonu Merkez Hakem ve Gözlemci Kurulu Başkanı ve ayını zamanda CEV Hakem Komisyonu Üyesi Aziz Yener, 7 Şubat Cuma günü Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da gerçekleştirilen CEV Hakem Komisyonu Genel Kurulu’na katıldı.

Luciano Gaspari başkanlığındaki Avrupa Hakem Komisyonu (ERC) üyeleri, Sırp başkentinde CEV Başkanlık Ofisinde düzenlenen yıllık genel kurul toplantıları için bu haftanın başlarında Belgrad’a gitti.

ERC vizyonu ile Avrupa Voleybolu için gerçekten başarılı bir yılı gözden geçirdi ve ERC vizyonuyla daha genç ve deneyimi az olan hakemleri de sisteme katmak istiyor. EuroVolley’de ve geçtiğimiz Ocak ayında Berlin ve Apeldoorn’da düzenlenen Tokyo Voleybol elemelerinde her şey sorunsuz bir şekilde gerçekleşti ve burada atanan hakemler sadece ses ve sağlam teknik becerilerini değil, aynı zamanda oyuncu ve antrenörlerle yakın ve dostça bir etkileşim kurma yeteneği de gösterdi.

Avrupalı hakemlerin kalitesi iyi biliniyor ve kıtadan birkaç maç hakemin bu yıl Tokyo 2020 Olimpiyatlarına katılacağı bekleniyor. Avrupa’nın bir dizi deneyimli, yüksek nitelikli hakeme güvenmesi dışında gelecek nesli geliştirmek için çalışmak da önemlidir.
ERC Sekreteri Zorica Bjeliç, Aralık 2019’da Ankara’da düzenlenen tarihi Avrupa Uluslararası Aday Hakem Kursu’na katılan 32 hakemin teknik ve sosyal becerilerini gözden geçirdi.

ERC, genç, yetenekli hakemleri en iyi nasıl büyütüp geliştirebilecekleri konusunda bir dizi öneriyi tartıştı ve yaş sınırlamaları nedeniyle kariyerini bitirenlerin yerine iki yetkilinin seçkin “üst grup” a tanıtılması konusunda anlaştı.

Plaj Voleybolu hakemliğinden sorumlu Oana Sarb, Avrupalı hakemlerin statülerini daha da güçlendirdikleri bu alandaki en son güncellemeleri, önemli bir rol oynamaları muhtemel olan Tokyo 2020 Olimpiyatlarına da göz attı. Kar Voleybolu hakemliği, özellikle uluslararası Plaj Voleybolu hakemleri ve hızla büyüyen Avrupa Turunun duraklarına ev sahipliği yapan ülkelerden yerel olanların katılımı ile hızlı bir şekilde gelişmektedir. Kar Voleybolu hakemliği, özellikle uluslararası Plaj Voleybolu hakemleri ve hızla büyüyen Avrupa Turunun duraklarına ev sahipliği yapan ülkelerden yerel olanların katılımı ile hızlı bir şekilde gelişmektedir.

Bjelic, meslektaşlarıyla Ekim 2019’da Üsküp’te (MKD) düzenlenen uluslararası kariyerlerinin başında olan genç ve yetenekli hakemler yıllık seminerinden bazı izlenimleri paylaştı. Bu hakemler becerilerini sürekli geliştirdikçe, ERC üyeleri ve diğer Hakem Delegelerinin süreçte tutarlı ve sürekli rehberlik sağlamak için değerlendirmelerini aynı standartlara uygun hale getirmeleri önemlidir.

Dahası, ERC, CEV ofisi tarafından yapılan, bilgi, en iyi uygulamalar ve kuralların, teknik öğelerin vb. Anlayışını ‘yenilemek’ için çok yararlı bir araç haline gelen çevrimiçi kampüsün yürütülmesi ve geliştirilmesi ile yapılan çalışmaları övdü.

ERC, tüm maç görevlilerinin sağlık ve fiziksel yeteneklerini izlemek için Avrupa Tıp Komisyonu (EMC) ile ortaklıklarını ve yakın işbirliğini yenilerken, CEV Yönetim Kurulu’nun daha sonra bunu gözden geçirip tartışacağı bir dizi teklif hazırlayarak toplantılarını tamamladı.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu