Genel Haberler

Bahçenizde Voleybol Oynayın Ve Gelecek İçin Pozitif Kalın

İngiliz Joel Banks, son dört sezonu Belçika’nın göze çarpan takımı VC Greenyard MAASEIK ile çalışan uluslararası üne sahip bir koç.
Banks ve oyuncuları, CEV Şampiyonlar Ligi’nin grup aşamasında Rus devi Zenit KAZAN’a karşı elde ettiği dramatik bir iç saha galibiyeti ile bu sezonun başlarında gerçek bir sansasyon yarattılar.

Avrupa’nın önde gelen yarışmasının çeyrek finallerinde elendikten sonra, Banks ve ekibi ulusal ligde zafer elde etmeyi umuyordu, ancak koronavirüs pandemi mevsimi erken sona erdirdi. “Gerçekten de sezonun çok tuhaf ve hızlı bir sonu oldu. Açıkçası, kulüp, takım ve personel haberi çok yakından takip ediyordu, tüm oyuncular kendi ülkelerinin medya organlarına atıfta bulunuyorlardı. Bir kulüp olarak Covid-19 krizinin o kadar hızlı yükseldiğine karar verdik ki, grubumuzun sağlığı ve güvenliği göz önünde bulundurularak, alınacak tek karar tüm faaliyetleri durdurmak ve oyuncuları ve personeli mümkün olan en kısa sürede eve göndermekti. ”

“Şimdi geriye dönüp baktığımda kesinlikle doğru karardı. Kişisel olarak benim için bu garip bir duygu, planladığımız bazı ‘en yoğun anlarla’ sezon planımızı hazırladığımızdan, en iyi voleybolumuzu playofflara getirmeye çalıştık, ivme kazandık ve sezon sonlandı. Aniden her şey durdurulur ve hükümetin kilitlenme tavsiyelerine uyarak kendinizi ailenizle birlikte evde bulabilirsiniz. Spor performans hayatımda artan bir amaç duygusundan, ailemle çok fazla zaman geçirmeye ve sadece sağlık ve esenliğe odaklanmak garip bir his. Bununla birlikte, hatırlayabildiğim ve ailemle evde olma şansının bu çok zor ve üzücü durumdan alabileceğim kadar uzun bir voleybol hareketsizliğim olmadı. Diğer pozitifler arasında nihayet evdeki uzun ev işleri listesine inmek, evimde, bahçede çalışmak ve hiç vaktiniz olmadığı düşünülen tüm işler de var! ”

Ekibi, bu yılki CEV Şampiyonlar Ligi’nde herkesin beklentilerini gerçekten aştı, ancak yurtiçi yarışmalarda bazı yüksek ve düşük seviyelerden geçti. “Şampiyonlar Ligi’nde altı maçta dört galibiyetle, kesinlikle kendi hedeflerimizi ve beklentilerimizi aştık. Şampiyonlar Ligi  çok özel bir yarışma! Dünyanın en iyi kulüp takımlarına ve oyuncularına karşı oynama fırsatı çok ilham verici. CL maçları için zirve yapmak, onunla birlikte farklı bir beklenti duygusu getiriyor, daha sık olmamakla birlikte, daha yüksek seviyeli liglerden daha fazla bütçeye sahip takımlara karşı mücadele ediyoruz bu mükemmel bir meydan okuma ve takım olarak sevdiğimiz bir şey. Yurtiçi yarışmamızdaki sonuçlar sezon planımızla uyumluydu. Düzenli yarışma boyunca kadromuza yatırım yapmak, bireysel sporcunun gelişimine ve takım performansına odaklanmak istedik. Hedefimiz takımı hazırlamak, tüm oyuncular play-off ve final aşamaları için en iyi olmaktı. Açıkçası, bir ya da iki sakatlık ile birlikte yol boyunca bazı “çarpmalar” yaşadık, ancak sezon her zaman beklenmedik durumlar ortaya çıkarıyor. Rekabetin durdurulduğu aşamada olmayı umduğumuz yerdeydik; iyi oynuyor, momentum inşa ediyor ve zirveye hazır. ”

Şampiyonlar Ligi’nde elde edilen sonuçları, Banks’in bu yıl birlikte çalıştığı bazı oyuncuların ilk kez bu kadar elit bir seviyede kazandıklarını bilmek özellikle dikkat çekici. “Şampiyonlar Ligi; oyunculara, personele ve kulübe ve en önemlisi taraftarlara üst düzey voleybol görme ve takımlarının voleybolun en üst düzeyindeki takımlara ve oyunculara karşı rekabet etme fırsatı vermesi nedeniyle özeldir. Maaseik’teki Şampiyonlar Ligi geceleri her zaman özeldir, bu oyunlara yönelik günlerde kulübün etrafında özel bir enerji ve coşku vardır bu durum herkesi canlandırır. Şampiyonlar Ligi voleybolu sergiliyor, insanları voleybol konusunda daha hevesli kılıyor ve oyunun profilini yükseltiyor ”diyor Banks.

Bir İngiliz olarak Banks, Londra Olimpiyatları sırasında voleybol yarışmasına katılan büyük kalabalığa rağmen voleybolun ana spor olduğu bir ülkeden gelmiyor. “İngiltere’de voleybol dolayısı ile birçok harika insanla tanıştığım için çok şanslıydım. Büyürken, Voleybol için büyük tutku ve sürüş gösteren birçok oyuncu ve antrenörle ilgilendim. Bu, kariyerim boyunca benimle kalan bir şeydi. İngiltere’deki voleybol, İngiltere ile ilişkili geleneksel sporlarla (Futbol, Rugby, Kriket, Kürek, vb.) karşılaştırıldığında küçük bir spordur. İleriye yönelik adımları atmak için, bence bir takım gerekli şeyler var, ancak akla ilk gelen ikisi finansman ve genç oyuncu  geliştirmektir ”diyor Banks.

“Londra 2012 Olimpiyatları’nda, UK Sport Voleybol’u iyi bir seviyede finanse etti, bu da İngiliz Voleybol Federasyonu’nun tam zamanlı eğitim programları oluşturmasına, antrenörler ve destek personeli atamasına ve oyuncuların tam zamanlı profesyonel bir ortamda uygulama ve geliştirmesine neden oldu  böylece tüm programlar tarafından önemli adımlar atıldı. Ancak, Olimpiyatlardan sonra finansman durdurulduktan sonra, bu programlar daha sonra düşürüldü ve durduruldu. İngiltere’de seviyeyi yükseltmenin ve Voleybol’u daha sürdürülebilir hale getirmenin bir yolu, kalbini ve ruhunu sık sık gönüllü olarak spora döken kulüplerin, antrenörlerin ve gönüllülerin çalışmalarını desteklemektir. Gençlerin gelişimine yardımcı olmak, sporu inşa edecek, ebeveynleri ve aileleri ilgilendirecek ve potansiyel olarak sporun profilini artıracaktır. Okulda ve gençlerle voleybola maruz kalmanın artması popülariteyi arttırmaktadır. 2019’da Şampiyonlar Ligi’nin ilk turlarını oynayan IBB Polonia LONDON gibi sporu en üst düzeyde yapan takımlara sahip olmak da gençlere ilham verecektir ”diye devam ediyor.

Karantina dönemlerinde Joel, bu krizi aşmak için voleybol taraftarlarına ne tür tavsiyelerde bulunur? “Her şeyden önce, hastalara yardım etmek ve bu koronavirüs krizinin üstesinden gelmek için savaşırken tüm cephe personeli ve tıp uzmanlarının çabalarını tanımalı ve çok minnettar olmalıyız. Bence hepimiz ilgili hükümetlerimizden ve sağlık kuruluşlarımızdan gelen tıbbi tavsiyeleri dinlemeli ve bunlara dikkat etmeliyiz. Şu anda sağduyumuzu kullanmalı, sabırlı ve güvende olmalıyız! Voleybol benim sporum ve bana birçok harika deneyim kazandırdı, birçok harika ve ilham verici insanla tanıştım ve aklımda kalan şey voleybol dünyasının ne kadar küçük olduğu! Birbirimize yardım etmeli, desteklemeli ve bu zor zaman boyunca birbirimizle dayanışma göstermeliyiz. Bu karantina sırasında ekstra boş zamana sahip olmak, birçok maçı izlemek ve kışın yoğun rekabet döneminde kaçırmış olabileceğiniz oyunları takip etmek için mükemmel bir fırsattır. Bahçenizde voleybol oynayın ve gelecek için pozitif olun

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu